Nega koza

GOCE-MK

Član
Učlanjen(a)
3 Sep 2008
Poruka
65
bas me interesuje to kako moze da se skine rogovima i ja imam nekoliko dobrih koza ali smetaju mi to sto imaju rogova zasto kad su u drugom stanu "izvinite mozda lupetam ali neznam kako se kaze kod vas to u drugom stanu kod nas je to skozna ali nema veze'' i desavase da mi povredi neka koza ba da izgubim jare i za to ih ne volim pa be zeleo da znam ako ima neki nacin da im sklonim rogova
 
Goce, sve je OK, super se razumemo. Kod nas se kaze skozna, sjarna, bremenita( moze da se kaze za sve pa i za zenu)...... sigurno ima jos neki izraz.
Sto se tice rogova oni se skidaju jaricima a matorim kozama jako tesko. Treba dobar veterinar-hirurg za to.
Kod jarica to se radi prve nedelje zivota. Ranije se koristila soba u obliku paste pa bi ona pojela rozni "pupuljak". To se pokazalo kao opasno i nezdravo pa se danas koristi termo-kauterizacija. A sprava je jednostavna. Izgleda kao lemilica na cijem vrhu se mesto siljka greje jedan prsten i time se spaljuju zameci rogova. Posle toga to mesto se namaze nekom antiseptik mascu da ne dodje do infekcije....U poslednje vreme se sve vise koristi lokalna anestezija a u vecini EU zemalja je i obavezna. U Britaniji kauterizaciju( spaljivanje roznih zametaka) moraju da rade strucna lica. U USA ovo rade sami farmeri, neki sa neki bez anestezije.
 
Evo kako izgleda lemilica-pegla za paljenje roznih zametaka.

Na ovoj fotografiji se ne vidi da li je model sa fiksnim vrhom. Postoje i sa izmenjivim, razlicitog precnika pa mogu da se koriste za koze, ovce, telad....
 
:sta:
Možeš li neki info o tome koje firme prave te skalamerije, mislim aparate :osmeh:

Da ljudi znaju šta da traže po netu, jer neverujem da se kod nas to još može nabaviti.
 
Ovaj model na slici je Electric Dehorner X30 Rhinehart,
postoji i X50 ali sam na forumima pronasao da su mnogo zadovoljniji ovim X30 kada su koze u pitanju. Ovo je Americka sprava i kosta 50-60$. Mana je sto se prodaje model za 110V. U poslednje vreme sve vise americkih sprava pravi se i za 220V, pa ko zna....?

Ako se na Googl-u potrazi "Electric Dehorner " sigurno moze da se pronadje i evropski model.

Na proslom sajmu u NS firma Superlab se reklamirala da prodaje nesto slicno.
tel: 011/22 22 222
mozda ima i na sajtu kao elektrokauter
www.super-lab.com
superlab @ eunet.yu
Sigurno ovako nesto prodaju i druge firme jer se kao sto sam napomenuo ulozak na vrhu se menja, pa se manji koriste za koze i ovce a veci za krave...
 
ja mislim da je ovo super samo dali ima neko upatstvo kako se rukuje sa nim ili to mora da uradi doktor
 
Ja sam misljenja da ovo treba bar jedanput uraditi uz pomoc veterinara.
Kada se proces "ukapira" onda on postaje rutinski zahvat. Ovde se vidi kako se to radi.
http://bedford.extension.psu.edu/agriculture/goat/Disbudding.htm
I da ponovim: U Britaniji ovo mora da radi veterinar uz obaveznu anesteziju.
U USA ovo rade sami farmeri, bez problema. Neki koriste a neki ne koriste anesteziju.
Sama anestezija je lokalnog tipa, slicno kao kada se vadi zub. Ja sam za tu varijantu jer je stres manji.
Jos samo da napomenem da "pegla" mora da bude jako zagrejana. To se isprobava tako sto se pritisne na komad camove daske na kome mora da ostane spaljen trag.
 
Na ovo Tarovo ja bi samo dodao da pritisak moze bit dug max 4-5 sekunndi. I ne triba anestetik zaborave to za po ure. Pa necemo in valjda lubanje probijat he he. Inace se to moze napravit i u obicnoj samogradnji od obicne malo jace lemilice. :ppozdrav:
 
ja cu ove godine da isperimentujem sa jednom jare sa obicnom lemalicu-letkum pa cu da vidim sta ce da bude kako sto vidim na slci isto i to greje samo sto pravi krug
 
Ipak da ne zajebes uzmi veterinara koji je to vec radio nek ti pokaze. Nije skupo a zlata vridi :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Kontaktirao sam firmu SUPERLAB i evo odgovora

Postovani,
za spaljivanje rogova kod koza imamo sledece:

1. Mains-powered Dehorner , cena 6450.50 din.
Nastavak za mains dehorner 15mm, cena 636.50 din.
Ovo je dehorner sa prevashodnom namenom kod teladi, ali mislim da bi mogao da se koristi i kod koza. Ima nastavak od 15 mm pa Vi procenite da li bi Vam odgovarao.
2. Kaustična mast za obezrožavanje , cena 465.50 din.
Sve cene su bez PDV-a (18%).
Za sve ostale informacije molim Vas da mi se obratite na tel.011/22 22 222 lok.212 ili 064/872 0 137.
Srdačan pozdrav,
Perica Marković,DVM
Šef VETLAB-a
 
Пошто се тема зове- Нега козе- ја би овде додао још једно питање везано за негу козе

