Podizanje zasada višnje

Ali dobre sadnice ne znace siguran napredak. Iste sadnice uzeli komsija i ja. Obojica po 300 komada. Ja prskam, djubrim, freziram, rezem, pazim, mazim, on skoro pa nista.. Rezultat je kod mene formirano lepo jednogodisnje stablo (slika na strani pre) sa zeljom da bude jos bolje, a kod njega se stabla ne vide od trave. Znaci ulaganja mora da bude stalno i u raznim oblicima (vreme, novac, gorivo, djubrivo, preparati...)
 
Naravno, to se podrazumeva, ali lakše ti je uštedeti ako je već stani pani tako što ćeš do njive pešaka i motiku na rame, nego traktor i bočna freza, đubrivo i da ne baciš pa ajde, preparati samo po potrebi itd...pre svega rad a onda i ulaganje. Isto je kod mene, neki na putu do moje njive usputne njive su sadili kad i ja, kad trava naraste do bokova oni je zatanjiraju i to je to, eno posle godinu dana imaju po par grančica od 10ak cm a kod mene već jedno granjanje u junu rađeno, sad kreću dalje da se granaju.

Nisam toliko ulagao novca koliko nisam dao travi da se uopšte i pojavi oko samih sadnica, između redova kako kad, raste ko luda ionako, ali sam išao i tri puta zalivao po ceo dan iz burića tri ture po 400 litara na prirodan pad kroz crevo i slično...

Poštujem da neko izbegne kupovinu sadnica, ja sam sam sebi kalemio, kupio magrive pa kalemio, ali sam to radio da bih znao šta sam sadio, tako isto kolega ako želi nek radi tako, ali je razmišljati o 300 eur uštede pri samom podizanju malo bezveze, pogotovo ako će zbog toga da izgubi godinu dok odneguje izdanke.
 
Izvinjavam se nisam mislio da su bacanje para pogrešno sam se izrazio samo kažem da je tu mogućnost smanjenja rashoda.A da li je 2015 god. kasno ili nije ko će ga znati.I ja sam pre 25 god. kao klinac išao u berbu višanja pa se ona i dan danas sadi i još uvek hvala bogu i sadi i bere.ZNAČI TRAJE!!!
Ali dobro šta onda predpostavljte da će biti pravi potez za ubuduće,šta saditi?
Da li saditi ono što sade većina u tvom kraju ili krenuti sa nečim novim?
Neverujem puno poljoprivrednim emisijama koje se emituju na našoj televiziji jer tu ko plati eto njih u goste sa prilogom za narednu emisiju a šta će ti bolja reklama za velike snabdevače.A to ide veoma prosto: mi vama sve obezbedimo, vi to kupite od nas i krećete u proizvodnju.... a kada se proizvede šta onda? Onda snađite se sami.E... tu su se mnogi opekli.
Šta mislite da li sam donekle upravu?
Zato vama forumašima više verujem vašem iskustvu i vašim mukama,Pa onda šta mislite dali da ostanem da razmišljam o višnji ili da počnem da razmišljam o nektarini možda čak i šljivi.
 
Sta ce biti bolje pokzace vreme. Visnje jako ima puno posadjeno, kao i tresnje. Ja sam hteo 2012. u jesen da podizem zasad tresanja, ali sam se ohladio. Sacekacemo jos malo sa tim, za sada ne planiram ulagati u vocarstvo.
 
Najbolje je promeniti ugao razmišljanja. Ne razmišljati o tome "kome prodati" već "u šta pretvoriti". A ako se već nema ideja o sušenju, pravljenju organskog pekmeza, soka itd, onda kao što reče, ono što u tvom kraju uspeva i postoji otkup.
 
Sta ce biti bolje pokzace vreme. Visnje jako ima puno posadjeno, kao i tresnje. Ja sam hteo 2012. u jesen da podizem zasad tresanja, ali sam se ohladio. Sacekacemo jos malo sa tim, za sada ne planiram ulagati u vocarstvo.
U šta ulagati prijatelju?
Bolje uložiti u bilo koje voće nego saditi žito i kukuruz.Ja imam neke šljive 35 sadnica na površini od 7ari.Kada smo sadili bilo je ono kao ajde malo za naše potrebe džem,slatko što ostane naravno u kazan a i da ne stoji prazna površina ničemu ne služi..Kada ono lepota u zadnjih 6-7 godina uvek puna traktorska prikolica oko 1000-1500kg.Pa računaj koja druga kultura ti daje na tu površinu toliki prinos.Jeste da je letos šljiva prodavana kod nas na pijaci po 20 din ali i pšenica ima istu cenu.
 
