Sadnice oraha

@zupa100,a koje su to bubice,moze neka slika ili opis,a sta napada,list ili stablo.
 
Žao mi je, neću moći da slikam orahe trenutno, aparat mi nije u funkciji, mora kod majstora na opravku.
U suštini, to su male zelene vaši, koje se nalaze na pozadini lista, i ne smiruju se dok ceo list ne obrijaju. A ima ih ko Kineza, strast božja.
Međutim, sa jednim prskanjem ( bilo kojim insekticidom), postigao sam 100% efekat, više ih nije bilo. Gledao sam prošle godine, tu u blizini mojih oraha, bio je jedan na koji niko nije obraćao pažnju, bukvalno su obrstele svo lišće. Kasnije je orah obnovio list, ali nije rodio uopšte.
Kao što rekoh, napada samo mladi list, i to manja stabla, valjda im lišće starijih stabala ne prijaju.
Pozdrav :osmeh:
 
Pa mislim da taj rastvor na bazi plavog kamena nece skoditi orahu, napravi blazi rastvor i pospricaj orah, pa vidi kako se ponasa ako djeluje kako bi trebalo i ako se broj vasi smanji onda ponovi postupak sa istim rastvorom ako ucinak bude neznatno bolji onda pojacaj dozu rastvora tj pojacaj postotak plavog kamena.
 
Pozdrav svima !!
Što se tiče prskanja i zaštite oraha ona je naročito bitna u prve 2-3 godine po sadnji jer je potrebno maksimalno zaštiti ono malo listova što se pojavi tako da se mora ispoštovati program i preporučena sredstva za zaštitu oraha.
Što se tiče vajde od oraha sve je prilično neizvesno i verovatno ne tako lagano kao što je kada se stave na papir broj posađenih sadnica x mogući rod x cena ljuštenog oraha na pijaci ::novac::
Župa 100 imajući u vidu da imaš stabla 11 godina stara možeš li da opišeš njihovu veličinu, oblik krune i , ako nije poslovna tajna, količina ploda koju dobijaš po stablu.
Pozdrav !!
 
2wn7jie.jpg

@ Panta SD
Izvini, bio sam odsutan par dana, pa evo da ti odgovorim. Prvo, greška je, orasi su u 9-oj god. (zabrojao sam se), veličinu vidiš, a tek ove godine mogu odneti neki orah u jesen kući.
Obrađivani su bili za...alo vek! Stajnjak, prskani protiv vaši i obrađivano oko njih. Prave pare će verovatno moja deca uzeti, hoću da kažem, sporo stižu do ekonomije. Ali, plodovi su strava. Krupni, lako se lome i ima ih. Baš danas gledam, poneli su prelepo, na svakom završetku grančice su obavezno po dva ploda.
Pozdrav Srđan!
 
Župa,
hvala na prelepoj slici i odgovoru. Imajući u vidu da si sadnice kupio u Čačku pretpostavljam da je to bilo na njihovom institutu.Koje si sadnice uzeo ?? Ja sam moje kupio u Novom Sadu i napravio kombinaciju sadnica Šejnovo i Rasna . . . Interesuje me još da li si krošnju formirao ili sadnice pustio da se same *snalaze*
Pozdrav:ppozdrav:
 
@ Panta SD
Jeste kupljene su na institutu. E sad da me ubiješ, neznam koje su sorte. Znam samo da ima 4. različite sorte, i po plodu su sudeći, sve dobre. Sećam se da sam tražio tada sorte koje kasnije kreću sa vegetacijom, zbog kasnih mrazeva.
Inače sam oblikovao stabla delimično, vodio sam računa da ne bude krošnja suviše nisko, ostalo je bila briga samih oraha. Kako ti reče, sami su se snalazili.
Neznam ko, ali neko mi je rekao da orahe ne valja mnogo dirati, ispoštovao sam to, pa videćemo.
Pozdrav Srđan!:osmeh:
 
zupa100 da li si ubacivao vestacko kalijum fosfor ili si samo djubrio stajnjakom ?
Obavezno u jesen stajnjak, i s proleća par puta KAN, kao šlag na tortu. Tek ove godine su osetno krenuli, od ove slike je za 80% veća krošnja.
@ Voćar, daleko smo mi od tog ko Bog i šeširdžija! I gde nađe baš mene da citiraš! Ono što iz iskustva znam, da kada orežeš vrh na orahu uglavnom se suši ili se muči da krene dalje par godina.
Od iskusnog proizvođača oraha saznajem ovih dana da je odnos očišćenih oraha i u ljusci oko 30%. Ima li neko drugačija iskustva?
 
Zavisi u kom su periodu uzimali radman, odnosno na pocetku dok je orah sirov to je veca brojka a kasnije kad se osusi dosta je manja, ja mislim da od mog oraha imam oko 50 do 40% ali mi je starno pun orah (plod) , tanka ljuska i lako se vadi iz nje, ponekad pukne kada padne na beton ili put. Kada je orah u ljusci veliki obicno ljuska nije puna i onda bude veci radman. Ovaj moj je srednje krupan. Inace imam sadnice od tog oraha na prodaju u oglasima pa kome treba nek me kontaktira :D
Sto se tice djubrenja primetio sam da kada se ispod oraha skladisti sitan pesak ili sljunak radja kao lud i bez ičega drugog . Inace ja taj veliki orah samo pepelom djubrim u jesen oko stabla (mislim da je to kalijum i fosfor :)
 
Dobro vece,potrebna mi je pomoc oko sadnica oraha koje sam kupio danas,u pitanju su 60 sadnica,koje ne mogu odmah posaditi,tek za 3 dana!Kako ih negovati do sadnje!Inace sadnice su stare oko jedne godine i nekoliko meseci,kupio sam ih iz rasadnika!??
P.S Unapred HHVALA!:osmeh:

Dobro došao, sadnice moraš utrapiti, sušenje i eventualni mraz su im u ta 3 dana najveći neprijatelji. Ovde možeš videti kako se to radi, bitno je na donjih 20-30cm sadnice nabaciti zemlju:

http://sadniceoraha.webs.com/apps/photos/photo?photoid=105673104
 
Kod oraha ti je bas rulet, tesko se kalemi i slabo ima kvalitetnih stabala, ja sam nesto od mojih oraha posadio i nije me slagalo do sad :) imam lep orah i od njega mlade koji su na rodu a evo imam i 15 sadnica na prodaju pa ako zelis javi se na pp :)
 
Nazad
Vrh