Menta i uslovi za njen uzgoj

Juce je radjeno,brazde(kanali)su pravljeni sa spartacem se zagrtacima,medjuredni razmak 70cm,ni sa kim nisam ugovarao jer u selu imamo 3 preradjivaca i ko da najbolju cenu bice njegova,a dolaze i otkupljivaci sa strane(Nisa,Svrljiga,Borce...).Cena je 110 din bila za suvu mentu(stabljika i list).Zile mi je dao drugar,a inace se prodaju po 30din/kg,i od sledece godine cu imati svoj sadni materijal.Trebalo bi da sa ove povrsine bude za 2,5-3ha sledece god.
 
Hvala na odgovoru...
Znači sade se "žile"...znači oni prutići koje biljka pušta kao jagoda (?) koji se pružaju po zemlji...
Jel se to zagrne u toku ili na kraju vegetacije da se "bolje" užili ...ili samo tako, kako se vidi?
Nisam znao da ta biljka ne izmrzava preko zime...jel to samo pobodete ili posle zatrpavate, onim bedemima od kanala...kao krompir...ili pak ostane tako???
Ili su oni kanali za navodnjavanje...?
Koliko vidim ne plasšipš se plasmana...bravo...lepo...
A jel se to bilje suši posle berbe...i kad se bere...?
 
Zile se odmah zatrpavaju,znaci svaki radnik pusta po jednu vrstu i cim izadju na kraj ja odmah zatrpavam sa daskom napravljenom samo za tu namenu da se ne suse.Prvo kosenje stize pred samu zetvu zita(vremenski gledano)kosi se rotacionom kosacicom i susi se u suvom prostoru.kad kazem u suvom mislim da ne moze napolju zbog rose jer nana odmah pocrni i cena joj bude niza.Obicno kod nas to rade ili u susarama ili u ambaru-kosu za kukuruz i u svaku drugu letvu se bodu biljke.Ne umem bolje ovo da objasnim a ispraticu slikama kompletnu proizvodnju pa ces videti sta kako kad....Ako te interesuje jos nesto pitaj slobodno.
 
Da da shvatio sam dosta toga...Hvala na obaveštenjima...!!!
Pa nisam se susretao sa tim postupkom-tehnologijom gajenja...a vredi znati...
A možda se krene u avanturu ...
Ko zna?
 
Moze li neko dati otprilike prosecnu zaradu po ha,ovde cujem neke price ali skroz kontradiktorne,oni koji je ne rade nego sede i mudruju gluposti pricaju..
 
Jel se i dalje gaji menta? Sto ste utihnuli? Mozda da neko napise nova iskustva, ovi sto su pocinjali temu,
kako su prosli i da li su se pokajali... Kakav je plasman poslednjih godina?

Pozdrav
 
Nazad
Vrh