Podizanje zasada višnje

Danas sam poginuo u visnjaru, kvalitetno. Prvo bacio 5:16:24 (imam visak azota u zemljistu, zato sam isao sa NPK), onda rezanje, pa prskanje (plavo ulje), pa malo plugom izmedju redova, cisto da rastresem zemlju. Ovo mu je treca godina, dogodine se nadam nekoj skromnoj prvoj berbi.


Jedna preporuka onima koji planiraju podizanje novog zasada (iz mog iskustva, ne mora da znaci da sam u pravu), izbegavajte dvogodisnje debele sadnice. Ja sam sadnice dobio iz tastovog visnjara (oblacinka, naravno), lepe, debele kao prst, jake, medjutim kasnije ih je jako tesko formirati i sporije napreduju. U globalu, ovo mi je bilo jako kvalitetno iskustvo i sreca pa sam poceo samo sa 150 visanja, tacno znam kako bih sledeci put isao, i sto se sadnica tice i sto se gustine tice. NIKAD vise necu ici na gusce od 3x3.5, nikad necu na manje od 2 metra od medje, pa nek bude duplo manje sadnica po hektaru. Muka i robija je kad moram da poginem sa frezom na visnjaru od 12 ari, jer sam sadio na 2.5x3, i na 1.5 metra od medje.
[h=1][/h]
 
Danas sam poginuo u visnjaru, kvalitetno. Prvo bacio 5:16:24 (imam visak azota u zemljistu, zato sam isao sa NPK), onda rezanje, pa prskanje (plavo ulje), pa malo plugom izmedju redova, cisto da rastresem zemlju. Ovo mu je treca godina, dogodine se nadam nekoj skromnoj prvoj berbi.


Jedna preporuka onima koji planiraju podizanje novog zasada (iz mog iskustva, ne mora da znaci da sam u pravu), izbegavajte dvogodisnje debele sadnice. Ja sam sadnice dobio iz tastovog visnjara (oblacinka, naravno), lepe, debele kao prst, jake, medjutim kasnije ih je jako tesko formirati i sporije napreduju. U globalu, ovo mi je bilo jako kvalitetno iskustvo i sreca pa sam poceo samo sa 150 visanja, tacno znam kako bih sledeci put isao, i sto se sadnica tice i sto se gustine tice. NIKAD vise necu ici na gusce od 3x3.5, nikad necu na manje od 2 metra od medje, pa nek bude duplo manje sadnica po hektaru. Muka i robija je kad moram da poginem sa frezom na visnjaru od 12 ari, jer sam sadio na 2.5x3, i na 1.5 metra od medje.

Izbegavaj te sve sto ima veze sa tazbinom,za svaki slucaj!:bravo:
 
Hahahahaha, ja volim i tasta i tastu, verovao ili ne :osmeh: Tast mi je velika pomoc sto se tajminga tice, uvek me na vreme podseti kad i sta da odradim...


Inace, spremam se da probam sa par stabala sumadinke, ako mi se budu dopale sadim negde jos jedan zasad...
 
Danas sam poginuo u visnjaru, kvalitetno. Prvo bacio 5:16:24 (imam visak azota u zemljistu, zato sam isao sa NPK), onda rezanje, pa prskanje (plavo ulje), pa malo plugom izmedju redova, cisto da rastresem zemlju. Ovo mu je treca godina, dogodine se nadam nekoj skromnoj prvoj berbi.


Jedna preporuka onima koji planiraju podizanje novog zasada (iz mog iskustva, ne mora da znaci da sam u pravu), izbegavajte dvogodisnje debele sadnice. Ja sam sadnice dobio iz tastovog visnjara (oblacinka, naravno), lepe, debele kao prst, jake, medjutim kasnije ih je jako tesko formirati i sporije napreduju. U globalu, ovo mi je bilo jako kvalitetno iskustvo i sreca pa sam poceo samo sa 150 visanja, tacno znam kako bih sledeci put isao, i sto se sadnica tice i sto se gustine tice. NIKAD vise necu ici na gusce od 3x3.5, nikad necu na manje od 2 metra od medje, pa nek bude duplo manje sadnica po hektaru. Muka i robija je kad moram da poginem sa frezom na visnjaru od 12 ari, jer sam sadio na 2.5x3, i na 1.5 metra od medje.


Pre nekoliko godina pisao sam u nekoj od tema, da se Oblacinska visnja najbolje razmnozava izdancima debljine cigarete. Neki su pisali kako nisam u pravu i kako su one koje su debljine palca pravi izbor, sto je u stvari pogresno... :ppozdrav:
 
Bas tako! Te su sto se bujnosti tice prestigle ove dvogodisnje, debele... Problem je u broju pupoljaka, ove odrvenjene nemaju dovoljno pupoljaka , sve lastare teraju iz dve- tri tacke, nekad pri vrhu, nekad iz sredine sadnice. Jednostavno ne mozes dovoljno da utices na formiranje, plus, formiraju se dosta nisko. Cak mi je ispalo da je bolje koje sam morao da isecem pri korenu (zakacila tanjiraca par komada), jer su lastari koje su isterale pri zemlji bujniji i jaci nego ove prvobitne sadnice...

