Traktorske kose

Svi koji porede dupleks sa travaricom ocigledno nikada sa njom radili nisu,kosio sam vise puta sa obe,dupleks fergo tera drugom brzom na leru,dok roto trazi dobrog gasa pogotovo pri kretanju i samim tim i potrosnja ide gore,takodje kod rotacione mi neodgovara njena tezina a i transpirtni polozaj pri kojem ume da propinje traktor,takodje ne svidja mi se sto nakon kosenja trazi rasturanje otkosa.Tako da moj glas uvek ide za dupleks,naravno kad pricam o dupleks mislim na one novije sa nozem i cistacem,pre svega mislim gaspardo.
gde piše da mora da se rastura otkos.
 
Nova ne dolazi u obzir,zato sto kod mene nijedna masina ne izdrzi duze od 2 god,naivkao sam stalno da ih menjam iz nekog licnog zadovoljstva ili kad naleti neka dobra musterija,posto je kod mene sve na prodaju(naravno odma kupim bolje),a i nemam reg domacinstvo da bi mogao povracaj da ostvarim a pare koje dam za novu nikada povratiti ne mogu a otplatiti je necu,a svakako ce rotaciona biti privremena dok nevidim ocu li bataliti skroz kosenje ili prosirti i u tom slucaju uzeti dupleks.
Hvala na savetima onda sad znam sta trazim.
Imam u ponudi jednu sip 165cm,kojoj je pukla pogonska osovina,pretpostavljam od udara,dali je pametno uzeti to i promeniti osovinu,dali moze da se desi da trese il nesto slicno:sta:
Moze da se desi da trese, mozda je od udara sad u "debalansu"
A ako je cena povoljna zasto da ne, sve se da "popraviti".

Послато са SM-J710F уз помоћ Тапатока
 
Nije razbacana,ali je razvucena i izgnjecena kondicionerom...
Marko@
Ako vec kupujes polovno,kupi dupleks.Ja kosim sa imt 506 oko 1h trava pa koliko bude imalo kosenja (ove godine dve trave)Ove godine sam planirao da kupim bocnu i nasao sam jednu nekoriscenu u supi preko Morave ali vlasnik nece da je proda..A za to vreme jedan deda prodao sip 220 trakasti za 300 evra a dupleks kosu za 400 a ja nisam znao da prodaje...Ta dupleks ne znam kog naziva je bila ali znam da nije bila dugacka nego bas rodjena za fergu a taj deda ima univerzala 45..
Za remont kosa ne mora nista da znace pomenuti razlozi...Ja kosio letos i slucajno naletim na otkinutu vilu (pravljenu) od rasturaca oko 20-30 cm?!Komsija prevrtao pored mene,zakacio panj i otkinuo a bilo ga bas briga da je nadje...Zamisli sta bi bilo kada bi tu vilu ili kamen dohvatila rotaciona ..Za rotacionu ti treba dobar gas da pokosis a i da rasturis,pa opet da prevrnes,pa skupljas (4 operacije) A sa dupleks pokosis i skupis ( 2 operacije) plus slabiji gas!Ja sam letos kupio imt-ov rasturac-sakupljac i na ler gas je razbacivao osusenu masu,samo sto sam se zeznuo jer sam trebao odmah da skupim bez razbacivanja (imt 506) i dok sam ja prevrnuo druge njive,skupio,nasao presu...seno izgorelo!A gledao sam fergu kada razbacuje dva otkosa posle rotacione (odmah posle kosenja) i treba solidan gas..
 
ја никад не би мењао гаспардо за ротацијонку. за ових 10 година смо мењали само жилете и главу косе јер сам је забијо у пањ...у паланци оригинал глава половна била 40€...
мени је много лепше радити са њом него са рото..... имамо бубњару и она се користи само за сенажу и то је то...

послато са gt-i9506 уз помоћ тапатока
 
dali je i ovde izgnječena
https://www.youtube.com/watch?v=aDEMBq7BiaM

Što pričaš napamet.Kakav gas kakve 4 operacije.
Ja sam video i bio prisutan kada kosi bubnjara i znam kakav otkos ostavlja (gore pomenuta senaza) a na ovom videu se uopste ne vidi takav otkos,a ubedjen sam da su otkosi razvuceni sa suncem jer je ono najbolje za detelinu (nema mlacenja)..
Kod mene rade ovako:
Kosenje (bubnjara)
Razbacivanje otkosa
Kada se osusi prevrtanje (druga strana)
Skupljanje.
To su 4 operacije.
Ja pokosim i skupim (dve operacije). a ove godine sam razbacivao jer sam probao novu masinu pa nisam zalio naftu (skuplju nego sto je placa nemac) i planirao odmah da skupim (video sam da je trava suva) ali nisam nasao presu pa mi je dugo stajalo na redove pa i tada je temp. pekla seno...
Krivo mi za onu dupleks kosu od 400 evra a i u neku ruku i nije jer tom dedi sam nudio 400 evra za tanjiracu 20 diska,on ce da razmisli,pa prodao za 350 nekome...Ja odem u Obrez i kupim za 550.
Plus imt 506 moze da pomogne i pocetkom decembra (tema motokultivatori) pri setvi a bubnjara to ne moze...
 
