Skladištenje zrnaste robe

Hteo bih ove godine da prvi put radim vršidbu kukuruza pa me interesuje nekoliko stvari. 1. da li mogu u moj čardak, koji je urađen za pletenom žicom, što sa krupnijim okcima što sa sitnijim a iznutra ima postavljena i ona plava mrežica za fasade? 2. da li treba da ga ojačavam sa još nekom poprečnom žicom ili armaturom u donjoj zoni (imam jednu žicu 3-4mm između poda i sredine)? 3. da li treba da ga delim na pola da dobijem dva tzv koša ili može u ceo da se sipa (dužina je 6,5 m)? 4. Da li treba da postavim kroz sredinu po dužini jednu plastičnu i izbušenu cev kroz koju mogu uduvavam vazduh (a sam čardak je na takvoj lokaciji da je strujanje vazduha uvek i u svakoj prilici)? Dimenzije su 6,5mx1,5mx2m(do grede)+kosina krova - pa koliko tu može zrna da stane. I da još jedna bitna stvar - koliko otvora na krovu treba da uradim da mogu da ga sipam a da se ispuni ceo do vrha (ili ne sme sve da se ispuni baš zbog strujanja vazduha - odnosno disanja samog kukuruza). Hvala svima na savetima.
 
Drustvo danas sam krunio kukuruz iz cardaka i primetio sam da pomalo mirise na budj,sta ciniti sa tim kukuruzom okrunjeno danas 10 tona.

Ако не успеш да га продаш таквог, пропусти га кроз сушару.
Један мој комшија је 2016. год. оставио кукуруз у приколици за исхрану бикова. Бикови нису могли одједном појести и кукуруз се почео грејати, мирисати на буђ, а почео је и да пушта клицу. Измерена влага је била 24%, и пропуштен је кроз сушару. Влага је смањена на мислим 16%, клица је нестала (вероватно изломљена у пребацивању), а пријатно изненађење је било да је и смрад буђи нестао, мирисао је као најнормалнији кукуруз.
 
Јесенас сам направио смештај за кукуруз од арматурне мреже и мрежице за фасаду.



Недавно сам га испразнио.



Плашио сам се мишева, а прошло је без и једне рупе (можда што нисам ништа наслањао, па нису имали заклон).
 
Samo si na armaturnu mrezu stavio mrezicu za fasadu i izdrazala je pritisak? Pitam zato sto i ja hocu to da pravim ovih dana. Koja je debiljina armature?
 
E to care! Slika govori hiljadu reči! Pametno rešenje ispust i na slobodan pad.
Daj neke podatke. Visina, prečnik, debljina tj jačina armaturne mreže ( cm x cm? ) izolacija....
 
Мрежа је 6мм, коцка-100х100мм, стандардне дужине и ширине-6м х 2,1м, две мреже у круг, па још један круг на спрат. Укупна висина 4,2м, пречник 3,8м, стане око 35Т. Жута фасадна мрежица има мало више грама од плаве, мада мислим да би и она издржала, јер када сам напунио, палцом сам гурнуо мрежицу (у средини коцке), и може се мало (пар милиметара) утиснути. Главни притисак држи арматурна мрежа. Мрежицу сам везивао са телефонском жицом (плаво-бела) само у горњој зони, доле виси и мало преклапа. На бетон сам ставио реслове најлона због састава бетонске плоче и пукотине.
Има још један испуст и ту сам ставио пуж, па када је престао слободан пад укључио сам пуж. Лопатати се ипак мора, а за следећу сезону ћу нешто урадити да смањим физику, можда да убацим неку цев (канализациону, или ипак металну) у средину, па у њу пуж (ако неко има неку идеју - и другима ће добро доћи).
Док сам лопатао, стајао сам углавном ближе ивици, јер је кукуруз у средини био прилично хладан.
Не знам како се фасадна мрежица понаша старењем и да ли је отпорна на сунце (УВ стабилна).
 
Poslednja izmena:
Sve je super osim što bih ja da sam na tvom mestu stavio metalnu-aluminiziranu mrežu protiv komaraca umesto te fasadne. Čisto zbog miševa da ne bi slučajno napravili dar mar.
 
Svaka čast Zorane. Ovo treba da nam bude primer svima. Za relativno male pare može se dobiti solidan skladišni prostor. I što je najvažnije, roba u dvorištu.


