Podizanje zasada višnje

Pa pazi, ako ti ta parcela donosi dobitak u zadovoljavajucoj cifri nebi ni trebao da razmisljas o bilo kakvom zasadu. Teraj dalje po starom i laganica.
Ako razmisljas samo da mlatnes pare na brzaka prodavajuci visnju hladnjacarima, u tome si zakasnio u svakom slucaju jer to na visnji neces ostvariti da si je posadio jos pre 6 meseci, a da cekas i narednu godinu da vidis sta ce biti sa cenom pa jos jednu da budes siguran 100% to tek zaboravi.
Kao sto si i sam rekao da je rizik i na jednogodisnjoj proizvodnji ali je ipak radis, Sad neko se opredeli za 1 neko za 3 neko za 5 godina da rizikuje sve je to u sustini isto ali se nadamo da nasi proizvodi nece biti rizik vise ili cemo se truditi da stvorimo uslove da nebudu i to je sad druga prica. Sve u svemu, od price nema nista, ali od rada mozes ocekivati nesto ako ne i sve, ne kloni duhom, ako nebude dobra cena bar cu imati za dobru pitu :osmeh::cool:
 
E, to je duh! Ja ne računam na brzu i veliku zaradu odmah. Sigurno će cena pasti u narednim godinama, ali će posle svakako opet da ide gore, tako da si svake godine u nekoj dobiti, manje ili više. Videćemo još, možda posadim i trešnju :ideja:
 
Jedno pitanje za iskusne visnjare, dali se posle sadnje odmah krati na zeljenu visinu ili se ceka pa se to odradi s proleca. Pitam zbog pojave mrazeva u tom periodu sadnje dali ce uticati na tek napravljene rezove na sadnici. Upotrebljavao bih fitobalsam u oba slucaja ali me interesuje dali se prekracuje odmah ili s ploleca? :ppozdrav:
 
Hvala gosn Risto, cuo sam svakakve savete i ovakve i onakve po tom pitanju ali nisam bio siguran sta je u stvari tacno, neko kaze odmah po sadnji, to je u redu ako ide prolecna sadnja ali ako ide jesenja to mi je malo delovalo rizicno, pa reko' bolje da pitam iskusnije:ppozdrav:
 
Druze to je nesto poput kalemarskog voska i ima istu funkciju i koriste ga kalemari. Koristio sam ga kod jaceg orezivanja ili nekih ostecenja kod sadnica, kad im zec oguli koru ili slicno, uglavnom ima svrhu da zastiti rez ili ostecenje od soljnih nepovoljnih uticaja.......

- - - - - - - - - -

Sadi li neko ili cekate sneg k'o ja :osmeh: ? Zezam se, poceo sam nesto da sadim polako ali ima dosta neradnih dana u ovom periodu to me brine, sneg su najavili oko 27. og pa se nadam da cu do tada zavrsiti planirano a i ako ne zavrsim sve sadnice su utrapljene pa neka cekaju narednu godinu. Pozdrav vocari ....
 
Poslednja izmena:
Ja ću, ako se rešim da sadim, saditi s proleća. Pa kako mi bude! Nego reci mi koju sortu sadiš?
 
Kako kopate rupe za sadnice,masinski ili rucno?
Kolega Tintoretii ja nisam poceo jos da sadim,juce sam ultom povadio stare sljive tj panjeve tako da treba da izorem,tanjiram pa tek onda sadnja,ne zurim se :D
 
Ja ih kopam rucno i ide dobro, ako je spremljena zemlja kako treba asovom sve mozes zavrsiti.
Imao sam ULT "povoljno" (Da napravim rostilj i zet da dodje da to povadi) ali sam stare sljive vadio traktorom. Sve sajle sam izkidao ali sam uspeo ::namigivanje:: sta ces kad covek voli da se muci:osmeh:
Kad mislis da sadis ako nisi jos spremio zemlju, na prolece?:osmeh: Ovi ako im je verovati , najavljuju pogorsanje vremena a 27. sneg Sta ce biti videcemo.:ppozdrav:
 
Ma druze mogu saditi dok ne krene vegetacija,treba da izorem,ma ko da vodi onakve panjeve traktorom,ult mi je bio spas,inace bagrem ima korenje koje se prostire mnogo u bocnim stranama tako da je on i to kasikom malo sredio da moze lakse da se ore
Koliko duboko kopas rupe za visnju?Pozdrav
 
Sadim na jedan asov dubine oko 30ak/cm, mislim da preko toga nema potrebe, dobro se negazi oko nje kad se posadi, saka djubreta i tako u krug.
Zezam seza sadnju; ja sam hteo da sadim kasnije ali sam poceo sada jer se plasim da necu stici zbog vremenskih uslova. Mislim da cu zavrsiti do kraja sedmice pa posle toga bi valjala jedna dobra kisa da nemoram da ih zalivam :kisa: videcemo sta ce biti, zasad ima neke vlage u zemlji ali nisam zadovoljan.
 
I ja sadim na toj dubini,i nisam zadovoljan sa vlagom u zemljistu,ali dace bog da padne kisa,ja prvo do zila nabacam sitnu zemlju pa ngazim dobro i na kraj malo zagrnem vocku
 
Ko god sada sadi voćnjak (novembar mjesec), taj nema šta da se sekira.
Po mom mišljenju bolje je u novembru posaditi i malo lošije ali posaditi, nego najboljom teghnikom u martu i aprilu (a gledao sam da se i to radi).
Dobra mašinska priprema zemlje se i radi da ne bi morali da kopamo duboke rupe.
Navika da se kopaju duboke i velike rupe je i ostala iz perida kada se voće sadilo u ledinu i negdje u mrginju, pa su ljudi kopali veće rupe da olakšaju da se žile voćke lakše razvijaju, međutim za ovaj sadašnji način sadnje treba kopati toliko da se korijen dovoljno zatrpa, stim da nije poželjno ni da baš ostane u plitko ali nekih 30 maksimalno 40cm je i više nego dovoljno.
 
Druze ja sam tako i sadio,oko 30 cm,a sirina je cak malo veca nego korenov sistem,mislio sam da kopam sa traktorom masinski ali necu da mucim tecu tako da asov,nas troje i cepaj polako
Prosle godine kada sam vadio visnje za sadnju iz visnjara neke su imale razvijeme po 10-15 cm bocne grane ja sam tada skratio do stabla da bude kao prut,dali neko misli da sam trebao da ostavim jer bi vec porasle vise?Hvala unapred
 
Kod mene je zemlja mnogo suva da bi se oralo duboko, ceka se neka kisa, ali slaba vajda od nje.. Sadnice su utrapljene i mogu da cekaju...
 
dubansr, prevremene grane jednogodišnje sadnice se prekrate na 10 cm od stabla, one su preslabe da bi formirale krošnju, a na ovaj način iz njih brzo izbiju nove koje će da formiraju krošnju, bolje je da se to radi u proleće pri prekraćivanju.

Jedno pitanje, kupio sam organsko đubrivo Fertor, to su pileće palete i veštak 8-16-24 za potrebe starijeg voća, sad pri sadnji planiram da stavljam u rupe humus glistenjak pa me zanima da li pri vrhu rupe da stavim šaku ovih paleta i šaku veštaka ili je dovoljno samo humus ili samo šaka Fertora, ne bih da preteram...

Ovde imate o fertoru: http://agro-ferticrop.rs/memon
A ovde o glistenjaku: http://mibor.rs/arhiva/pdf/ekoist04/ekoist04_e4_05.pdf
 
Znaci te grane koje su na sadnicama koje vadim iz starih visnjara da prekratim na 10 cm od stabla u prolece i da onda iz njih krenu nove?Cuo sam price da te bocne grane treba da se ostave kako se ne bi cekalo da krenu druge i ta bi se sto pre formirala krosnja
 
upravo tako, te koje krenu će biti jakog porasta, prekratiš ih krajem maja, do sredine juna na 30 cm i nisi ništa izgubio, prevremen grane su obično suviše slabe da bi se koristile za formiranje krošnje, neka me neko ispravi ako grešim
 
Nazad
Vrh