Kakvo crno okretanje sena u 4 operacije?
Pokosim rotacionom Poljakinjom,posle 3-4 dana okrenem "suncem" 3 otkosa na 1,i opet sačekam par dana,pa ili sakupim 2 novonastala na jedan, ili odmah tako presujem...
Ovo radim samo 1 otkos u proleće, oko "Đurđovdana"...
Ostale samo pokosim i čekam,sakupim "suncem" kad se osuši i presujem sutradan ili preksutra...
Napraviste filozofiju od košenja...
Dugačka Zima,pojedu takvo seno i pitaju jel ima još,ma kakvom "blagu" je naamenjeno..

- - - - - - - - - -

I da,kosim "sas Vladimireca" sa jednostepenim kvačilom..
Pa ide super sa rotacionom bubnjarom od 165....
Jedared sam kačio i od 185 al je bilo previše,napred dupli tegovi i doživljaj....
Nisam "reprizirao" druženje s ovu od 185...
I "Veliki Rus" (T40) prdi gadno s njom...
 
Ako ima dosta ljulja u masi on se sporije suši ali to je uglavnom problem u prvom otkosu jer temperature nisu stabilne kao kasnije gde tih problema nema.Opasno je kad se traktor oznoji od velikog gasa.Dobije na pluća. :haha:
 
Pa pazi na vecim nadmorskim visinama verovatno da se teze susi seno,mada tamo preovladava trava,a kod nas lucerka...lucerku kositi sa travarkom je muka,kad ona dodje ferdzi do iznad farova,pa polegne,pa se uplete,ih...ne bi je kosio ni sa cim drugim neg sa rotacionom...
Al neki drugi komentari su mi dibidus...boji se decko gasa da ne potrosi vise nafte? Fa ne izleti klipnjaca kroz blok? Pa kosio sam i ja sa 506 pa je zavrsio sahranjen u basti,guta benzina ko mutav,a pri tom i ne radi kako treba...i sad kroz vocnjsk kosim sa 507,a i njega menjam prvom prilikom za nesto namenski,pa cu dam traktoru gasa...
 
код мене је пре једно 5-6 година била лудница за ротацијонкама. народ је осцилаторне подаао пошто зашто и куповао пољакиње и сиповке. то је за годину дана дошло преко 30 рото косачица. ове године сам само ја купио рото а у селу су стигле сигурно једно 12-13 траварки. а доста су продате рото из села због великих брда и лоших путева.

послато са gt-i9506 уз помоћ тапатока
 
Samo diskosna roto kosa, 4,5,6 itd diskova kako koja kome odgovara i cao. I tata i mama za sve ostale kose. :ppozdrav:
 
Kakvo crno okretanje sena u 4 operacije?
Pokosim rotacionom Poljakinjom,posle 3-4 dana okrenem "suncem" 3 otkosa na 1,i opet sačekam par dana,pa ili sakupim 2 novonastala na jedan, ili odmah tako presujem...
Ovo radim samo 1 otkos u proleće, oko "Đurđovdana"...
Ostale samo pokosim i čekam,sakupim "suncem" kad se osuši i presujem sutradan ili preksutra...
Napraviste filozofiju od košenja...
Dugačka Zima,pojedu takvo seno i pitaju jel ima još,ma kakvom "blagu" je naamenjeno..

- - - - - - - - - -

I da,kosim "sas Vladimireca" sa jednostepenim kvačilom..
Pa ide super sa rotacionom bubnjarom od 165....
Jedared sam kačio i od 185 al je bilo previše,napred dupli tegovi i doživljaj....
Nisam "reprizirao" druženje s ovu od 185...
I "Veliki Rus" (T40) prdi gadno s njom...
Vala baš,teška filozofija.Prvu čekam nedelju dana ostale od 3-5.Najbolje je da se pokupi 1 dan pre baliranja.
Taj problem sa dugim sušenjem ima sa sudanskom. po njihovom detelina treba da se suši 10 dama.Alo bre paori:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh