Podizanje zasada višnje

Najbolje ti je u jesen da navadis kvalitetne izdanke (8-10mm debljine) da ih uprporis i sledece jeseni da ih posadis u njivu (na stalno mesto). Ako imas bas dobre razvijene izdanke i izvadis ih sa sto boljim korenom mozes odmah da ih posadis na stalno mesto ( u njivu), bez problema.
 
@mares

To sto gmize nije stonogica nego osrednji gubar. Veoma opasna "stonogica" jede sve sto joj se nadje na putu i veoma teska za suzbijanje. Kod mene sam nasao po neku i odmah sam ih fizicki potamanio. Hoce da ih ima ako je vocnjak u blizini sume.
Intresuje me zasto nisi rezao ove mlade sadnice? Koji uzgojni oblik planiras kad si ih ostavio ovako da rastu ovu godinu po volji?
 
Poslednja izmena od urednika:
Orezane su sve pocetkom marta. Ide se na vazu..
Sto se tice stonoge, moracu da ih jurim i unistavam fizicki, nisam bio u visnjaru od kad je pocela kisa pre nedelju dana, malo da se osusi pa cu da idem. Valjalo bi oprskati i insekticid..
 
Uredu ali ne mislis li da su ove primarne grane ostale malo predugacke? Prskanje obavezno ali gubar slabo reaguje na klasicne insekticide a ako ga ima dosta moze pojesti ceo vocnjak u roku od par dana. Nadajmo se da je u pitanju samo po neki zalutali primerak.
Uzgred visnjice lepo napreduju (Da kucnem u drvo) samo napred, i kod mene ima po neki plodic sto nije rutava buba pojela dok je bio u cvetu pa cu morati da ih kasnije poskidam da ne crpe sadnicu.
 
Hvala :)
Sad je pusteno ovako, grane su uglavom i skracivane jer su bas narasle prve godine. Sad se odatle pusta u sirinu, a visina sto izgura u ovoj godini i kraj..
Ono sto sam video bilo je samo 2-3 komada stonoge..
 
Stonoga

Mani se covece "stonoge " pa stonoge. Ovo je klasicna gusenica gubar, nemoj da joj brojis noge unistavaj to, pod hitno . Stonoga je nesto drugo, najcesce se vidi u rasadnicima u povrtarstvu. Nemoj da zbunjujes.
 
Negde sam pročitao na ovom forumu da je bolje da se posade sa jačim korenom jer je voćka kasnije jača i daje veći prinos.Da li to ima nekakve veze?
 
Pozdrav Tintoretiju , logičnije bi bilo da sadnice voćaka imaju jači koren.A sada da li će kasnije da imaju i veći prinos to neznam.Međutim mene savetuju da za budući voćnjak koji planiram da zasadim pod višnjom,zasadim od izdanaka.I to kada budem vadio izdanke da vadim one tanje jer se bolje primaju.Pa zar nije bolje da je izdanak jači?
 
Nije bolje. Znam dosta njih sa slicnim iskustvima. Uzmu sto deblji izdanak u nadi da ce ranije poceti da radja :) a uvek se prime oni sto su tanji. Zasto? Ne znam ali iz iskustva je tako
 
Uzmi jedan jaci i uzmi jedan slabiji pa vidi koji ce ti bolje napredovati. Logicno je da dobra sadnica sa boljim korenom ima bolji napredak od sadnice koja ima losiji koren i koja je manje razvijena. Procenat primanja mozda jeste manji kod starijih debljih i slicno sadnica ali kad se uprimi tu sve price prestaju oko dileme sta uzeti dali manju i krzljaviju ili dobro nagruvanu sadnicu. Pitanje je sta ti odgovara. Ako hoces da se zaj...as i da prodjes jeftinije onda vadi male izdanke i sadi. Ako juris prinos i nemas vrenena za gubljenje onda kupi prporene sadnice prve klase i stavis tacku na to i onda ides dalje, da joj obezbedis sve uslove da se eto pre razvije i udje u rod i da ti sto pre ulozeno vrati.
Mnogi se ne slazu samnom po pitanju ulaganja u zasnivanje novih zasada ali kod nas se kaze "da ono sto se nije prcalo nemoze ni da rodi" pa se i toga drzim.:osmeh::ppozdrav:
 
Prporene sadnice?Da li su to izdanci koji su izvađeni u jesen iz nekog voćnjaka i čekaju urovljene da bi ojačale i pustile bolji koren do naredne jeseni kako bi se presadili u novi voćnjak?
 
Od proslogodisnje sadnje mi je preteklo oko 40 komada tankih izdanaka, bilo me je zao da ih bacim pa sam ih posadio pored sinora na placu. Neocekivano dobro su narpedovali, izjednacili su se sa onim debljim sa kojima sam podigao visnjar. Sad je blato ne mogu da odem da ih slikam prvom prilikom cu poslaviti slike da vidite. Moze i tanak izdanak fino da napreduje...
 
Hvala,ja i ovako planiram da pripremim zemljište u ovoj godini a sadnju da izvršim u jesen naredne godine.Zato se informišem šta da sadim jer nisam još ništa definitivno odlučio.Naj verovatnije će to biti višnja samo zbog najpovoljnijeg otkupa.Ovde kod nas u okolini Zaječara sve više niču voćnjaci pod višnjom i već postoji hladnjača koja to otkupljuje pa smatram da je najlakša za dalju prodaju.Dok drugo voće je možda problem jer nemaš gde da ga prodaš.Drugo imam gde da navadim izdanke tako da taj rashod oko kupovine sadnica neću imati,kako sam laik za voćarstvo i ako na dalje ne uspem da se bavim time neću baciti pare za sadnju jer za početak radi se o 300 sanica po 1 euro.Ako imate drugi predlog kažite,možda neka druga vrsta voća?
 
Ti planiras sadnju visnje otprilike na jesen 2015? Sertifikovana sadnica je bila od 1e pa na gore, mogle su se naci dobre nesertifikovanje za 50-60 dinara po komadu. Mnogo je cekanja do sledece godine, gubis godine u spremanju zemljista. Ne znam na koju hladnjacu mislis, u principu vecina uzimaju visnju a pitanje je koliko je posle placaju.
 
Upravo tako, treba se dobro razmisliti dali uopste i saditi visnju. :sta: Kako vreme ide mislim da ce za 3-4 godine cena biti za vadjenje visanja.Pa opet jovo nanovo. :osmeh: Nesto mora da se radi, jbg sta cemo nema izbora ....
Ja cu da sadim sljivu i krusku, bar cemo da se podavimo od rakije :haha:
 
Grljanac, ako smatraš bacanjem para to što ćeš dati 300 EUR za 300 kvalitetnih sadnica, treba odmah da odustaneš od ideje bavljenja voćarstvom. To je nešto na čemu ne smeš nikako da štediš, na ostalom još pa i može tu i tamo.
 
Nazad
Vrh