Traktorske kose

Trebam danas da idem pogledati neke kose sa 2 i 4 diska,neke imaju i hidraulicno preklapanje/sklapanje.Zanima me kako to funkcionise na IMT539,crijevo se prikaca na prikljucak za kipanje.Sta ce se podici kada pustim ulje prema izlazu za kipanje,cijela kosa na polugama pa onda dio kose koji se preklapa ili obrnuto?Kod 539 je hidraulika sva nekako povezana pa mi nije jasno kako ce to funkcionisati sa ovim kosama koje imaju cilindar za sklapanje.

Sent from my A6 using Tapatalk
 
Zombi zasto komplikujes,imas puno brda i hoces da kosis sa 539
Kupi kosu za veliki traktor sa prednjom vucom i cepaj,nema ustede u gorivu jer veci traktor lakse vuce i manje proklizava
Ja kosim sa traktorom od 125 ks i za jedno kj potrosim 3,5 l nafte a sa 539 sam trosio od 4-5 l

Послато са Moto C Plus уз помоћ Тапатока
 
Nije stvar u potrosnji uopste.Kosio sam sa Zetorom 7045 i Fella 165cm (2 diska) vise puta a prije toga sa Hurlimann H-360 i Fahr KM24 (195cm,2 diska) i to je bio posao,traktor malen i okretan sa velikim ajnslagom a jak plus prednja vuca.Parcele male i nepravilnog oblika i kosnja sa Zetorom je patnja velika,glomazan a mali ajnslag ima jako.Proljetos sam pokosio njivu od 0.4ha sa njim,Fergo nije mogao da uzvuce kosu a prevelika trava bila za samohodnu kosu.Sve krajeve gdje sam se zaokretao sam upropastio,ugazeni bili i trava uginula,morao da drljam i sijem ponovo. Belaj veliki sa kosnjom, kako god okrenem ne valja...

Sent from my A6 using Tapatalk
 
Trebam danas da idem pogledati neke kose sa 2 i 4 diska,neke imaju i hidraulicno preklapanje/sklapanje.Zanima me kako to funkcionise na IMT539,crijevo se prikaca na prikljucak za kipanje.Sta ce se podici kada pustim ulje prema izlazu za kipanje,cijela kosa na polugama pa onda dio kose koji se preklapa ili obrnuto?Kod 539 je hidraulika sva nekako povezana pa mi nije jasno kako ce to funkcionisati sa ovim kosama koje imaju cilindar za sklapanje.


Spoji se crevo na kipu, cim dizes rucicu za hidrauliku (za poluge) dize se kosa do jednog dela a onda pocne i da sklapa (podize diskove gore) mada mozes to i da radis preko rucice za kipu, jednostavno radi
 
Da ali ce poluge uvek prve gore

Послато са SM-J710F уз помоћ Тапатока
 
Ulje trazi put kojim ce lakse da ide, a ako imas ,,kornjacu" na poklopcu hidraulika, mozes da iskljucis poluge, podignes/spustis prut kose, zatim preusmeris ulje i podignes celu kosu na polugama.

Послато са SM-J730F уз помоћ Тапатока
 
Zombi zasto komplikujes,imas puno brda i hoces da kosis sa 539
Kupi kosu za veliki traktor sa prednjom vucom i cepaj,nema ustede u gorivu jer veci traktor lakse vuce i manje proklizava
Ja kosim sa traktorom od 125 ks i za jedno kj potrosim 3,5 l nafte a sa 539 sam trosio od 4-5 l

Послато са Moto C Plus уз помоћ Тапатока

Da nisi mislio po hektaru???
 
Nasao sam i ovu,dva diska 155cm,hidraulicno sklapanje,ne znam koja je marka.
835ef71f1e77f41823bbdc9a78683721.jpg


Sent from my A6 using Tapatalk
 
zombi, i ja sam u brdu. Imao sam dvije godine Vicon sa 4 diska. Prve godine sam je nosio sa 539, u ravnom je nosi, ne osjeca, u malom brdu isto tako, jedino gdje vece brdo zna prvi kraj da seta lijevo- desno. Druge godine sam je nosio sa Jd 56ks i bila mi je mala, pa sam
prodao i kupio sa 5 diskova.
Gledaj da kupis sa 4 ili 5 diskova, jer su dosta lakse u odnosu na ove sa 2 diska, i ne prave redove. Gledaj da je pogon preko remenja..
Trazi Vicon, Fella, Kuhn, poznatije marke, ove sto si postavio slike, kad nesto crkne, tesko za djelove..
Obavezno pregledaj da nije nesto vareno, na Viconu zna da puca daska gdje budu zupcanici i diskovi. Momak sto je kupio kosu odnmene kad je zvao teko sam mu ispod 1025€ ne ide kosa, kao skupa, ali doce pogledati. Kad je dosao pregleda, kaze vidi nije varena, a vec je gledao 4-5 i sve bile pucale u varene, ja mu upalim kosu, kaze kupljeno.
 
Zombie,ova kosa sa slike 2 diska sa hidro sklapanjem je PZ zweegers imao sam je desetak godina inace odlicna kosa, pokosila je kod mene boga oca.Ako mislis da je vuces zetorom ok,na 539 zaboravi teska je ko djavo nema sanse da radi s njom po brdu.
 
Kupljena je Fort kosa (plava), dizali smo sa malim Massey Ferguson traktorom (250) i nju i ovu PZ sa slike gore i PZ je definitivno teža, ne znam ni sam kako, plava je 165cm a PZ je 155cm, tačno premjerio preko diskova. Fort je već danas i probana, radi odlično, 539 je bez problema vuče uzbrdo gdje Fella od 165cm nikako nije mogao. Biće snimak posle dok završim upload.


Mali edit

Sinoć sam uspio da nadjem podatak o masi Felle koju sam imao. Ravno 390kg sa zaštitama...Nije ni čudo što fergo nije mogao da radi sa njom.

Još jedan edit, evo snimka

 
Poslednja izmena:
Ja ne znam sto je toliko problem kosenje u brdu, problem u brdu je na primjer sjetva gde moras bas voditi racuna da redovi budu bez preklapanja i priblizavanja da bi se to kasnije moglo kako treba obrati ili pozeti.
Kod kosidbe se moze bukvalno kako hoce kositi i uvek se moze pronaci neki pravac gde traktor lakse savlada teren, vazno je da njiva bude pokosena ako se malo vise ugazi trava to nije neki problem.
Inace radim na velikim nagibima, mozda da neko ni pjeske ne bi prosao kud ja prodjem traktorom tako da ovo sto pisem nije lupetanje.
Kada je rjec o izboru prikljucak za veliki ili mali traktor uvek bih odabrao za veliki traktor.
 
Vjerovao ilo ne ali uz ovo isto polje fergo nije mogao da uzvuce Fella kosu nikako,nebitno od brzine.Nakon par metara jednostavno ga povuce u desnu stranu.Znam da je Fella bila bas jako teska no mozda je imalo veze sa tim sto se kod nje donji disk nije vrtio a kod ove Fort se i on okrece (slobodan je i nezavistan od gornjeg).

Sent from my A6 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh