Traktorske kose

Francuz,ako je prilikom udarca nije vratila u zadnji položaj popusti oprugu.
Moraš je kvariti,verovatno je otkinula šrafove na jednoj od osovina,kada budeš stavljao druge šrafove moraju biti 10,7 tvrdoće,nikako slabije.
Kvar nije velik ali se reduktor mora otvarati.Obavezno stavi druge semeringe.Ako te još nešto interesuje slobodno pitaj

Imao sam isti problem na mojoj FAhr KM24 (185cm) kada je stigla iz Njemačke prije desetak godina. Bivsi vlasnik je isto vjerovatno udario u nešto i doslo je do, kako smo isprva mislili, "prezubljivanja" pa su se nozevi sudarali. Kod mene nisu popucali srafovi vec osovina (ne vratilo koje ide od zupčanika, vec suplja osovina koja nosi donji disk a kroz koju pogonsko vratilo prolazi. Naime, kada smo je otvorili, prvo smo provjerili zupčanike i oni su srećom bili OK, ali je ta osovina bila slomljena. Švabo je to naravno sredio (provizorno zavareno) ali je promašio kod namještanja prije zavarivanja pa su se nozevi sudarali. Lom smo sredili u jednoj privatnoj radionici (napravljena je nova šuplja osovina) i tamo su ljudi zavarili kako treba i ev sluzi nas godinama bez problema.

Kod Francuza je moglo doci ili do loma zavrtanja ili djelimičnog smicanja nekog klina (ne znam kako je sve to slozeno kod njegove kosacice). Ne vjerujem da su zupčanici u pitanju, oni bi se polomili (zubi) a to bi se čulo prilikom rada, posebno ubrzavanja.
 
Trebalo bi da otkine šrafove,čak i da spadne kompletan disk sa osovinom e sad mora se ići redom,ako nije to onda je možda i do klina,ako disk ne spadne onda nisu šrafovi.nisu one komplikovane,najgore je što se sav umažeš.Zupčanici ne bi trebalo da su jer su bar kod mene ko novi.Francuz menjaj i ležajeve jer ko zna kad ćeš je opet kvariti
 
Imao sam taj slučaj kod sebe na kosačici.Na toj osovini koja nosi donji disk postoji jedna kajla koja je verovatno oribana pa je kosačica prezupčila.
 
Imao sam taj slučaj kod sebe na kosačici.Na toj osovini koja nosi donji disk postoji jedna kajla koja je verovatno oribana pa je kosačica prezupčila.

Da, najvjerovatnije je to u pitanju. Kao što Zoran reče, da su zavrnji polomljeni disk bi vjerovatno spao ili bi se čula gadna lomljava tokom rada. S obzirom da kosačica i dalje radi, zupčanici i zavrnji nisu 100%, moze biti samo kajla.
 
Ako je ta kajla ne treba da otvara reduktor,zato sam i mislio da prvo vidi da li će spasti kompletna truba ako ne onda kvari odozdo.Ne vredi sad ništa da mu pišemo dok ne počne da je kvari da ga ne bi zabunili
 
Ako je ta kajla ne treba da otvara reduktor,zato sam i mislio da prvo vidi da li će spasti kompletna truba ako ne onda kvari odozdo.Ne vredi sad ništa da mu pišemo dok ne počne da je kvari da ga ne bi zabunili

Ma ja, u pravu si.

@Francuz

Ajd molim te slikaj kad budes rasklapao, bas me zanima kako to izgleda kod SIP-a a i sta je kvar :)
 
Ne treba reduktor jer on nema veze sa ovim.Skine se donji tanjir,svuku se kućište i ležaj i ceo bubanj silazi dole bez problema.Ako se i osovina zajela onda ne gine komplet rasturanje.Ako se zajela samo je skinuti,navariti i obraditi na strugu staviti novu kajlu,sklopiti i gas.
 
Ne treba reduktor jer on nema veze sa ovim.Skine se donji tanjir,svuku se kućište i ležaj i ceo bubanj silazi dole bez problema.Ako se i osovina zajela onda ne gine komplet rasturanje.Ako se zajela samo je skinuti,navariti i obraditi na strugu staviti novu kajlu,sklopiti i gas.

