Skladištenje zrnaste robe

kloki

Član
Učlanjen(a)
20 Apr 2008
Poruka
1.243
Lokacija
pančevo
Improvizovani silos, nekada je to bio kos za kukuruz pa smo odlucili da nam je mnogo bolje da cuvamo zrno. Sve sa njive ide na selektor pa se ubacuje gore i onda po potrebi kroz sibere uvrecava kada dodje kupac.

Sve pregrade su promenljive po potrebi i fantasticno je resio moje probleme sa otkuplivacima nemoram da prerdajem zrno u bescenje ili da me lezarina pojede.


Dobar deo robe koji je narucen ceka uredno spakovan u vrece da se proda. sve je kod mena kuci predajem samo robu koju moram da razduzim za retromaterijal
 
Ovo je dobra tema :bravo: . I sve više će biti interesantna. Pogledajte samo koje su razlike u ceni u vreme žetve i posle nekoliko meseci.
Jedan moj prijatelj je veći deo roda prošlogodišnje soje džakirao i proletos prodao po 37 din a koliko je sada cena soje ne treba ni da pričam. Ove godine je opet isto uradio.
Na žalost ja nemam pogodan prostor (da ga imam mogao bih stari kukuruz okruniti i skladištiti do bolje cene a ovako ću ga morati dati budzašto da bi oslobodio čardake za novi) da bih to uradio ali u budućnosti bez lagerovanja neće moći. Da li će se podići mreža privatnih silosa koji bi primali uslužno robu na lager ili će se praviti mikro silosi za sopstvene potrebe, ne znam ali bi u ovoj temi mogli diskutovati o ovim drugim, mikro skladistima (do nekoliko vagona npr.).
Evo i nekoliko pitanja za početak:
- šta je bolje, podno skladištenje ili metalni silosi, eventualno podaščavati čardake
- na koji način rešiti utovar i istovar zrnaste robe (pneumatski, pužni transporteri...)
- da li i koliko treba robu prevrtati, možda premeštati iz jednog u drugi silos...
- maksimalna vlaga za bezbedno čuvanje robe
- zaštita od glodara i insekata itd.

:ppozdrav: :ppozdrav:
 
1.ovako najbolje skladistenje je ono za koje imas najbolje uslove ja sam imao kos i iskoristio sam njegovu visinu.
2.transport je kod mene i puzni i pneumatski kako mi koji odgovara a prikolice imaju sibere i samop curi u transporter.
3.treba prevrtati robu po potrebi ako se primeti da nesto nije u redu ja je brzo dzakiram i onda stoji u vrecama a pravim novo mesto u silosu tako da retko dugo stoji.ali desi se da neka roba duze stoji onda je pustim ponovo kroz selektor oduvam gamad i opet u silos.
4.obicno je to jus vlaga
5.fostoksin tablete samo jako oprezno i macke crkavaju a cujem da postoje i elektronski rasterivaci insekata.
protiv glodara godinama vodim bitku i nisam je dobio
imam sve varijante>pacolovke otrove granule mamke elektronske rasterivace...ali glad je glad.
 
Kloki, da li taj tvoj prerađivani čardak ima drveni, ili betonski pod?

Ove godine sam konačno prelomio, prodao berač (univerzal imam), kupio sušaru za zrno i planiram da čardake preradim za rinfuzu. U Padini je neki čovek obložio unutrašnjost nekom folijom koja propušta vlagu samo u jednom pravcu - napolje.
To bi bilo jednostavno rešenje, ali mi se čini ovo tvoje lepše i bolje.
Ajde postavi sliku pneumatskog transportera.

Pozdrav :D.
 
da betonski je i ispod svake celije su siberi.
img1572us3.jpg

nemam sliku pneumatskog transportera ali to je jedna turbina sa cevima stavim je pod siber prikolice i cevi i silos.medjutim puzni je brzi.vidi se na slici kao i mali bunker za uvrecavanje na opravci.jos ga nisam koristio posto uvrecavam direktno iz silosa.a i kupio sam ga polovnog pa nikako da ga opravim.
 
i moj je slican ali to je meni jako sporo ako malo jace pustis zagusi se.
 
jos jedan deo silosa(beli) nisam prikazao levo od drvenog.ozidan je iznad radionice i supe izjedna je i tu stavljam robu koje imam najvise obicno kukuruz.stane oko 150 tona zrna.odavde se nevidi njegova stvarna velicina ali ide dosta u sirinu.



ubacuje se odozgo kroz onaj limeni otvor.
 
Taj ozidani silos se nalazi dole na podu, ili je iznad, dakle tavan?
Kolike su mu dimenzije?
Koliko debeo sloj kukuruza stavljaš?
 
pod mu je gde je ono zuto gaziste a ispod njega mi je radionica
neznam tacne dimenzije ali sam stavljao 10 vagona i bilo je mesta ima oko 100m2 .u visinu idem oko 3 3.5 metra najvise samo da je suvo zrno.
 
Moje skladište za rinfuz robu izgleda ovako:

Pojedinačni boks:



Svi boksevi zajedno:



U njih stane ukupno oko 6 vagona kukuruza.
Dobra stvar je što se tu ne mogu nastaniti glodari.
 
solidno si se snasao.zasto mislis da nema miseva ne zavaravaj se!!

s obzirom da je izgradnja normalnih silosa i u mini varijanti jako skupa svako kucno dovijanje je opravdano.najbitnije je sacuvati zrno za bolje dane(cenu).ne mislim samo na qqruz nego na sve proizvode.jer ova nasa zemlja(tajkunska) na brdovitom balkanu hoce da nas se seti samo u izborima a izmedju nas dere ko jarca.
medjutim kada kupac dodje kod tebe u dvoriste ti si taj koji formira cenu i najvaznije roba je kod tebe a placanje solarno.
bice jos mnogo mini skladista samo polako.
 
@ kloki

Što se tiče pneumatskog transportera mora da bude bar 10-tak metara između koša i prve krivine odnosno prvog lakta za dizanje na gore.Kada tako namestiš probaj da vidiš kako ide,mnogo brže i ne guši se.

:ppozdrav:
 
Pa, uvek sam mislio da miševa imam zato što tu pored ima još i raznih džakova sa stočnim brašnom, kredom itd.
 
imam neki rani kukuruz koji se ne moze brati beracem.mnogo ce da ga kruni.
racunao sam na usluzno skladistenje, ali ove godine niko ne prima a kako stvari stoje nece ni primati.
pitanje:
ako je vlaga oko 14%, jel' mogu da dzakiram?
ako ne mogu imam i drugo resenje, ali mnogo komplikovanije.
takodje me zanima ako neko zna, kol'ko tona kukuruza zauzima kubika prostora? nekako mi se javlja da po kubiku ide 0.85t?
 
:sta: Metak.com kaže da to može biti sve zrnasto, a ne samo kukuruz. Verovatno se iz konteksta teksta treba zakjučiti o čemu se radi, ali je to već problem za mene.
 
Nazad
Vrh