Sadnice oraha

serpiente

Novajlija
Učlanjen(a)
30 Apr 2011
Poruka
19
Lokacija
Banja Luka
Pozdrav kolege

Imam 32 sadnice oraha, sortu neznam ali nije bas ni bitno. Zanima me kako i kada ih je najbolje posaditi u kojem razmaku i na koji nacin odrzavati.
 
Ni ja jos nisam poceo na veliko, ali imam nekoliko komada. Evo sta sam saznao: kalemljeni dvogodisnji orah na razmak 8 puta 10 metara. Treba iskopati vecu rupu za sadnicu, ubaciti stajnjak (nekoliko lopata), pa ga pokriti tankim slojem usitnjene zemlje. Sadnicu potrpati i lagano nagaziti podrucje oko nje. Zatim politi sa najmanje 20-30 litara vode. Ovo se sve radi u novembru, moze i kasnije. Sadnice oraha su skupe, pa nije lose imati ogradu, ali treba izbegavati neposrednu blizinu kuce jer za nekoliko godina koren ode nekoliko metara.
 
To za kajsiju sam i ja cuo. A sto se tice razmaka neki kazu 10x10 a ja sam bas juce pricao sa jednim poljoprivrednim inzinjerom i kaze da je za orah dovoljno 8x8m ako se planira sadnja preko 50 sadnica, pa sad planiram na vec postojecih 32 kupiti jos 18 i posaditi 50 sveukupno. Sto se tice kajsija izmedju oraha kaze da je moguce da budu dosta sitnije i sa manje slasti ali da sluze svrsi :)
 
Sto redje orah posadis manje vise ce da poraste i bolje ce da se provetrava kruna sto proiyilazi da ces manje bolesti da imas. Moja preporuka 10x10 i veci razmak.
 
Mozete i manji razmak vise ce ih stati,ja bi stavio nesto ranih sorti a nesto kasnijih zbog meazeva,obavezno djubrenje sa preporucenim djubrivom,a kajsija moze dobro da otplati postojece sadnice oraha dok ne rode.
 
Slažem se sa kolegom u prethodnom postu ali da li je bilo neophodno otvoriti još jednu temu o orahu pored nekoliko postojećih?
serpiente, dobro došli na forum, kao novom članu Vam je verovatno teže da se snađete ali ako samo malo detaljnije potražite naći ćete i temu i raspravu o razmaku pri sadnji oraha, sve je već napisano, pozdrav.
 
Ma jeste malo teze vremenom cu sve to polako iscitati ali nije na odmet pokrenuti "novu" "staru" temu mozda se sazna nesto novo, ako je problem reci i necu vise :) sorry
 
E sada koliko se isplati saditi orase? Koliki novcani prinos se moze ocekivati? Koliko je potrebno vremena da prodje da i se pocelo zaradjivati?
 
Veoma mnogo pretpostavljam nemam bas iskustva sa njima ali po mojoj racunici (Neka me isprave oni koji znaju) ali u Banja Luci je kilogram orasa 22KM to je oko 11Eura racunaj da ce za 10ak 15 godina cijena biti veca. Ja sam racunao na ovaj princip ako dobijem prinos od 25kg ociscenog oraha po stablu za 15 godina neka ga prodam za 15KM to je 7,5E a imam 32 sadnice onda lako dobijes racunicu:

32 stabla x 25KG = 800kg
800kg x 7,5eura = 6000eura

Recimo da unajmis 5 ljudi koji ce to sve sakupiti i ocistiti i da to sve platis ostane ti sigurno 5000eura u jednoj sezoni sto je opet dovoljno novca da ulozis u nesto sto brze daje plodove i sto se kolicinski brzo otplacuje :)

Naravno ovo nije tacan proracun vec moj "laicki" ako neko ima pravu racunicu neka pomogne :)
 
takav je slican bio i moj proracun, videcu ima jos dosta vremena do jeseni kad se treba saditi.
 
To da se mora ulagati to stoji ali uz nekoliko stotina evra kroz nekoliko godina recimo da ulazes 200e godisnje u njih a da ces u nekom narednom periodu imati 5000 dobitka nije nimalo losa racunica, naravno to sve stoji ako orah ne oboli sto je relativno mala sansa jer sam po sebi orah je vrlo jaka biljka koja moze dosta toga da izdrzi sto naprimjer sljiva, visnja, ljeska, kajsija... ne mogu.
 
Ja sam iskreno i planirao da ubacim ljesnik izmedju redova zato sto mnogo prije sazrije i daje plodove ranije pa da bukvalno te orahe odrzavam zaradom od tih ljesnika :) Mada sa druge strane ljudi kazu da je pametno ubaciti kajsije jer se navodno orah i kajsija slazu mada vec sam gore napisao sta mi je rekao jedan inzinjer poljoprivrede o kvalitetu tih kajsija izmedju oraha ali sam zaboravio napomenuti da definitivno nije protiv toga :)
 
Lepa je ta računica, samo da dodam da skupljanje ide mašinski i vrlo lako radi jedan čovek, pogledajte slike sprave u temi o leski. Ne znam samo da li i krckanje može krckalicom kao i kod lešnika(?).
 
Ma za 5000 evra ja cu sve zubima slomiti :) Salim se, za sada ne razmisljam o nekoj mehanizaciji sto se oraha tice ali kad dodje vrijeme razmisljacu o tome
 
Evo da se umešam i ja. Posadio sam 25 oraha kupljenih u Čačku. Tada su plaćani 15 E komad. Sada su u 11-oj godini, lepo napreduju. Redovno obrađujem oko njih, jer imam i sporednih kultura oko njih. Počeli su da rađaju u 9-oj godini.
Za neverovati je to što sam prošle godine negde u ovo vreme morao da iz prskam insekticidom, jer ih je napalo nešto malo zeleno, katastrofa. Posle toga nije imalo nikakvih problema. I ove godine kreće *napad*, ali mnogo manje. Ako bude više, prskanje opet.
Pozdrav Srđan! :cool:
 
:ppozdrav:Dobar dan ekipo_O ovoj temi ne znam ama baš ništa.Rasadio sam 49 stabala oraha pre oko 2.meseca.U fazi su oživljavanja - za sada mi je samo jeedan sumljiv da se neće primiti.Interesuje me da li ima potreba za tretiranjem prve godine.Čovek od koga sam kupio mi je predložio neki rastvor na bazi plavog kamena ali mi neke komšije pričaju drugu priču.Ako bi neko od poznavalaca ove oblasti bio ljubazan da mi napiše neku rečenicu na tu temu neću se ljutiti.Hvala unapred:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh