Skladištenje zrnaste robe

Juče sam se opet premišljao oko kukuruza i promijenio sam plan. Pošto ne postoji mogućnost sušenja u sušari a uvijek je tu rizik od vlažne i maglovite jeseni, odlučio sam da dio kukuruza smještam na tavan garaže. On je dimenzija 12x5, pošto je gore krov na dvije vode moram sa strana postaviti daske da drže zrno tako da bi iskoristiva površina bila 12x4. Tu mogu da smjestim sigurno 10-12 tona i da se ne brinem za nosivost zgrade. Pod na tavanu je od falcovane daske a ispod crijepa bi postavio paropropusnu foliju koja bi zrno štitila od navejavanja kiše i snijega. Pošto bi to u principu bilo podno skladište, mogao bi sa manje brige staviti zrno i sa većom vlagom (pride što lako mogu da ga prelopatam ponekad) a veliki okrugli čardak bi mi ostao slobodan za ostatak kukuruza (godišnje imam oko 25-30 tona kukuruza) ili u slučaju lošeg vremena da mogu većinu da smjestim unutra u klipu. Mislim da mi je rizično da trajno prepravim okrugli čardan za zrno dok nekad neko od većih gazdi u blizini ne nabavi sušaru, klima je sve blesavija svake godine, nikakvih pravila više nema. Juče mi poznanik priča da je skinuo neki Pioneer FAO600 u zrnu sa 13.8% vlage direktno u silose a prošle godine sam ja npr. jedva obrao u klipu Pioneer 9911, stalno kiša i magla, užasno vrijeme, brinuo sam se da ne krene i klip da se kvari no srećom nije.
 
Moze li mi neko reci za one duvalje, kog je to kapaciteta odprilike, jer moj kukuruz nece jos skoro a kako cujem cena ce dole pa bih 3 vagona odprilike digao na tavan. Hvaka

Послато са SM-J510FN уз помоћ Тапатока
 
U zavisnosti koliko visoko podiže,duvaljka od 2,2 kW ima kapacitet od 4 do najviše 6 t na sat.
Jači motor-veći kapacitet :ppozdrav:
 
Ljudi kako da preopravim cardak za zrno? Puni lim? Lim sa rupicama? Neka sitna mreza? Il nesto deseto?

Poslato sa COL-L29 uz pomoć Tapatoka
 
Kod mene je zatvoreno šperpločom od 5 mm. debljine,evo već 6-7 godina.Stoji k'o juče da sam uradio.Spoljašnje strane sam premazao 2 puta firnajzom,unutrašnje ne.
Mislim sa je najjeftinija varijanta pocinkovana mrežica.Ni sličajno onu mrežicu za fasade,golubovi i mišOvi je razbucaju.
 
Gabriću možeš i sa ofset pločama (štamparški lim) a i što kaže ljusha,sa aluminiziranom tj pocinkovanom mrežom protiv komančia.

- - - - - - - - - -

I još jedna napomena... Ako ćeš pregraditi čardak na više ćelija,nemoj nikako stavljati mrežu između. MišOvi će je izbušiti. Samo lim.
 
Može slobodno da bude čardak u pregradama,ako se stavi rabic žica. Ja sam napravio te pregrade,izmedju njih je oko 25-30 cm,a miševi toj žici ne mogu ništa. Okce žice je 4 x 4 mm. Prve godine sam stavio mrežicu za fasadu. Ona nije za te stvari... Bas kao što Ljusa rece: "golubovi i miševi je razbucaju".
 
Ako ima prolaz izmedju zice.gde mis moze proci on i urinira i to tako agresivno deluje da tu zica zardja za godinu dana. Kod mene je tako. Iako sam prosle godine.stavio novu zicu, i dva puta prefarbao sa brodskim lakom, gde god su prolazili eno prordjala, pa sam krpio. Inace kupujem zicu u Kanjizi, dosta povoljnija od drugih.
 
Danas, 11 dana nakon što je kukuruz smješten u silos, izmjerena vlaga od 12,5% (bez provjetravanja kukuruza) a vršen je sa 13,5 - 14 %. Nisam očekivao da će se u tako malo vremena vlaga spustit za 1%.
 
Zašto misliš da je neispravno ?
U žetvi smo uspoređivali 2 vlagomjera, i razlika je bila 0,2 %.
U ponedjeljak budem ponovno izmjerio vlagu u silosu pa cu ti javit situaciju
 
Nešto se ne slaže jer sa kojom ga vlagom strpaš u silos sa tom ga i vadiš napolje ne bitno da li stojao unutra dan,mesec ili godinu a pogotovo bez provetravanja i sušenja.
 
Kada sam se raspitivao kod prijatelja mlinara u vezi silosa, rekao mi je da ću uvijek izvući manje kilograma nego što sam spremio. To sam se uvjerio ovoga proljeća kada sam u punoj prikolici, koja je dovezla 8t u silos, izvezao oko 7.7t kukuruza
Vlaga zrna se brzo spušta zbog vlažnosti zraka usred ovako lijepog vremena.


Htio sam podijeliti ovu informaciju sa vama jer vidim da su mnogi protivnici limenih silosa, zbog problema sa vlagom, kad probate vidjet ćete.

LP
 
Nazad
Vrh