Skladištenje zrnaste robe

Hja.. Baš gledam na slikama i djeluje mi ukrivo, ali u živo ne djeluje.
Sutra ću stavit vaservagu pa da vidim šta ona kaže :osmeh:
 
U njega stane oko 50 tona.
Ovo mi je 2. sezona kako ga punim, i do sada nisam sipao preko 16 %. Ono što iz prošle sezone mogu reći je da kukuruz kroz zimu/proljeće izgubi oko 4 % vlage bez ikakvog provjetravanja. Također, čuo sam da ljudi u još veće silose sipaju kukuruz sa 18 % vlage i da se kroz par mjeseci uz provjetravanje ta vlaga spusti na 14 % i nema nikakvih problema. Jedino što je važno napomenuti jest da su poželjne niske noćne temperature da se kukuruz može ohladiti za sigurno skladištenje vlažnijeg kukuruza.
 
Pitam jer sam cuo za jednog u okolini da je kupio slican ovakav metalni polovan iz uvoza i da je imao problema sa kondezacijom pri malo vecoj vlagi. Ja sam razmisljao u tom trenutku da kupim takav, ima ovih koji su uvozili iz Francuske. Ali sam od par njih dobio savet da je bolji betonski ili drveni.
Bio je jedan ne secam se iz kog mesta u Vojvodini kod Davidovica i jos nekim emisijama sa interesantim silosima od drveta. Tako imam dilemu i dalje dok ne krenem da gradim ali mislim da ce biti od drveta
 
Taj što je bio kod Uroša je iz sela pored našeg,ali je "inspirisan" u našem selu. Član Kompaj je pravio par takvih silosa,član filipsu takođe poseduje... ima ih dosta kod nas i za najmanje novaca daju najviše skladišnog prostora.
 
Ako ti nije mrsko,aj se raspitaj oko detalja.... Dimenzije mreže za beton me najviše zanimaju. Visina,obim ili prečnik i debljina mreže.
 
Evo ti ovako izgleda sa mrezom.mreza 6met.zavareno u krug stane oko 6.5 t...neko je vario i dve mreze zajedno ..i dobije veći prečnik..ja sam ovako zbog prostora....mreza je od 6mm.
7b7d0e5a81edaa27b02d4a6f00726afc.jpg


Poslano sa mog Moto G (5) koristeći Tapatalk
 
Kolega u susednom selu ima isto ovako samo spojio dve mreze znaci 12 met..i taki uradio dva kruga i onda stavio jedan na drugi i dobio silos visine 4 met i isri samo sa mrezom 6mm

Poslano sa mog Moto G (5) koristeći Tapatalk
 
Šta mislite o ovoj ideji. Imam čardak za kukuruz, okrugli sa 3.96m prečnika, 0,8x0,8m tunel u sredini i 5m visine, dole je metalna konstrukcija patosa i daska od 3cm. MIslio sam da ga iznutra obložim daskom od 2cm (praktično dobijam veliko drveno bure) i u njemu držim kukuruz u zrnu. Problem je što kukuruz nemam gdje sušiti (niko u blizini nema sušaru) pa bih morao računati da se prirodno osuši. Dobio sam preporuke na temi Kukuruz 2018. da sijem rane hibride (ispod FAO400) i da idem na ranu sjetvu.

Kakvo je vaše mišljenje i iskustva o tome, može li to funkcionisati na taj način? KOja bi maksimalna vlaga smjela da ide u takav silos i može li se kukruz prirodno osušiti dovoljno? Jednostavno više nema radne snage za rad sa klipom, ni za unošenje klipa ni za kasnije krunjenje a ne odustaje mi se od proizvodnje. Silos bi punio sa duvaljkom jer nemam baš prostora za smještaj puža.
 
Zombie za početak evo ti jedna tabela http://www.advancedgrainmanagement.com/wp-content/uploads/2015/05/opi_corn_storage.png
Preuzeto odavde http://www.advancedgrainmanagement.com/learn-grain-management/safe-storage/#safe-storage-charts
I kao što rekoše kolege... posej kukuruz do fao 400-450 i nadaj se normalnoj jeseni i biće dobro. Ako hoćeš super siguricu onda posej malo i fao 250-270. Ume i on da iznenadi lepo. Ustvari meni je 63m/kj sa vl. 14% lepo. Ovršeno negde 25.08.
Skoro 10 godina je kako smo batalili berbu. Nema ko da radi niti imam gde sa kukuruzom.
 
Budi bez brige. Samo prati temp i vl. I tretiraj sa nečim ako hoćeš da nemaš problema sa bubašurbama.

- - - - - - - - - -

Prati temperaturu zrna kojeg skladištiš. Na to sam mislio.
 
Zombie ja polako krecem u to skladistenje u kucnoj varijanti zrna sa njive direktno. Moj ti je savet sto vise koristi drvo (kao sto si zamislio 2cm dasku), gledaj da kombajn ima sto manje loma i prasine sitne. Prati temperaturu kukuruza i ako se greje duvaljku i sve naspes u prikolice, pa potom vratis. Jako je vazno da skladistis kukuruz kada zahladi jer onda smanjujes sansu da se upali. U zavisnosti od vremenskih uslova i sa 17-18% vlage ljudi cuvaju po par meseci, a do 16% vlage mozes maj-jun. Sa 15 i manje moze 24 meseca :osmeh:

Dekalb ima manju vlagu od Pionira, posej neki 4795, 4717 ili slican i bice dobro.
 
Nazad
Vrh