Kolega Zorane, kolika je bila vlaga kukuruza?
I jel se meni samo čini ili je mreža na dnu ubetonirana?
 
Мрежа је 6мм, коцка-100х100мм, стандардне дужине и ширине-6м х 2,1м, две мреже у круг, па још један круг на спрат. Укупна висина 4,2м, пречник 3,8м, стане око 35Т. Жута фасадна мрежица има мало више грама од плаве, мада мислим да би и она издржала, јер када сам напунио, палцом сам гурнуо мрежицу (у средини коцке), и може се мало (пар милиметара) утиснути. Главни притисак држи арматурна мрежа. Мрежицу сам везивао са телефонском жицом (плаво-бела) само у горњој зони, доле виси и мало преклапа. На бетон сам ставио реслове најлона због састава бетонске плоче и пукотине.
Има још један испуст и ту сам ставио пуж, па када је престао слободан пад укључио сам пуж. Лопатати се ипак мора, а за следећу сезону ћу нешто урадити да смањим физику, можда да убацим неку цев (канализациону, или ипак металну) у средину, па у њу пуж (ако неко има неку идеју - и другима ће добро доћи).
Док сам лопатао, стајао сам углавном ближе ивици, јер је кукуруз у средини био прилично хладан.
Не знам како се фасадна мрежица понаша старењем и да ли је отпорна на сунце (УВ стабилна).

Ovo i mene zanima, tj. neke moje drugare (ja nemam silos) koji imaju one metalne silose od rolovanog lima. Kod njih je prečnik (po sećanju pišem) oko 4.7m, toliko je i u visinu. Silos je postavljen na ravnu betonsku ploču, po dnu dužinom celog prečnika ide tunel od perforiranog lima koji izlazi napolje na jednom kraju kroz zid silosa, i služi da se u njega nabije velika turbina za ventilaciju. Sa centra silosa sa dna ide ukoso na gore jedna cev kroz koju se ubacuje mali pužni transporter koji izvlači robu iz silosa. Iz malog puža roba upada u drugi veliki puž koji robu dalje nosi u prikolicu. To sve funkcioniše dobro dok ne ostane nekih vagon (i preko) unutra i onda mora da ide lopatanje. To je uglavnom već svima poznato...

E sad, neki od tih mojih drugara žele da dodaju još po koji silos, ali sada bi namenski pravili temelj za njih. Da li neko ima neku ideju, sliku ili neki savet kako da se odradi ta ploča tako se olakša vađenje robe iz silosa? Ako me sećanje dobro služi, negde na netu sam video slike da je u takvim silosima u betonskoj osnovi napravljeno dva kanala (pod 90 stepeni) koji služe za ventilaciju, na žalost više ne mogu nigde da iskopam te slike sa neta. Sad se ja pitam da li bi moglo tako u neki kanal staviti i pužni transporter da vuče robu napolje, mnogo manje bi se lopatalo jer bi otvor puža bio bar za nekih 50-70 cm niži od ove trenutne varijante? I kako bi se rešilo ponovo dizanje izvučenog zrna na neku visinu da može da se ubacuje u drugi veliki puž koji bi zrno vukao dalje u prikolicu? Svaki savet je dobrodošao!

Evo kako to sad ide:

 
Poslednja izmena:
Evo neka ideja na brzinu,pod sa blagim nagibom,dakle konus,puz ide ispod i presipa u drugi puz.Crtez je malo ruzan,crtano na koljenu bukvalno jer sam na terenu.
2e3f353229bda4e4ddae227dde095cd4.jpg


Sent from my A6 using Tapatalk
 
Ja sam prije par godina tako spremio kukuruz u klipu,mreze zavario,posle punjenja gore od letve skovao krov,bacio ceradu i gotovo.Za par sati zavrsen posao,stale 4 dobre prikolice,samo jednu mrezu sam koristio.
Sto se mreze sitne tice,ja sam moj okrugli kos za klip oblozio sitnom metalnom mrezom sa otvorom 4x4mm, nikakvih problema nije bilo,oko 32 tone bilo unutra,nijedne kvarne zrnke nije bilo ni grijanja,ispusteno je oko 20 tona do sad.

Sent from my A6 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh