Cveće nikako da se primi i da se redovno razvija - zašto ?

Krajisnik

Član
Učlanjen(a)
12 Avg 2010
Poruka
706
Lokacija
Krusevac,Selo Bosnjane
Zena i ja mnogo volimo saksijsko cvece ali prijatelji MRKA KAPA.Kupim,posejem,presadim i samo ucezne i to je to.Kupujem kamiru pa zalivam sa mesavinom kamire i vode ma nema sanse.U kuci slabo napreduje a napolju katastrofa.Donesem odnegovano cvece iy Kruevca od zenine ujne i jednu sezonu i kraj.Da li je moguce da je voda kojom zalevam cvece losa ili tvrda imamo puno kamenca dal je to frka?Obicno kod presadjivanja koristimo djubre ko pre 20 godina stajsko kao zemlja je da rodi dugme u njemu ma kakvi.Kupim zeni za osmi mart ciklamu eno je izdise a odlicno formirana biljka,ja presadio u drugu saksiju vecu u tu zemlju ma nema sanse,listovi zute cvet nestao a kod majke isti dan presadjeno i isti dan kupljena ciklama eno cveta od 8 marta ima preko dvadeset cvetova,lisce kao ziva ograda.Nabavio sam prelepo cvece kucno prosle godine i sve posadio jedva nesto da je opstalo.I to sto je opstalo jadno napreduje nikako da poraste,slabo pusta nove listove.Kako se sadi i presadjuje saksijsko cvece jel moze neko da preporuci da mi predsoblje progleda.Hvala unapred
 
Treba još informacija i neka slika. U većini slučajeva razlog je "preterana nega" previše vode ili dubriva, zatim zemlja prejaka ili preslaba, zatim nematode i ostale zemljišne štetočine koje preživljavaju i na saksijama. Pa na kraju i ono što svaka vrsta posebno trpi ili ne, svetlost, promaja, premeštanje itd.
 
Ovo sve nekako ide, ali sam se uverio da je zemlja u kojoj se biljke gaje najvažnija. Posebno, ako je jaka sa đubrenjem.
 
Neznam tacne nazive biljaka tj cveca koje smo imali i koje imamo ali evo neke koje su bile kod nas i koje nazalost vise nemamo.Nesto je dobijeno a nesto je kupljeno.Moguce je da nisu moje biljke bile identicne ali samo po boji lista.Dajte neku preporuku za zemljiste u kome se sadi saksijsko cvece.Najradije bih ga preko cele godine drzao u predsoblju koje ima dosta svetlosti i gleda ka istoku znaci imalo bi i sunca veci deo dana.Nebi bilo lose da preporucite neke vrste i neku slikicu za pocetak neko cvece koje je jednostavnije za odrzavanje i koje bih mogao da nadjem u okolini ili da kupim.Hvala unapred.Evo cveca koje je uvenulo kod mene
256yd83.jpg
2dmbnrl.jpg
2a6kniu.jpg
adcgwl.jpg
 
Mogu samo ponešto uopšteno da ti kažem o zemlji za cveće koju možeš da nadješ kod nas. Većina one pristupačnije je kompostirana kora drveta iz Matroza ili Viskoze koja nema skoro nimalo hraniva i blago je kisela. Neki pošteniji dodaju i glistnjak ili kompostirani stajnjak. Ono što se reklamira kao glistnjak bi ustvari trebalo da bude mešavina komposta i glistnjaka, nažalost primetio sam da je takva zemlja nedoradjena, još su aktivne gljive u njoj što bi trebalo da bude prva faza razlaganja. Kad smo kod glistnjaka njega u mešavini ne bi trebalo da bude više od 10-20% jer veće količine nemaju efekta. One fensi uvozne nikad nisam probao i iskreno, mislim da ne vrede tih para za koje se prodaju. Moja preporuka je da sam kompostiraš sve biljne kućne otpatke i imaćeš najbolju moguću zemlju za cveće.
 
Zena i ja mnogo volimo saksijsko cvece ali prijatelji MRKA KAPA.Kupim,posejem,presadim i samo ucezne i to je to.Kupujem kamiru pa zalivam sa mesavinom kamire i vode ma nema sanse.U kuci slabo napreduje a napolju katastrofa.Donesem odnegovano cvece iy Kruevca od zenine ujne i jednu sezonu i kraj.Da li je moguce da je voda kojom zalevam cvece losa ili tvrda imamo puno kamenca dal je to frka?Obicno kod presadjivanja koristimo djubre ko pre 20 godina stajsko kao zemlja je da rodi dugme u njemu ma kakvi.Kupim zeni za osmi mart ciklamu eno je izdise a odlicno formirana biljka,ja presadio u drugu saksiju vecu u tu zemlju ma nema sanse,listovi zute cvet nestao a kod majke isti dan presadjeno i isti dan kupljena ciklama eno cveta od 8 marta ima preko dvadeset cvetova,lisce kao ziva ograda.Nabavio sam prelepo cvece kucno prosle godine i sve posadio jedva nesto da je opstalo.I to sto je opstalo jadno napreduje nikako da poraste,slabo pusta nove listove.Kako se sadi i presadjuje saksijsko cvece jel moze neko da preporuci da mi predsoblje progleda.Hvala unapred
E prijatelju neko pljune i baci pelcer i primi se a neko titra ko maloj bebi i nista Sreca ili visa sila:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh