Biljne vaši, mravi koji ih gaje i bubamare koje ih jedu

biljojed

Član
Učlanjen(a)
12 Feb 2011
Poruka
55
Lokacija
beograd - lajkovac
Eto, došlo vreme da se u prvoj godini amaterskog bavljenja organskim baštovanstvom polako upoznam i sa napastima.
Juče, dok sam okopavao i zagrtao bob (mahunarka) primetim stotine velikih crnih mrava kako veoma užurbano idu gore-dole, svuda po biljci. Pogledam malo bolje i vidim na nekim delovima boba kako ima gomilice malih crnih biljnih vaši. Pomislim: mravi izgleda jedu te vaške, tako da ne moram da se brinem. Dođem kući, raspitam se na internetu, i shvatim kako mravi ne samo da ne jedu vaške nego ih GAJE!!! Naime, mravi vole neki slatkasti nektar što ga luče crne vaši, pa ih zato gaje, tj. čuvaju čak njihova jaja i onda ih na proleće iznose iz mravinjaka i "seju" po biljkama, a zatim, kad se razmnože, krenu da ih "muzu", kao mi krave zbog mleka.
Nastavim dalje da se interesujem i saznam da i nije tako strašno, ako se drži pod kontrolom, imati te crne vaši. Ako njiva nije prskana, kao što moja nije godinama, tu će se nači i bubamare, koje sam takođe primetio u velikom broju juče, koje se hrane vašima.
TAKO da sam odlučio da za sad ne radim ništa i samo da pratim situaciju. Našao sam rcept za organsko sredstvo za zaprašivanje, koje nažalost ubija i korisne bibamare:
od belog luka i sredstva za pranje sudova. To će mi biti "krajnja mera" samo ako baš bude panika. Za sad ne prskam ništa.
Baba koja mi je prodala seme boba me je upozorila da će se crne vaši pojaviti i da ih posipam pepelom od uglja, koji stavim u najlon čarapu, pa onako idem i treskam znad biljaka, da pepeo ravnomerno ispada...
Za sad neću ni to da radim.
Imate neke sugestije, iskustva, itd?
HVALA!
 
  • Like
Reagovanja: zis
Malo skuplja i sporija metoda je posuti ljutu papricicu oko svake stabiljke. Ili koristiti preparat od buhaca koji se primenjuje na isti nacin.
 
Što se tiče korisnosti bubamara:haha:? komšiji pojedoše svu detelinu (lucerku)
 
pepeo izuzetno dobro utiče na biljke, pa mislim da je bezbedan da se koristi za zaprašivanje. mi smo godinama bacali oko stabala voća a čuvalo se i za njivu.
 
Iako nema izravne veze sa temom da li je neko obratio paznju koliko je buba mara video ove godine - ukljucujuci i one kineske? Kakva je situacija sa mravima?
 
Kod mene na šljivama prava navala, žrtvovao sam plodove da bi se na miru namnožile. Ovako izgledaju larve (da neko ne pomisli da su štetočine a najviše biljnih vaši sređuju):
ladybug%20larvae%20for%20blog.jpg

Larvae.jpg

ladybug_larvae.jpg
,

lutke:
ladybug%20pupa%20for%20blog.jpg
ladybug_pupa_postcard-p239713786705294566qibm_400.jpg


ceo ciklus:
2022-ladybug-gift-ideas-l.jpg
 
Kod mene su jednu malu višnju potpuno ogolili, mravi, crne vaši plus suša i potpuno ostala bez lišća. Sada opet baca pupoljke i cveta?! Prskao sam čajem par puta ali nije bilo dovoljno. Bilo je i bubamara ali nisam baš pratio koliko ih ima. Proletos je tih američkih ili kineskih bilo svuda po kući (prezimljavale) ali posle nisam njih vidjao, samo domaće.
U bašti mi je najači mamac artičoka i ako ne stigne da ojača upropaste je ali zato slabo napadaju ostale biljke.
 
Hm, ovo su znači lutke bubamare...meni se desilo na sadnicama trešnje od jesenas da se suše pojedini listovi kojih je naravno bilo jako malo pa je situacija bila alarmantna, i na svakom koji se osušio sam našao ovo nalik na lutku, kao da se glavom zapelila za list i siše sokove...pri dodiru otpadne mrtva, tako sam zaključio da je neka lutka, a jel moguće da posiše list do sušenja?

Ove godine maltene nisam ni video bubamare, ali zato mi vaške na nos izašle, prošle godine je bubamara bilo i previše, kad otvorim vrata od terase na kući a u štoku vrata po 50 komada...