Mislim, nije nista katastrofa, u globalu primilo se 145 od 150 komada, solidno napreduju, ali ipak imam utisak da kasne malo. Posadjene su kao dvogodisnje, ovo im je treca godina od kad su posadjene, a daj boze da uberem 2 kila ukupno ove godine... Sve u svemu, prva berba ce biti u cetvrtoj, prva za prodaju u petoj (zdravlje boze)... Nije lose ni to...

- - - - - - - - - -

Inace, moguce da sam bas ja hvalio ove debljine palca, jer su se preko 95% primile iako je bila prolecna sadnja i bio sam odusevljen. Sad vidim da se nesto dobija, ali i gubi takvim sadnicama...
 
Jucine, rak korena ili gromada zemlje? :)

Ja imam isto iskustvo sa trešnjama, neke debele i visoke 3 metra što sam kupio, kad prekratiš na 60-80 cm tačno tu nema kvalitetnih pupoljaka već onih nevidljivih, ćute misle se a kad grunu onda pravo u vis, i to jedan istera drugi samo olistaju, od krošnje ništa, izgubio sam godinu sa njima. One što su bile tako kao cigareta što kaže gorski i visine oko metar, metar i po su se najbolje pokazale (kalemljene na magrivu).
 
Evo narode strave i uzasa,malo vise slika ali ne smeta valjda.Zbog ovakvih stvari,treba kupovati sadnice na proverenom mestu,da su zdrave i ne zarazene raznim bolestima!Ja nisam kupio te sertifikovane,vec negde u Vucju iza Leskovca,i to sam isao po preporuci svog pasenoga,koji je tamo kupio i za svojih 7-8 ha!Kada sam ih sadio u nov.2013 god.na vise komada sam sa korena odstranjivao male *gute*tj delove raka korena,makaze posle svake intervencije umakao u alkohol,strahujuci da ne zarazim ostale sadnice!E sada je pitanje koliko sam uspeo da sacuvam ostale?Ove slike su napravljene juce,to su sadnice koje su ostale zakrzljale,pa ja resio da ih izvadim i zamenim drugima.E kada sam ih izvadio video sam u cemu je problem,jer jedna zakrzljala a sledecih 30 tak dobrih ukazuje na neku bolest kod te jadnice.Ovde nema nikakve pomoci,vec samo zamena sumljivih.Nadam se da ih nema puno?Videcemo..., a slike sam postavio da ko nezna sta je rak korena biljke ,evo neka pogleda.
Na zadnjoj slicici se krije nas mezimac,rot po imenu Bak,jadan, od onoliko sevanja blica misli i on a i komsiluk da se sprema nevreme:haha:
 
kod kolta je to standardna procedura,samo sto hoce da izbaci velicinu rukometaske lopte,iz tog razloga uopste neradim sa koltom,dilja tresnja i magriva su mnogo sigurnije,sve sto je imali rak korena u startu trebao si lepo da odvojis i vratis tom,mada iskreno ja bih ga posvao sada i rekao o cemu je rec,u krajnjem slucaju dovukao bih ga nekako da se uveri i da nadohnadi sve sadnice do komada
 


- - - - - - - - - -



- - - - - - - - - -

110203328937600973407041.jpg


- - - - - - - - - -

Evo sta sam nasao pri vadjenju jedne sadnice visnje koja ima rak korena,neki gmaz jeste!Neznam koliko se vidi na slici,al evo da ga opisem-dve kljove napred,duzina oko 2 cm,tri para nogu na prvoj polovini tela,na zadnjem delu kao dva repica,sa gornje strane tela poredjane plocice i to je to.Ako neko zna sta bi moglo da bude,neka pise,ili da bacim atomsku u vocnjak i resim se i viska vode i susenja sadnica i raznih gamadi?A bas bi bilo zanimljivo...?
 
Ovo je neka uholaža, ne verujem da ti je pričinila neku štetu na voću. Možda se hranila trulim korenom, ima ih koje jedu biljke i koje jedu insekte, ne znam koja je ova.
 
visnja

Komso prvi put vidim ovakvog isekta :sta:

Prevaranata na sve strane, bolje covek da posadi izdanke iz svog visnjara, nego da daje pare nekome za sadnice i taj te jos za*ebe ...
U pravu si komso,sve olos do olosa.Nije mi ovaj insekat napravio nikakvu stetu,nego ajd da ga slikam.Od rezidbe ,nisam stigao da visnje oprskam nekim bakrom,padase kise i ja ne uradih.Nije
kasno valjda sutra ili prekosutra?
Nego jel ste rezali vocnjake, vocari, prvenstveno,visnje,imali neka slicica orezanih sadnica.Ja cu slikati sutra moje visnje pa cete dati komentare,zar ne:bravo::ppozdrav:
 
s1055460.jpg


- - - - - - - - - -
Orezane visnje,al nisu pokupljene grancice,jos uvek!