Дали се може употребљавати FRONTLINE или PROTECTOR на козама против буве и крлежа?
Ови производи су намењени за псе и мачке и дају одличан ефекат
 
Ubedjen sam da legalno to ne bi smelo da se koristi. Usvakom slucaju ne u laktaciji.
Osim toga frontline je jako skup. Zeleni koji je jedini efikasan, to jest jos nije falsifikovan, kosta oko 1500 din za psa do 40 kg? Znaci za normalnu kozu koja je 50-55 kg treba jos vece, znaci i skuplje pakovanje.
Protektor nisam koristio ali verujem da vazi isto. Generalno, svaki lek ili perparat koji se koristi naci ce se i u mleku. Takodje, kao opste pravilo, moj vererinar onako nevoljno, kroz zube kaze da su svi preparati koje koža apsorbuje a onda u duzem periodu daju zastitu skodljivi i za pse i za macke pa bi bili skodljivi i za koze.
Inace koze bi trebalo s vremena na vreme da se timare, slicno kao konji i to je najbolje. Kao sto bi trebalo na 40-60 dana da im se trimuju papci.


Post je spojen: [time]1268807748[/time]
_________________________________________________
Dragče je napisao(la):
Kontaktirao sam firmu SUPERLAB i evo odgovora

Postovani,
za spaljivanje rogova kod koza imamo sledece:

1. Mains-powered Dehorner , cena 6450.50 din.
Nastavak za mains dehorner 15mm, cena 636.50 din.
Ovo je dehorner sa prevashodnom namenom kod teladi, ali mislim da bi mogao da se koristi i kod koza. Ima nastavak od 15 mm pa Vi procenite da li bi Vam odgovarao.
2. Kaustična mast za obezrožavanje , cena 465.50 din.
Sve cene su bez PDV-a (18%).
Za sve ostale informacije molim Vas da mi se obratite na tel.011/22 22 222 lok.212 ili 064/872 0 137.
Srdačan pozdrav,
Perica Marković,DVM
Šef VETLAB-a
Amerikanci koriste 14.5mm za koze pa bi taj od 15mm bio valjda OK.
Ovde ima malo vise na tu temu: http://poljoinfo.com/bolesti-i-nega/obezrozivanje-kastriranje-i-kaudotomija-u-stadima-ovaca-i-koza/
Da podsetimo na osnovno:
1.Skidanje roznih pupoljaka je jednostavan zahvat kada se jednom savlada. Treba paziti jer moze da dodje do ostecenja mozga.
2.Zahvat je jako bolan za jarice. U nekim zemljama je obavezna lokalna anestezija. Sad skoro smo culi da drustva za zastitu zivotinja u nekim zemljama vode kampanju protiv skidanja rogova.
Posto se rogovi skidaju samo zivotinjama koje ostaju u priplodu, znaci najboljim ja bih uvek radio sa anestezijom.
3.Termokauter je u osnovi obicna, malo jaca lemilioca samo sto je vrh prilagodjen za ovu namenu.
4.Ko ima ambicije da se danas sutra registruje kao "organik" oroizvodjac mesa,mleka i mlecnih preradjevina ne bi smeo da skida rogove.
5. Ko zeli da se bavi intenzivnim ili poluintenzivnim gajenjem trebao bi da razmotri postupak skidanja rogova. Ne postoji uzgajivac koji koze drzi intenzivno ili poluintenzivno, koji nije pretrpeo gubitke zbog udaranja rogovima. KOza koja nema rogove cak i ako ima losu narav vise ce da mase preteci glavom nego da udari a i ako udari to je cuskanje a ne pravi udarac.
 
Koza jedna drugu ubi imala rogove ili ne ovo pricam iz iskustva a drugi nek dokazu da nije tako.Ja imam 13 komada i imam vise posla oko njih nego oko 140 ovaca.Moram 8 vezati jer tuku tudju jarad kad ga zdrma samo jare odleti.Prednost sto nema rogove jest da nemoze mu (jaretu)zapasti noga medju rogove i slomiti mu koza.Svaku posebno pojiti iz kante i 100 peripetija.
 
Reci cu samo ovo. Kod nekih ljudi ni dva psa iz istog legla ne mogu bez klanja da pojedu obrok a kod nekih ljudi pas i macka jedu iz istog tanjira.
 
Reci ti sta hoces ali kad bi samo oko koza se "igrao" 25 sati od moguca 24 sve bi to bilo ok ali nemam ja vremena za njihovu zajebanciju jer to je "nuzno zlo"mislim na koze.Zanimam se sa onim od cega zivim i nastojim da bude uredu koliko je god moguce a kozurine i vraga imati u stali to je potpuno isto.Da mogu zid bi srusile jer i tako su sve stramce-jasle polomile sad nek jedu sa zemlje ili nek krepaju navolju im kao sokcu post,a nek prica tko god sta zeli ali ja sam samo iskren kao svaki put dosad.
 
Navodno je toksicna i napustena je u vecini zemalja. Negde je i zabranjena. U svakom slucaju svi aktuelni tekstovi koji se bave uzgojem koza decidno iskljucuju pastu ili bilo kakav hemijski postupak.
 
Svaka čast, u mene su majka i ćerka, pa se zna da je mama glavna i netuku se baš puno, obe imaju rogove i obe vole da tuku ljude, ali mene neće (valjda nesmiju) ali buraza nemogu smisliti.
I meni su puno draže koze sa rogovima!
 
Nazad
Vrh