Pepeo kao dodatak zemlji

oktopod

Prijatelj Foruma
Učlanjen(a)
4 Nov 2010
Poruka
6.507
Lokacija
Beograd
Juče dođem na plac i vidim da su moji u dno svake mlade voćke stavili pepela jednu punu mistriju recimo...
Pepeo je od drveta, nije od uglja.

Da li to išta koristi biljci, zemljištu, da li smeta obzirom da sam dva puta bacao ureu i jednom kan skoro?
 
Pepeo je uglavnom kalijumovo djubrivo, ali je jako alkalno pa treba paziti da se ne stavlja puno, bolje je to raditi u jesen ili zimu.
 
U sustini nece naskoditi biljkama, jer pepeo je jedna prirodna komponenta koja se kao "djubrivo" jako dobro ponasa, ne brini jer istorijski gledano pepeo je u samim pocetcima ljudske poljoprivrede bio jedina smjesa za veci i bolji prinos zemlje. Mislis da nije bilo dovoljno ravnica da se zemlja obradjuje ali su nasi predci spaljivali sume i na tim podlogama uzgajali biljke, sto svjedoci da pepeo nemoze da naskodi biljkama (Osim u nekoj abnormalnoj kolicini). A imas i primjer prirodnog pozara u sumama nakon pozara na takvim podlogama se mladice brze izdizu nego na podlogama gdje je odradjena vjestacka sjeca sume :)
 
Pepeo od biljnih ostataka je vrlo korisno i zdravo djubrivo sa naglaskom kalijuma u sastavu. Pod svoje vocke svih fela trpam redovno po punu lopatu, i ako signem prosetam i moticicu da se izmesa sa zemljom. Bitno je sa pepelom da se prvo ohladi, a drugo da se postavi na mesto djubrenja pre bilo kakvog kvasenja (kise, zalivanja, prskanja). Ako se pokvasi na mestu vatre, hranljive materije bivaju ratvorene na tom mestu, pa tu i ostaju. Ako se pokvasi na mestu djubrenja, te korisne materije dolaze taman gde su i potrebne. Kod pepela nije toliko bitno da se unese pod zemlju na mestu djubrenja, ali unosenje ubrzava dostup hraniva biljci.:kisa:
 
Poslednja izmena:
Pita me jedan ima dosta pepela od uglja, da li njega da koristi tako što će ga razvući po njivi pre sadnje loze ili bolje da ga skloni?
 
Tamo je to dodatak iz vazduha,i preko lista je štetan :osmeh:,ali umešan u zemlju....ma nerazumem se,ali smo ove godine razbacili oko tonu za probu,naravno,u pitanju je pepeo od sojine slame
 
Poslednja izmena:
Čitao sam negde na internetu (možda i na ovom forumu) da je pepeo od uglja štetan za biljke.
Sve ostale vrste pepela su korisne, ako su od biomase ili drveta.
 
Све зависи од састава тла.Пепео од сагоревања угља без одсумпоравања је пре штетан него котистан и шок који тад настаје је по тле страшан.Пепео од биљних остатака,у разумној мери,је понекад и користан.Наравно,подразумева се рана јесен пре кишаПожељно је да се и одмах плитко умеша у тло.
 
Svake godine tokom cele grejne sezone pepeo prosipam oko vocki (pepeo od listopadnog drveta). Vocke oko kojih prosipam pepeo radjaju ekstra. Primetio sam na mestima gde prosipam pepeo uopste vise nema Pirevine (definitivno najgoreg korova koji postoji). Ko ima problema sa pirevinom a zeli da je suzbije organskim prirodnim putem, mislim da ce pepelom to postici.
 
Ja sam prosle godine(jesen/zima) bacao pepeo od soje po basti i mogu reci gde sam bacio da je extra rodilo povrce.. a pepeo od uglja ne valja da se baca po basti,njivi(uopste djubri) jer ce tu tesko sta roditi..
 
http://www.agroklub.com/povrcarstvo/pepeo-izvor-plodnosti-tla-ali-i-zastite/12548/
Стварно ћу да скупљам пепео. Два килограма пепела вриједи као килограм вјештачког ђубрива. А, мени је земља свакако кисела. Да ми је само пепео из моје улице и не требају ми вјештачка ђубрива за занивање воћњака.
 
Pa ako mu je NPK 0-1-3, to pre znači da je potrebno 10 kila umesto 1 kila za zimsko đubrenje...za prolećno nije jer nema azot.
 
Ja odavno skupljam pepeo od drveta. Ocistio sam dobro jedno bure limeno i u njega stavljam sav pepeo koji napravimo. Nakon sto ga nakupim stavljam po malo oko oraha. Nisam pratio rezultate tog djubrenja, ali sigurno ne skodi.
 
Морам провјерити састав пепела из више извора. На једном дијелу садржаја, чију пречицу сам поставио, пише: "Pepeo od bukve i graba ima sadržaj oko 10-15% kalija i 5-10% fosfora.", а на другом: "Pepeo od drveta sadrži oko 3% kalija".
 
Evo jedne tabele sa elementima izmedju ostalog i pepela:

sadrzaj-elemenata-u-orga.gif
 
Nazad
Vrh