Francuska alpina

ivana123

Član
Učlanjen(a)
14 Maj 2011
Poruka
31
Lokacija
Beska
Zdravo, ljubitelji francuske alpine.
Ja sam Ivana iz Beške i želim da se pohvalim mojim izvornim francuskim alpinama. Naše alpine potiču iz Fransuskog genetskog centra u okolini Poetjea. Dugogodišnjom selekcijom i sa puno rada i truda, napravili smo desetak vrhunskih primeraka. Evo kako to izgleda.
 
Ukoliko nema više vlasnika vrhunske alpine u Beškoj, moguće da je na ovom forumu već bilo reči i pozitivnih komentara o tvom stadu i radu.
Bilo je i fotografija.
Bilo je i pohvala vezanih za mlečnost i proizvodnju i plasman sira.
Međutim već postoji tema francuska alpina pa će sve ovo urednici verovatno spojiti sa tom temom.
U svakom slučaju dobrodošla. Sve najbolje u daljem radu.
 
Hvala.
Imam mali problem sa postavljanjem slika ovde, ali ću pokušati da ih okačim na već započetu temu.
 
Zna li neko zašto ne može da mi ostane slika kad je uploadujem? Kako da je sačuvam?
 
2j13jbt.jpg

18jcjr.jpg

5kpvsj.jpg

10mpp48.jpg
 
Zdravo, ljubitelji francuske alpine.
Ja sam Ivana iz Beške i želim da se pohvalim mojim izvornim francuskim alpinama. Naše alpine potiču iz Fransuskog genetskog centra u okolini Poetjea. Dugogodišnjom selekcijom i sa puno rada i truda, napravili smo desetak vrhunskih primeraka. Evo kako to izgleda.
Bravo Ivana :osmeh: svaka čast uspela si u poslu,to se vidi iz priloženog,samo nastavi tako :ppozdrav: i dobro ti nama došla na forum :cvetic:
 
Pozdrav svim kozarima

Sasa i Ivana, imate odlicna grla,mudra i manje riskantna vam je solucija da drzite manje odabranih a vrhunskih grla koza i proizvodite dobre naslednike...meni treba da stigne 10 cistokrvnih tromesecnih zenskih jarica francuske apline takodje od kvalitetnih grla iz dugogodisnje selekcije alpina na osnovu zdravlja, mlecnosti i konstitucije... Najvise mi se dopadaju tamnije varijacije tamno braon-crvenkaste, kao oberhasli (mada je to slicno). Uzeli smo skoro i cistog priplodnog jarca, ekstra je kvalitet , ima godinu dana, krupan je , majka mu prosecno dnevno iz 2 muze daje oko 5 litara mleka uz optimalnu ishranu, mada me opet toliko i ne fascinira dnevna kolicina mleka koliko mi je bitno da koza ima kontinuitet u davanju mleka do zasusivanja pred jarenje, naravno sve sto je dan kraci kolicina mleka se smanjuje ali su velike razlike od grla do grla, tako da je genetika cudo...imao sam i belih domacih koza koje su dnevno davale oko 4 litre mleka pa su vremenom padale na pola litre, tako da se prava mlecnost moze znati jedino ako se meri u laktaciji i to od kraja septembra do pocetka oktobra naredne godine (12 meseci) i stavi na papir....neke koze sa trenutno ako bi merili prosecno 3 litre daju vise mleka od nekih koje na trenutnom stanju daju 6, jer imaju manji procenat opadanja mlecnosti, manje se trose i vitalnije su, duze ostaju u upotrebi, tu je i proteinska vrednost, vise sira od koze koja daje kolicinski manje ali bolje mleko...Naravno ima izuzetaka, za mene je najbolja koza koja daje oko 3-4 litre mleka prosecno. Sada jedino razmisljam sta cu sa 15 alpsko-domacih meleza koje imamo, odlicne su i vrlo zahvalne, krupne koze i mlecne, ali zbog buducnosti, plasmana eventualno priplodnih jaradi razmisljam da predjem iskljucivo na cistokrvna grla, zato i uzimam tih 10 alpskih jarica. Ovde na Suvoborskim obroncima, na 600 - 800 metara imamo odlicne uslove za polu-intezivni uzgoj, klima, cista voda, vazduh, i dosta sarolika biljna vegetacija nam pruzaju veoma dobre preduslove za proizvodnju kvalitetnog kozijeg mleka. Jos samo da se vise aktiviramo oko plasmana, spojimo sa ljudima istih interesovanja, zena i ja planiramo dnevno da idemo na proizvodnju od oko 100 litara besprekorno cistog mleka od nekih 30-40 alpina, a vremenom ako da Bog da to i prakticno bude izvodljivo po pitanju trzista, zainteresovani smo i za ozbiljniji rad sa oko 100 grla koza. Pre svega u pitanju je velika ljubav prema kozarstvu. Ako neko od vas prodaje dobre cistokrvne alpine do 3 godine starosti neka javi :osmeh:.
 
