Skladištenje zrnaste robe

A šta misliš dali je bolje da sve predje preko selektora pre skladištenja? Pošto se nadje i poneko zeleno zrno soje.
 
Soyacorn je napisao(la):
A šta misliš dali je bolje da sve predje preko selektora pre skladištenja? Pošto se nadje i poneko zeleno zrno soje.
naravno zrno koje se skladisti MORA da prodje kroz selektor da se izbaci sva necistoca i prasina i tako ostalo samo suvo i cisto zrno koje se moze dalje cuvati na tavanu :D :ppozdrav:
 
Kod mene kukuruz u ranije spomenutim boksevima sa 14-15 % vlage stoji i više od pola godine pa se ne kvari.
A slojevi su debeli i po 2,5 metra.
 
tavan i silos su dve stvari i u silosu uvek moze da struja vazduh kad zatreba ali na tavanu nemoze tako (samo ako se otvore neki prozorcici) jer je tamo napr.zito ili soja na gomili i ako se slucajno "upali"od necistoca i nesto vece vlaznosti onda pomaze samo premetavanje lopatom ili ga meaati dok se ne osusi i imali smo i mi jedan slucaj kad smo dali nesto vlazniji suncokret na tavan i on se poceo grejati zbog necistoce i nesto vece vlage u zrnu i postao je budjav pa smo ga onda premetavali iz gomile na gomilu dok se nije dobro osusio a onda kroz selektor i zrno je bilo cisto i suvo :D tako da treba biti oprezan sta se daje na tavan i voditi racuna o tome,napr.zito je uvek suvo kad se vrsi pa se moze dati slobodno na tavan i bez selektiranja,dok napr,kukuruz soja ili suncokret je preporucljivo preselektirati da izadje sva prasina i necistoca i ako je zrno suvo onda nema sta da se brine dali ce se upaliti ili ne,slobodno se moze cuvati na tavanu :ppozdrav: a da dodam jos nesto ako je zrno koje treba da se skladisti na tavanu suvo i cisto i ako je vrsio dobar kombajn koji nelupa zrna i nema necistoca onda se moze i bez selektoranja davati takvo zrno na tavan i nema problema :D :ppozdrav:
 
u svakom iole ozbiljnijem silosu se zrno mora kretati svremena na vreme sto je suvlje to manje.

i naravno da se selektira odnosno grubo provejava i pročišćava da sušara nebi bespotrebno sušila travu i primese i trošila skupu energiju.
 
Pitanje u vezi skladistenja soje? Moze li se izruciti na beton u praznom objektu (stali)? Do koje visine? Da li treba prevrtati ,staviti neko sredstvo i sl?
 
neradnik je napisao(la):
Pitanje u vezi skladistenja soje? Moze li se izruciti na beton u praznom objektu (stali)? Do koje visine? Da li treba prevrtati ,staviti neko sredstvo i sl?
meni je prošle godine soja stojala u magacinu sve do danas jer je išla za ishranu krava i nisam ništa stavljao ,visina je bila oko 2 metra
 
ako je soja cista i suva i nema nekih vecih necistoca u njoj moze se cuvati i na betonu ali moras paziti dali se taj beton gde treba da lezi soja ne vlazi kad pada kisa ili ne opiski kao sto se kod nas kaze i ako je beton dobar i nema pukotina i nevuce vlagu moze se cuvati i soja na njemu do visine 1m ja mislim a mozda i vise,probaj pa ces videti ::namigivanje::
 
Hvala na odgovorima. Verovatno postoji mogucnost da se soja negde ostavi na lager kao i zito , pa cekas cenu.
 
meni je kukuruz stajao od jesenas do pre 2-3 nedelje.debljina 2 metra...jedino sto je pred kraj bilo mnogo leptirova.nije bilo busnog zrna, ali su se ugnezdili izmedju kukuruza i plafona...
 
tarana je napisao(la):
meni je kukuruz stajao od jesenas do pre 2-3 nedelje.debljina 2 metra...jedino sto je pred kraj bilo mnogo leptirova.nije bilo busnog zrna, ali su se ugnezdili izmedju kukuruza i plafona...
pa odakle su izasli ti leptiri :sta: dosli su od komsije :cao:
sta ti je bilo dole na patosu ? da li samo beton?
ja sam imao debljine metar sa vlagom u vrsidbi od 16 i isto mi nije poplesnavio , lagerovao sam ga na betonu .
 
ko ima zivaca da trazi ima negde na nekom amer. sajtu grafikon skladistenja kukuruza odnos vlage ,temperature i trajanja skladistenja jako dobra stvar al otisla sa starim h.d. u principu parametri su temp i vlaga zrna ako se dobro secam sa vlagom 16 moze 3 meseca ako temp nepredje 10C ja sam zimus na osnovu toga cuvao i nije bilo problema.
jedan od nacina alarmiranja da se nesto kvari je i temperatura ako krene da raste mislim da vec 1c signalizira rad bakterija il cega vec
 
samo beton dole...nemam pojma otkud leptiri..nije ih bilo do maja-juna, a onda se stvorili...
nakupac je 6x gled'o zrnevlje i nije naš'o bušna zrna..
 
sasa22 je napisao(la):
ko ima zivaca da trazi ima negde na nekom amer. sajtu grafikon skladistenja kukuruza odnos vlage ,temperature i trajanja skladistenja jako dobra stvar al otisla sa starim h.d. u principu parametri su temp i vlaga zrna ako se dobro secam sa vlagom 16 moze 3 meseca ako temp nepredje 10C ja sam zimus na osnovu toga cuvao i nije bilo problema.
jedan od nacina alarmiranja da se nesto kvari je i temperatura ako krene da raste mislim da vec 1c signalizira rad bakterija il cega vec

Jel bar znaš gde da se traži ta tabela, slabo stojim sa stručnim engleskim u oblasti poljoprivrede. Mnogo bi mi/nam značila takva tabela, jer bi sa sopstvenim skladišteljem rešili mnoge probleme. Nagrada za tvoj trud se naravno podrazumeva :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
@tarana

Ti leptirići su doleteli sa strane.
Pre desetak godina sam imao isto iskustvo, kukuruz ceo a preko noći u šupu gde je bio kukuruz u rinfuzi doletelo na hiljade leptirica, sve se crneo zid od njih.
 
Nazad
Vrh