I još jedno pitanje, spominjete pepeo, negde sam pitao pa sam dobio negativne komentare, da li pepeo od biljnog otpada, grane od orezivanja, trava, vreže od dinja, otpad od povrća i slično koje spaljujem na jednom mestu pogoduju ili ne voćkama stablašicama i ostalom voću i povrću ili ne? Neko mi reče da je pepeo jako alkalan i da ne valja da se baca oko voća, ja iskreno ne znam ni šta alkalan znači i kakvu štetu to nanosi, ne pričam znači o pepelu od uglja...
 
Pomoc! Zna li neko sta je ovo po listovima zelene salate i kako to izbjeci u buduce da se ne pojavi, a ako se pojavi, kako da ih uklonim_ U principu, preventiva je uvijek bolja opcija. Zanima me samo nesto na osnovama organske poljoprivrede.
Unapred zahvalan!
http://postimg.org/image/7pi96bsj3/
 
U principu klasične vaške i možda još neka vrsta insekta, pošto vidim da je već za jelo maltene, najbolje je možda ništa i ne raditi a posle salatu potopiti u kofe ili nešto sa vodom da se povade pa ih onda što više satresti. Mislim da se tu samo razmnožavaju a ne prave puno štete na samoj salati, imao sam ja isti slučaj na kelju.
 
Pomoc! Zna li neko sta je ovo po listovima zelene salate i kako to izbjeci u buduce da se ne pojavi, a ako se pojavi, kako da ih uklonim_ U principu, preventiva je uvijek bolja opcija. Zanima me samo nesto na osnovama organske poljoprivrede.
Unapred zahvalan!
http://postimg.org/image/7pi96bsj3/



ako imaš koprive ona rešava to bez problema. A ako hoćeš kemiju onda Raaner karenca jedan dan.
 
U principu klasične vaške i možda još neka vrsta insekta, pošto vidim da je već za jelo maltene, najbolje je možda ništa i ne raditi a posle salatu potopiti u kofe ili nešto sa vodom da se povade pa ih onda što više satresti. Mislim da se tu samo razmnožavaju a ne prave puno štete na samoj salati, imao sam ja isti slučaj na kelju.
Znas kako, meni je salata mnogo izgubila zbog njih. Nije mogla napredovati, jedini spas joj je bio da je odmah poberem, a nije stigla da formira glavice.
 
zato i rekoh "mislim" :) ništa onda, neki tretman sem ako nije već za branje, ne vidi se sa slike, ako je za branje samo podaviti i saprati gamad...
 
zato i rekoh "mislim" :) ništa onda, neki tretman sem ako nije već za branje, ne vidi se sa slike, ako je za branje samo podaviti i saprati gamad...
Hehe, ogradio si se sa ''mislim''. :-D
Nije frka, bilo je samo 115 salata, a od toga smo pojeli 50%; ostatak je stradao. Samo da mi je znati koju preventivu u buduce da primjenim, da ne bi doslo do ovoga..
Inace, alkalan oznacava da ima mnogo metala u sebi, pa moze biti tezak za zemljiste; sa druge strane alkalne metale voda rastvara na normalnoj temperaturi, sto znaci da je sve ok. Realna slika je, da pepeo u umjerenim kolicinama ne bi smio predstavljati problem, jer ipak je on prirodna pojava.
 
Poslednja izmena:
Hehe, ogradio si se sa ''mislim''. :-D
Nije frka, bilo je samo 115 salata, a od toga smo pojeli 50%; ostatak je stradao. Samo da mi je znati koju preventivu u buduce da primjenim, da ne bi doslo do ovoga..
Inace, alkalan oznacava da ima mnogo metala u sebi, pa moze biti tezak za zemljiste; sa druge strane alkalne metale voda rastvara na normalnoj temperaturi, sto znaci da je sve ok. Realna slika je, da pepeo u umjerenim kolicinama ne bi smio predstavljati problem, jer ipak je on prirodna pojava.
alkalan znaci bazan -ph mu je veci od 7-a ne ovo sto ti kazes
zbog alkaliteta je dobro pepeo od drva bacati na kisela zemljista da ih neutralizuje
a za gamad koristite caj od trave buvac -kada pripremate caj ne dirajte rukama do ociju-i prskajte pred sam mrak posto je foto labilan sli je prirodni kontaktni insekticid koji ne deluje na ljude i nema karencu
 
Nazad
Vrh