Postovani narode,

Nov sam odje i zelijo bih da ako je moguce ikako stupim u kontakt sa Aleksandrom, Sasom Katanic.
Drugo bih volijo reci ovo sto sam vidjeo od slika od Francuskih Alpinki... Svaka cast farmerima koji drze ovako lijepa grla!
Ja se isto bavim stocarstvom i volijo bih da nabavim neku od ovih Francuskih Apinki, neznam kako je za prevesi odje kod nas u Crnu Goru ali i to se nadam saznati od ljudi koji su pametniji od mene u tome ili iskustva o tome imaju. Prihvacam svaki savjet i unaprijed se zahvaljujem.

Pozdrav iz pretople Crne Gore.
 
Za uvoz ćeš morati da se obratiš ministarstvu poloprivrede. Odnosno veterinarskoj inspekciji koja je deo tog resora.
Postoji propis o karantinu određen broj dana. Taj propis postoji zbog sprečavanja širenja potencijalne bolesti ili virusa koji nosi u sebi životinja koja se uvozi. Pitaj veterinare oni sigurno imaju kontakt telefon nadležnih državnih institucija. Ili ti mogu reći kome tačno da se obratiš.
I sigurno postoje takse i ostale državne dadžbine.
To bi bio legalan način.
Postoji i nelegalan način brži ali rizičniji. Nebih ti to savetovao jer ako nešto pođe po zlu zapleniće životinju.
Lakše je bilo dok je sve bilo jedna država onda nije bilo procedure koju sam gore opisao.
 
Hvala Zexfot na informaciji... Svaka informacija o tome je dobrodosla meni. Volijo bih da uvedem jednu ili dvije Alpinke, a vidim po slikama da Aleksandar Sasa Katanic ima dobre Francuske Alpine pa dako sa njim uspijem uspostaviti kontakt nekako. Zena mi ga je vjerovatno nasla i na Facebook ako je to taj Sasa kojeg ja trazim... Meni ne treba to da bih drzao neku veliku farmu, vec da imam zarad meraka svoga jednu ili dvije. Dako nebude problem to prevesti odje za Crnu Goru. U svakom slucaju tebi hvala Zexfot. A bilo bi dobro posto ti velis da mozes da mi kazes kome tacno da se obratim da mi to napises. Da ja ne lutam ovuda kad ti vec znas kome direktno da se obratim...

Hvala i pozdrav :)
 
Blagoje
Ivana je deo porodice Saše Katanića koga hoćeš da kontaktiraš. Oni su uvozili koze pa imaju iskustva sa zakonskom procedurom.

Sledeće rečenice su sa sajta uprave carina CRNE GORE

Životinje
se uvoze na granične prelaze gdje granična veterinarska inspekcija obavlja kontrolu,a svaka životinja mora imati međunarodnu zdravstvenu ispravu koju izdaje zemlja uvoza. Primjerci ugroženih vrsta uz odobrenje Ministarstva turizma I zaštite životne sredine.

http://www.carina.co.me/en/postupci/uvoz/158-uvoz-izvoz

Klikni na ovaj link tu imaš kontakte sa državnim službama. Nekoliko telefonskih poziva će ti biti dovoljno da sagledaš proceduru.

Samo budi strpljiv kontaktiraš birokratiju a znaš kakvi su to ljudi.

Živ zdrav i srećan bio Blagoje.
 
