Parenje koza

GOCE-MK

Član
Učlanjen(a)
3 Sep 2008
Poruka
65
pocelo li je parene kod mene dve mladi su se sparili a za neki dan ce i svi ostali kako je kod vas
 
Čini mi se da sam na forumu negde video da si uzeo jarca alpino rase. Jesi li njega pustio da uparuje koze? :sta:
 
sa taj mladi alpinac sto sam kupio parim sa godisni jarina a imam jedan lanski nega cu jos jednas da parim stari koza zasto ovaj mladi ne bi mogao da izdrzi ba se a ima i mnogu drugi sto nou koza tu od komsiluk sto cuvaju po jedan po dva
 
@ Goce
Sad lepo zapisi kada se koja mrkala. Ako kod neke nije uspelo trazice jarca za 17-21 dan ponovo.
One kod kojih je uspelo muzes jos 90 dana, od dana mrkanja, pa zasusis. Znaci ne muzes poslednjih 60 dana.
 
GOCE-MK je napisao(la):
sa taj mladi alpinac sto sam kupio parim
Posto imas svog jarca kad sparujes kozu ne odvajaj odmah! Posle parenja on ce je lizati, ako je bio neuspesan u roku par minuta ce je opet zaskociti opet ce je lizati,ali se ne desava da i 3.X zaskoci. Tako ne gubis vreme
 
jao judi kod mene se nezna ni koj pie ni koj placa nastalo je opst kupleraj vidicemo u prolet koj je koj ripao
 
Bog decki
Evo poceo sam pregledavat teme pa odmah da se ukljucim u rad nisam davno he he
Ja mislim da grijesite. Prvo jarcu se ne smije dozvolit vise od 4 skoka dnevno.... da se ne potrosi baja.
Drugo koza se ne zasusuje dokle god ima mlika ako je dobro hranjena. Neki dan me je u bolnici posjetio jedan moj kolega kozar i on ih zasusuje 5 dana prije novog jarenja. U svakom slucaju ih muze najmanje do 25-30 dana pred jarenje. Izuzev prvojarki. Njih muze ako su dvizice isto kao i odrasle koze a ako su u priplod usle kao jarice od 8-9 mjeseci onda ih zasusi ranije da bi se blago koliko toliko razvijalo normalno :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Pa dobro. Ovo Brundalovo iskustvo i iskustvo njegovog kolege je iz prve ruke.
Ali mozda ima uticaja to sto su koze u primorju vise izlozene suncu( D vitamin), sto je sve slankasto, sto je okolo kamen, krecnjak koliko hoces pa nema problema sa kalcijumom .....
Nije slucajno sto se za mlecnost grla uzima 305 dana. Neki kazu da je minimum 40 dana zasusenosti. Sa druge strane praksa cesto demantuje strucnjake. Dakle, ispravnost ovakvog postupka moze da se vidi tek na duzi rok.

Alpine su i inace selektuju na produzenu laktaciju. Vidim da ih cesto pare na dve godine jer ( neke) mogu da budu u laktaciji i 2 god u kontinuitetu ?!?!
 
brundalo je napisao(la):
Izuzev prvojarki. Njih muze ako su dvizice isto kao i odrasle koze
:sta: :sta: :sta: Kako je muzes kad tek 1jarenjem pocinje laktacija
ovde smo pricali o skoku na istu kozu.
inace kako da sprecim musu da dnevno 4-5X olaksa sam sebe,kad mu skodi :sta:
2-3 dana sam ga ceo dan imao u vodokrugu samom sebi pusi do svrsavanja i izprska. Te je bilo ubrzo kad je 1 pobacila,rogovima se branila da joj ne pridje :D
 
Nema sanse da ga sprijecis he he. Mozda da mu stavis traversu(pregacu) i to koznu ne platnenu he he. Svi Muse, Sime jednom rjecju jarci su 100% nalik na gazde. Isti oni. Samo im je p.... na pameti he he :ppozdrav: :ppozdrav:
Gledaj Ivanhoe ovako. Ako je prvi pripust izvrsen kad je to bilo jare od min 7-12 mjeseci onda ti se muze krace a ako nisi tako mlade pripustao pod jarca nego tek u narednoj pripusnoj sezoni znaci sa 20 mjeseci minimalno onda je to dvizica. A njen organizam je jaci i razvijeniji i moze da se muze kao odrasla koza
 
ja sad posto ni sam znao da su mi skozni koza sam ih muzao cjelo leto i kad mi se okozile sam ih muzao jutros i umrele su mi 5 jarina spasio sam dve i mislim da mi oni omreli zasto ni su primili to prvo mleko koje je pojako i sta mu dava sila a i zasto sam ih muzao jarina su bili mnogo mali sto ni su mogli da dostigne da sisaju pa sam morao da ih drzim i zato mislim da ni je lepo da se muze koza dok su skozna.pozdrav
 
bas bi zeleo da pitam dali ima feze staros jarca za parena koza zasto ja prosle godine sam pario koza sa godisan jarac i ni sam imao ni jedna trojka i se mi je sumja da je to se do jarca sto je bio mani i zato ove godine sam ostavio i taj od lani bas da vidim da sparim pa cu da ga kojam pa zelim da proverim a ako bi znao neko postrucno mogo bi da pojasni
 
@Goce
Ima veze starost jarca sa time sto ti se desilo. Stariji jarac je bolji a mladi se pusta da skoci samo na par koza da nauci rabotu. I to starijih koza.Pozdrav :ppozdrav: :ppozdrav:
 
@ Goce ne moras da koljes jarca nakon 2-3 godine, ako kontroliras pripust. Sa kontroliranim pripustom dobrog jarca mozes da drzis i 15 godina bez problema :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
moram da ga pustim ovaj mladi da pari mladi jarici zasto ovaj stari je neni otac a planiram da ostavim zenski jarina da cuvam mislim da nema da ima problema ako je mladi a i mlado si je mlado he he he.POZDRAV
 
Nazad
Vrh