Sadnice i seme za lavandu

Hvala Medane.Hvala Nikolavera.Negde sam procitala da zasad iz semena kad se proizvede traje 20 g. za eksploataciju ,a iz reznica 10-12g.sto nije za podcenjivanje.Neko je spomenuo udruzivanje prizvodjaca,ako ima inicijative javljam se kao prijatelj i podrska .Nadam se da ce mojih pola hektara ove jeseni doziveti duboko oranje pa na prolece uz Boziju pomoc prvi zasad ,na toj njivici imamo zivu vodu.Da li ste koristili prasak za ozilavanje i koji ,pretpostavljam za drvenaste biljke,da li sa jedne grane moze vise komada da se iskrati ili magu samo s vrhom.Da li su dvogodisnje sadnice u saksijama.Medane znas li francuski odakle ti sva ta znanja,ja nailazim samo na frncusku literaturu.
Vido srećan početak :ppozdrav: a obzirom na volju,uspeh neće izostati :osmeh:
 
Destiliranje bilja

Pozdrav svima, evo jos jednog zaludjenika za lavandom :osmeh:
Sve procitao, sve jasno osim jedne stvari kod destiliranja a to je pitanje za nikolaveru (pozdrav):
-da li se svo bilje destilira osuseno (posto na slikama vidim suvo bilje)


Da i da dodam kome treba seme lavande dobro seme mozete naci ovde statua
 
Poslednja izmena:
Pozdrav ubovicratko,bilje moze da se destilise i suvo,ali tada gubi na kolicini ulja.Ono se pokosi kad je biljka u punom cvatu,pa se isti dan ili dan posle ubaci u kazan i destilise.Treba pogoditi vreme kad biljka daje najvise ulja.Takodje svaka biljka je drugacija,pa od toga zavisi i proces destilacije (kad se destilise,koliko traje destilacija,koliko ulja daje....)
 
Zdravo svima dali bi neko mogao da mi kaze koliko bi mi reznica lavande trebalo za cetvrtinu hektara, koliko to kosta? Hvala.
 
Oko 2500 ako je u pitanju hibrid ili 5000 ako sadite angustofoliu. Naravno na Vama je da se odlučite u kom sklopu ćete zasaditi plantažu a od toga zavisi i broj biljaka. Cenu šaljem na PP
 
Lavanda je i ove zime izgleda odlično prezimila uprkos izuzetno niskim temperaturama, moram priznati da me zimuz obuzimala jeza pri pogledu na termometar. sadnice će biti nešto skuplje ali ne drastično mislim da ćemo se uklopiti do 0,4 €/kom. Nadam se da niske temperature nisu oštetile koru jer bi to moglo uzrokovati oteženo ožiljavanje, u slučaju lošeg primanja ne znam ni po kojoj ceni da ih ponudim
 
Медане, послао сам ти и-мејл пре два дана, молим те одоговори ми можеш ли ми да пошаљеш или не. Да знам на чему сам. позз
 
Pozdrav Stole
I mi se nadamo da će ožiljavanje biti uspešno. Zima je bila izuzetno jaka i moguće je da će bitiproblema kod razmnožavanja
 
Pozdrav ljudi, svaka cast na radu i uspesima.
Mene interesuje mogu li negde da kupim nekoliko sadnica da zapatim lavandu oko kuce, savrseno bi legla uz fasadu, znaci za ukras i da mirise u casovima odmora?
 
7250659588_81dd65ff6c_m.jpg
7250652902_794308b84a_m.jpg

Ovo su tek procvetale sadnice posadjene jesenas.
U literaturi pise-krajem maja i pocetkom juna, radi boljeg bokorenja, da se mlade biljke odseku na 8-10cm, a u sledecoj godini na 15-18cm od tla.
Interesuje me kada se vrsi sisanje? U ovom terminu ili normalno u vreme berbe, posto je za pravu lavandu to kratak razmak od neke 2-3 nedelje ili 20-tak dana od sredine do kraja juna?
 
Pozdrav svima!!!
Imam pitanja za medana.
Vaše sorte lavande koje sejete da li su one hibridi nastale ukrstanjem više vrsta lavandi ili su one stvorene genetskim inženjeringom?
Takodje me interesuje na kolikim površinama imate zasade pod lavandom.
I naravno pitanje za sve
Na internetu sam pronašao da ukoliko se cvet lavande opraši sa pčelama procenat ulja u istima raste od 16 do 20%.
to sam našao izmedju ostalog ovde, ali ima i na mnogim drugi mestima
http://riverfarmri.com/thejournal/?p=110
http://www.agric.wa.gov.au/PC_94131.html?s=1001
Za one koji imaju problema sa engleskim ovde su googlevi prevodi tih stranica
http://translate.google.com/transla...ri.com/thejournal/?p=110&cpage=1#comment-2247
http://translate.google.com/transla...tp://www.agric.wa.gov.au/PC_94131.html?s=1001

P.S.
Pošto se bavim pčelarstvom želeo bih dogodine da kod nekoga ko ima 10tak ha pod lavandom donesem moje pčele na obostranu korist
 
Pozdrav Milane Grujiću
Lavanda koju uzgajamo je lavandula x intermedia GROSSO, hibrid koji se najviše uzgaja u Evropi. Nastao je ukrštanjem lavande latifolije i angustofolije. Uzgoj genrtski modifikovanih organizama je zabranjen u Srbiji. Pčele imamo svoje.
 
Nazad
Vrh