@Zexfot-Hvala na podacima.
Informacije su tacne, procedura oko uvoza je kompikovana i za mali broj zivotinja preskupa i neisplativa.
 
.........Uzeli smo skoro i cistog priplodnog jarca, ekstra je kvalitet , ima godinu dana, krupan je , majka mu prosecno dnevno iz 2 muze daje oko 5 litara mleka uz optimalnu ishranu, mada me opet toliko i ne fascinira dnevna kolicina mleka koliko mi je bitno da koza ima kontinuitet u davanju mleka do zasusivanja pred jarenje, naravno sve sto je dan kraci kolicina mleka se smanjuje ali su velike razlike od grla do grla, tako da je genetika cudo... tako da se prava mlecnost moze znati jedino ako se meri u laktaciji i to od kraja septembra do pocetka oktobra naredne godine (12 meseci) i stavi na papir....neke koze sa trenutno ako bi merili prosecno 3 litre daju vise mleka od nekih koje na trenutnom stanju daju 6, jer imaju manji procenat opadanja mlecnosti, manje se trose i vitalnije su, duze ostaju u upotrebi, tu je i proteinska vrednost, vise sira od koze koja daje kolicinski manje ali bolje mleko.... Sada jedino razmisljam sta cu sa 15 alpsko-domacih meleza koje imamo, odlicne su i vrlo zahvalne, krupne koze i mlecne, ali zbog buducnosti, plasmana eventualno priplodnih jaradi razmisljam da predjem iskljucivo na cistokrvna grla, zato i uzimam tih 10 alpskih jarica.............

To je to, mada bih bio uzdržan kada je u pitanju kvalitet jarca. Ja bih rekao da dotični jarac obećava i da je lep na oko.
Za proizvodnju mleka što je glavno, najvažnija je mlečnost i kvalitet mleka ćerki. Naravno da jarac treba da bude u tipu i dobro građen ali nije najvažnije da bude lep i krupan. Kakav je stvarno dotični jarac saznaćemo kada ćerke dođu na mužu.
Što se mešanaca tiče, oni koji imaju zadovovoljavajuću mlečnost treba da ostanu u stadu dok ne stignu bolji primerci. To što jarići neće biti čistokrvi ne znači da ne mogu da se prodaju po ceni koja pokriva ili prevazilazi troškove njihove ishrane a majke daju mleko, zar ne? Odavno je Brundalo napisao a ja se sa njim slažem, da je glavni prihod od mleka, a ne od jarića. Druga stvar je ako imaš ograničen kapacitet a odmah možeš da ga popuniš dobrim rasnim grlima ?
 
@Zexfot-Hvala na podacima.
Informacije su tacne, procedura oko uvoza je kompikovana i za mali broj zivotinja preskupa i neisplativa.

Zato postoji mogućnost da više njih uveze isplativ broj npr 50 pa naviše ?
Međutim, uvoz sam po sebi nije garancija kvaliteta. Video sam uvozna grla ispod kritike iako su oko uvoza bili angažovani i stručnjaci(?). Ako neko želi da uveze koze onda mora u troškove da uračuna i trošak za dobrog poznavaoca koji će da bira, bira i izabere. Neću da pravim reklamu ali nije teško pogoditi ko bi tako nešto umeo da izvede!
 
molim za neki savet ,uzeo sam alpinu kozicu kojoj je druga godina jednom se jarila.za sada mi veoma malo mleka daje nekih 0,6 kg dnevno .izvodim je iz njene prostorije posle muzenja oko 9 sati i napolju je do 15 h,i primetio sam da veoma malo pije vode,ako moze neki savet bio bih veoma zahvalan
 
molim za neki savet ,uzeo sam alpinu kozicu kojoj je druga godina jednom se jarila.za sada mi veoma malo mleka daje nekih 0,6 kg dnevno .izvodim je iz njene prostorije posle muzenja oko 9 sati i napolju je do 15 h,i primetio sam da veoma malo pije vode,ako moze neki savet bio bih veoma zahvalan
Kada bismo videli njenu fotografiju izbliza i znali kako je hranis,mozda bismo ti mogli pomoci. :) :)
 
Nazad
Vrh