Ja sam isto to radio na mojoj Fahr, osovina je bila solidno zajedena (mozda je to i izazvalo lom jer bilo dosta lufta, pa su mozda vibracije napravile belaj jer je to ipak dosta mase u ekscentru a mnoogo obrtaja), samo je kod mene cijela osovina pravljea iznova, ovoj nije bilo spasa. Kod Fahr prvo se skine mali stitinik odozdo (on je sa 6 zavrtanja vezan za donji disk), potom se skida donji disk kojeg na kucistu lezaja drzi cini mi se 10 ili 12 zavrtanja. Nakon toga moze da se svice kućište ležaja donjeg diska (skine se veliki zeger-osigurač) i onda se radafcigerom svuče. Nakon toga se skine mali zeger sa vratila i gornji disk sa bubnjem se svuče (kod mene za to trebaju 2 jaka čovjeka da ga spuste jer je strasno tezak). Nakon toga se skida konično kućište koje nosi pogonsko vratilo u sebi (njega drze zavrtnji koji se nalaze gore u tijelu, oko zupčanika pa se i ono izvuče i to je to. Nadam se da ce biti slika da vidim kako je to kod SIP rijeseno.
 
Trebalo bi da ima tri šrafa koji se odvrnu i onda se ti isti šrafovi stavljaju u druge 3 rupe i zavrću (služi kao radap-ciger)-onda donji disk ide dole...
 
Princip je isti i na Sip-u samo što je osovina dosta deblja nego na D.F.Sip nema donji zaštitni disk već je ceo iz jednog komada.A taj donji štitnik,zaštitnik na D.F kosačicama je jedna ogromna glupost koja postoji.Ni na jednoj drugoj kosačici toga nema već je donji disk iz jednog komada i zdravo đaci.Ovde se desi da taj zaštitnik propadne(pojede se)kroz vreme a niko ne pravi taj deo ovde već mora da se budži i karabudži jer je originalni skuplji od same kosačice pa se ne isplati naručiveti ga.
 
Princip je isti i na Sip-u samo što je osovina dosta deblja nego na D.F.Sip nema donji zaštitni disk već je ceo iz jednog komada.A taj donji štitnik,zaštitnik na D.F kosačicama je jedna ogromna glupost koja postoji.Ni na jednoj drugoj kosačici toga nema već je donji disk iz jednog komada i zdravo đaci.Ovde se desi da taj zaštitnik propadne(pojede se)kroz vreme a niko ne pravi taj deo ovde već mora da se budži i karabudži jer je originalni skuplji od same kosačice pa se ne isplati naručiveti ga.

Kod ove moje matore (ima joj najmanje 30 godina) donji disk (veliki) je u sredini upusten pa je ovaj stitnik (mali disk) potpuno zasticen od habanja. Problem je u tome sto se habanje jako koncetrise na mjesti gdje pocinje taj upusteni dio, pa se na cijelom donjem disku javi prstenasto stanjenje materijala. Na unutrašnjem disku sam vec nekoliko puta morao da zavarujem pukotine (materijal je pohaban i onda pukne kao ledenica) od nekih 4-5 cm koje se javljaju na tom prevoju. Na jednom mjestu je habanje bilo tako veliko da sam morao iznutra a i spolja da navarujem komade tankog flaha - osnovni materijal je postao tako tanak da vise nije mogao da se zavaruje. Proslo ljeto sam par dana radio na tom disku i sad cu biti miran godinama dok se ta ojačanja ne istroše.
 
Da je 80 eur ja bi kupio oba bez razmišljanja ali ovde je 380 eur+pdv komad tako da ima da se vari dokle god bude trajala.
 
Da je 80 eur ja bi kupio oba bez razmišljanja ali ovde je 380 eur+pdv komad tako da ima da se vari dokle god bude trajala.

Ma daj, pa za dva diska +PDV moze da se nadje druga polovna kosilica ovdje u BiH (zet je svoju Claas o kojoj sam pričao platio samo 650E). Samo popravljati pa dok traje traje. Dok joj se zupčanici ne poderu i ja ću ovu moju ragu zavarivati i podmazivati.
 
Termometal pravi-i njihove kosačice su kao i moja po SIP licenci-donji disk je iz jednog dela
 
Francuz ne morate da otvarate novu temu.Slobodno postavite slike ovde jer je u okviru teme.I ima mnogo više Sip kosačica jer se ranije kupovalo šta ima na tržištu dok sada kada je uvoz poljoprivredne mehanizacije aktuelan dolaze razne kosačice po pristupačnijim cenama od novih.
 
Nazad
Vrh