Jesenje "plavo" prskanje

Ne znam zasto 10 stepeni. U literaturi pise min 5 i da ima vremena da se preparat osusi pre eventualnog nocnog mraza.
 
Preporuka od strucnjaka, prskaj kad je 10° i minimum 4 sata posle prskanja mora da bude lepo vreme...

Da bi razresio dilemu zvao sam predstavnika Syngente, proizvodjaca Nordoxa, kaze min temperatura za prskanje ovim preparatom 5-6 stepeni.

Verujem da Syngenta ima odgovarajucu tehnologiju da preparati deluju i na nizim temperaturama. Na primer chorus, preparat protiv monilije, deluje vec od 5 stepeni sto je jako vazno jer se u vreme cvetanja voca cesto desi da je i hladno vreme.

Meni na visnjama jos stoji list tako da nisam ni mogao da prskam do sada. Nadam se da ce od nedelje biti lepse vreme a i da ce list opasti pa da obavim prskanje.
 
nema veze sada necu prskati,uzecu sada nekoliko knjiga da iscitam sto se tice zastite oblacinske,znam da pegavost i monilija prave probleme najvece,monilija u cvetanju na pocetku i u cvetanju a pegavost jun-jul,mada duga je zima samo da nabavim dobru literaturu...
 
U svakom slucaju sigurnije je prskati kad je 10 stepeni nego kada je 5 ili isod 5, i tu nema nikakve greske. Mnogi preparati postaju fitotoksicni ako se prska po hladnom i vlaznom vremenu...

To da neki postaju fitotoksicni u odredjenim uslovima je tacno.
Ipak dobro je da ljudi koji su zakasnili sa plavim prskanjem znaju da postoje preparati sa kojima mogu da prskaju i pri nizim temperaturama.
 
Zar ti nije lakse nekim drugim preparatom nego da mesas Krec i Plavi Kamen? Plavi Kamen nisam koristio vise od 10 godina, ne znam da ga jos ima u prodaji. Ako me secanje sluzi ide 2kg na 100l vode.
 
Da li uopšte ima smisla da prskam sledeći vikend ako vreme posluži, nisam stigao u njivi da oprskam, pošto sam slobodan samo vikendom a bilo je i drugog posla...konkretno, list je opao oko 7.11. tj pre više od 20 dana a manje od mesec dana?

Ako nema smisao, pogotovo znajući da će na proleće dobiti sa gornjom granicom bakra, da ne prskam "džaba"?

Pitam da li ima smisla iz razloga što je list opao odavno, a prskanje bakrom je preventivno, taj momenat je davno prošao...
 
Da li uopšte ima smisla da prskam sledeći vikend ako vreme posluži, nisam stigao u njivi da oprskam, pošto sam slobodan samo vikendom a bilo je i drugog posla...konkretno, list je opao oko 7.11. tj pre više od 20 dana a manje od mesec dana?

Ako nema smisao, pogotovo znajući da će na proleće dobiti sa gornjom granicom bakra, da ne prskam "džaba"?

Pitam da li ima smisla iz razloga što je list opao odavno, a prskanje bakrom je preventivno, taj momenat je davno prošao...


Ja bih ipak prskao. Jes da su ranice od otpalog lisca ostale dugo nezasticene ali prska se i radi dezinfekcije kore i ubijanja raznih patogena koji su se ugnjezdili na njoj.
 
Dali sada mogu vocke da se prskaju sa plavim kamenom i ako moze koliko gr. na 10l vode .


Ja sam ranije koristio bordovsku čorbu , ali u vinogradu...
Sada sam kupio , slovenački "cuprablau"...i u razgovoru sa jednim drugarom, a on je malo iskusniji od mene u tim stvarima, i kaže da je to ustvari bordovska čorba ili plavi kamen , ali bez , ili sa vrlio malo kreča...ili ima neko drugo jedinjenje za leplenje ili prihvat...
E sad , ni ja ni on , nismo neki hemičari, tako da ovo ne možemo biti sigurni...
 
Da li uopšte ima smisla da prskam sledeći vikend ako vreme posluži, nisam stigao u njivi da oprskam, pošto sam slobodan samo vikendom a bilo je i drugog posla...konkretno, list je opao oko 7.11. tj pre više od 20 dana a manje od mesec dana?

Ako nema smisao, pogotovo znajući da će na proleće dobiti sa gornjom granicom bakra, da ne prskam "džaba"?

Pitam da li ima smisla iz razloga što je list opao odavno, a prskanje bakrom je preventivno, taj momenat je davno prošao...
Prošle godine nisam prskao zbog vremenskih uslova ,nisam primetio ništa negativno .
Danas sam isprskao Nordoksom voćnjake .
 
Mislim da moze biti interesantno mnogima. Preneto sa sajta agroupozorenje.rs

[h=3]Ponovni tretman sa bakarnim preparatima [23.12.2015][/h] [h=4]Šljiva, Breskva, Višnja, Ostale biljne vrste[/h]Usled "mekane" zime, učestalih magli, jakih rosa i dugih perioda vlaženja, povećan je rizik od infekcija prouzrokovača oboljenja kore i drvenastog dela voćaka, na svim koštičavim voćnim vrstama. Posebno su podložni infekcijama zasadi kajsije, breskve i trešnje, a u manjoj meri šljiva i višnja. Ovi patogeni se karakteristišu vrlo sporim razvojem, prvi simptomi (listanje kore, spljošćavanje delova debla, delimično sušenje grana...) se javljaju nekoliko godina nakon infekcije. Međutim, polako ali sigurno dovode do skraćivanja eksploatacionog veka voćnjaka i direktno utiču na renatbilnost gajenja. Ovakvi blagi i vlažni zimski periodi, stvaraju idealne preduslove za ostvarivanje infekcije ove grupe patogena. Ono što se može uraditi na ublažavanju rizika, je da se periodično tokom zime, primenjuju preparati na bazi bakra.
Sredstva primeniti ... Trenutno bi najbolje bilo primeniti bakar do nedelje 27. decembra.
 
Verovali ili ne, ali ja sam to juče uradio.
Danas sam zasadio još 50-ak stabala (zimska sadnja( :osmeh: i za sutra je planirano prskanje, premazivanje oštećenja fitobalzamom i postavljanje mrežica. Ove godine nisam krečio, pa ovo ponavljanje mislim da ima smisla.
 
Poslednja izmena:
Ja sam pretplaćen na sajt agroupozorenje, imam i zaštitara koji mi vodi voćnjake ali držim i njih jer imaju zaista dobrih pristupa voću. Čujem se i sa njima preko mail-a šaljem slike kada nešto primjetim i mogu reći da ću i dalje uzimati pretplatu. A i jeftini su da ne kažem džabe
 
Nazad
Vrh