Traktorske kose

naisao sam na jednu prastaru, veoma robusnu rotacionu kosacicu sa dva bubnja koja su spojena/okrecu sa ukrstenim osmougaonim kaisevima! Da li neko zna o kojoj je kosacici rec?

pozdrav i hvala!

Evo i slike te kosaciceza koju ne znam koje je marke!

IMGP5082.jpg
 
Da li je neko ikada sreo kosilicu sa diska, ali 4 ili 5 kaiseva pokrecu diskove, smesteni u letvi(gredi) kose..... toliko znam o njoj...
nisam video uzivo, ali pricao mi jedan prijatelj da njegov komsija to hoce da proda, ali trenutno je u francuskoj pa ne mogu da nadjem i pitam kako se zove ta kosa i na kom principu to radi.....
 
Da li je neko ikada sreo kosilicu sa diska, ali 4 ili 5 kaiseva pokrecu diskove, smesteni u letvi(gredi) kose..... toliko znam o njoj...
nisam video uzivo, ali pricao mi jedan prijatelj da njegov komsija to hoce da proda, ali trenutno je u francuskoj pa ne mogu da nadjem i pitam kako se zove ta kosa i na kom principu to radi.....

pa to lici na moju fotografiju! bio bih ti zahvalan ako mozes da uporedis i da je fotografises - ili ako mozes da saznas za naziv i tip kosacice?

Pozdrav
 
pa to lici na moju fotografiju! bio bih ti zahvalan ako mozes da uporedis i da je fotografises - ili ako mozes da saznas za naziv i tip kosacice?

Pozdrav


TAj je trenutno u Francuskoj, pitao sam mu zenu(steta sto ima vise od 60-70 godina :D ) kada se vraca; -rece da nema pojma, za 2-3 meseca.....

Koliko sam ja raumeo, ta je sa 4 diska, a noseca (pogonska) greda je ispod diskova, samo sto ih kaisevi pogone.... samo mi je receno da se na slovo K zove ta kosa, to je jedino sto se moglo saznati do sada......
 
Najverovatnije je pukla bakarna platna i sraf za sipanje ulja se u transportu zavio taman toliko da ga zakaci zupcanik,vidi se udarac na dva zuba.Deo jos uvek nisam nasao a i ako ga nenadjem zavaricemo nesto preko da zatvori rupu jer je radilo i ovako,nije svo ulje iscurelo a pokosena su 2 kj tako.............
 
Ako je debljina podloske bila garant da zupcanik ne zapne od sraf (i ako je isti fabricki), e onda im j.... inzinjerski tim koji je ovo osmislio.
 
Ljudi, sta mislite, da li je bolja kosa sa 5 diskoava pa ona kosi veci zahvat ali traktor ide manjom brzinom(konkretno mislim na rad pod nekim nagibom), ILI je bolje kosom sa 4 diska-manji zahvat, ali onda moze i vecom brzon kretanje traktora??
 
Moj kolega ima se pet diska i kosi fenomenalno sa imt 539,ide ko lud po njivi samo svira.iSto mi se kod njegove kose svidja je to sto trava ostaje isto ko kod obicne kose.
 
4 i 5 diska ti nije neka razlika a lakše ti je prodati ovu sa 4 diska kad budeš hteo da menjas, za koji traktor ti treba?
 
Imam neku nemacku Mortl sa 5 diska, 2 m, ali posto imam neke brdovite livade, uzbrdo ne mogu bas brzo da idem, ne onom brzinom koju bih hteo, najvise 3 sporohodno......
A uzimao sam od jednog dede imt 4 diska, nju nosim kao meda jagodu...... Zetor 4911 je u pitanju......
 
Kod mene: Oranje tanjiranje drljanje, valjanje, kosenje skupljane ide ili prva ili treca spora, niko ne radi drugom bilo je pokusaja ali su ubrzo vrsili generalne na masine!Ako neko kosi drugom ili trecom brzom neka pokosi celu njivu i snimi, znaci ne dva kruga ili jedan nego celu njivu pa neka postavi snimak a ujedno zanima me sta ce biti sa traktorom posle toga:)
 
Još nisam kosio prvom otkad sam kupio kosu i to ide na 1200 bez muke samo da imam s čim s snimit okačio bi.
 
Nazad
Vrh