-Ovo je rezao covek koji je nekada bio glavni u Porecju,inace vrlo cenjeni strucnjak - - - - - - - - -



- - - - - - - - - -



- Stare sljive,stenlej,pokusao sam da ih nekako orezem,ali mislim da i nisam-uspeo:sta: - - - - - - - -



-Jos neke slive - - - - - - - - -



- - - - - - - - - -
Evo jos nekih slicica,koliko se jasno vidi,neznam,a dali je orezano kako treba,ni to neznam


- - - - - - - - - -
Evo jedne lepo formirane,valjda


- - - - - - - - - -



- - - - - - - - - -
I jos neke...,inace ovaj covek dolazi svake godine i u zadrugu u Banicini,i tamo im drzi neka predavanja o rezidbi.
 
Poslednja izmena:
Moje skromno mišljenje je da ovo ništa ne valja. Uzmimo tu izjavu sa rezervom.

Prvo, ostavljeno je previše grana, ostavlja se 4 i jedna centralna a ne ... 7 bog te ili ko zna koliko i centralna.

Drugo, ove što su imale dužinu i debljinu su previše prekraćene.

Treće, ove što nisu imale debljinu je trebalo više skratiti, tačnije na 2-3 pupoljka.

Ispravite me ako grešim....
 
Komso, lepo sam ti rekao da kupis gajbu piva da popijemo zajedno i da ti orezem kako treba :osmeh:

Posalji mi na pp kako se zove taj lik sto drzi predavanja o rezidbi u zadruzi u Banicini.
Ja sam rezao Visnje u zadruzi i nije bilo nikakvih predavanja, nego uz nas koji rezemo ide Inzenjer Vocarstva koji kontrolise rezidbu. Orezali smo jesenas oko 70ha valjda bi videli tog sto drzi predavanja...

- - - - - - - - - -

Moje skromno mišljenje je da ovo ništa ne valja. Uzmimo tu izjavu sa rezervom.

Prvo, ostavljeno je previše grana, ostavlja se 4 i jedna centralna a ne ... 7 bog te ili ko zna koliko i centralna.

Drugo, ove što su imale dužinu i debljinu su previše prekraćene.

Treće, ove što nisu imale debljinu je trebalo više skratiti, tačnije na 2-3 pupoljka.

Ispravite me ako grešim....

Bocne grane na mladim visnjama, one koje se ostavljaju skracuju se za 1/3. One koje smetaju se seku. Ovde je imalo grana da se formira i 1 sprat iznad ali su posecene, dok su na prvom spratu zbijene i previse skracene. Najgore u svemu ovome je sto su vodjice odsecene, da nisu odsecene tokom sledece vegetacije duz vodjice moglo je da izraste jos bocnih grana i da se u narednoj rezidbi formira jos 1 treci sprat kako bi vocka sto pre stupila u rod. Ovako kao da je na pocetku.

Mora da se baci malo vise azota da sto bolje krenu i da se u zelenoj rezidbi ispravi sta se moze ispraviti, pa od sledece godine pamet u glavu i sto dalje od tih sto su sami sebe proglasili profesorima i predavacima. Kad bi dosao u zadrugu u Banicini i kad bi poceo ovako da reze visnje bio bi najuren momentalno...
 
Ovo je za zatvor. Cist primer rezaca u nasim krajevima. Svi znaju da rezu ali malo njih zna da orezuje. Sta da ti kazem sto ti nisu vec rekli. Spremaj pare za azot nebi li se izvadio sa prirastom inace ovaj te je upropastio jednu celu godinu ulaganja i rada i cekanja i sekiracije.::sramota::
 
Znao sam,ili bar slutio da cete ovako odreagovati!Ma kud ih ja slikah,ne zbog vasih komentara,vec zbog svog zdravlja::sramota::Ionako mucim muku sa visokim pritiskom,a tek sada sta cu?Taj covek je podizao i odrzavao vocnjake u toj zadruzi,Porecje-Vucje,dok nije propala!Sada cete reci da kako je radio tako je zadruga i prosla!:haha:Ima svoje vocnjake,e ako je ovamo dosao da bi nas upropastio,onda jbg!Dolazio je kod mog pasenoga mnogo godina unazad i formirao mu je sve parcele sa visnjom,negde oko 8 ha,i ovaj prolazi dosta solidno sa rodom.Verovatno ste u pravu za neke stvari,a ja sada odoh da merim pritisak,i ako se ne javim uskoro,znate sta je:cao:
 
Ma opusteno, nije toliko strasno...
Jaka je to sadnica vidi se, na prolece kad krene kroz zelenu rezidbu ces sve ispraviti...
Vidi nekog dobrog coveka koje se razume i neces imati nikakvih problema....
A i sve je skola, svaki neuspeh ke korak blize uspehu... tako to posmatraj, nerviranjem ne mozes ni jedan problem da resis...

A najbolje da ti neko od ovih dobrih rezaca ukratko obajsni kako treba da izgleda orezana visnja u 1-2 godini... pa sam da se ucis...
Ja npr, ostavljam 3-4 grane na svakoj strani sveta, znaci glavno stablo visine oko 0.8m i 3-4 grane duzine priblizno 0.5m
 
Nazad
Vrh