Cinjenica je da je visnja mnogo sadjena ovih godina ali to ne mora da znaci da ce joj cena biti mala. Ako se uzme prosek cena zadnjih 5 , moze i 10 godina nije to bas toliko lose. Dosta zasada unistava i zilogriz tako da jedni odlaze drugi dolaze. Ne postoji siguran i ogroman novac ni u jednom poslu, da je tako ceo forum bi se pregrupisao na samo taj posao. Tebi je problem sto se vezes za hladnjacu a planiras da sadis 2015. godine, znaci ozbiljniji rod ocekujes otprilike 2020. godine. Ko zna sta ce biti sa tom hladnjacom do tada. Moje je misljenje da posadis bilo sta i to sto pre, jer bolje je tako nego da nemas nista i da mozda nekad posadis nesto. Ako pogresis, raskrcis i ides dalje, nema gledanja nazad.
 
Sta ce se desavati sa visnjom u buduce videcemo, mozemo samo da nagadjamo. Sto se mene tice, ono sto sam posadio, posadio sam vise ne nameravam da sirim zasade pod visnjom, mozda cu se preorijentisati na Sljivu zbog mogucnosti prerade, sve zavisi od razvoja situacije. U svakom slucaju trenutna situacija sa Rusijom nije ni malo dobra za srpsko vocarstvo u buducnosti, daj boze da sve bude kako treba...
 
Aman ljudi više ta priča sa "puno je posađeno pa ja neću".

Nećeš sigurno posaditi nešto što niko nema, što je ekskluzivno i prodaje se za 500 dinara kilogram. Ako i uspeš, nećeš imati kome da prodaš veće količine. Poenta i jeste da svi sade isto, šta mislite da li bi Ritopek bio čuven sa trešnjom da je pod trešnjom njiva deda Žike ili je zato što postoji ogromna količina (i naravno kvalitet uslovljen zemljištem i pozicijom).

A koje voće posaditi, to jeste stvar za diskusiju i računicu, to što su svi drugi posadili nešto znači da upravo trebaš i ti to da posadiš (naravno bez nekih zanošenja o magičnom voću sa visokom cenom - aronija, lešnik sa tartufima itd).
 
Октопод је углавном у праву.
Једино шта не ваља је кад се повећа производња неког воћа у неком крају која није довољна за извоз, али је превелика за домаће тржиште. Рецимо, овде код мене је тренутно кајсија ријетка, а увозне су скупе. Све што произведем могу продати на домаћем тржишту по малопродајној цијени. Међутим, ако посади још људи да буде пуно кајсије за домаће тржиште, а недовољно за долазак великих купаца онда и цијена и продаја падају. Е, то не ваља.
 
Naravno, izvoz je jako bitna stvar.

Treba razmišljati u pravcu prerade proizvoda. Hladnjača, sušara, sokara :osmeh: tako da praktično vi ni ne morate da imate svoje voće ako ste u voćarskom kraju, već da nađete kupca za sušeno voće. Naravno kad je bolje da imaš svoje jer znaš kvalitet kakav je.

Kad već pričamo o višnji, svi znamo da je zamrznuta višnja jako tražena, takođe i suva višnja u prodavnicama zdrave hrane itd, tako da ko već podiže zasade višnje nek razmišlja i o tome, da nađe kupce za prodaju zamrznute višnje bez koštice, u lepoj ambalaži, pakovanja od pola kile itd.

Sve ovo što pričam neki će reći "ma nije valjda što si pametan" a neki će se počešati, iscimati, pa nešto pametno i uraditi i uzeti duplo više novaca i siguran prihod svake godine. Nije lako naravno ali kad se u nešto krene, treba samo gurati i izgurati priču i uspeh je neminovan, barem da se živi od toga, ne mora se luksuzirati, a na žalost kod nas je to danas postalo i više nego dovoljno.

Eno na pijaci videh sušena trešnja kandirana, 1500 dinara kilo. Naravno to se prodaje na 100-200 grama i nije da ide ko alva, al nek ja prodam tom liku ili nekom i za 500 par stotina kila i prezadovoljan sam.
 
Jos jednom kazem "Oktopoda za predsednika" :)
Em sto pametno razmislja, em sto vozi Fiat :)
Razmisljam i ja na isti nacin, a imam dobru ekipu u selu pa se mozda u medjuvremenu i napravi neka susara ili tako nesto..
 
Nije to nikakva pamet, to većina ljudi zna ali nekako zaborave i misle "ma ne mogu ja to, treba puno ulaganja" a treba samo krenuti.

p.s. ne vozim Fiat ima dve godine, vozio sam BMW E46, pa i njega sad prodah, giljam se busom a pare od auta možda puknem na mehanizaciju, videću...treba mi ... sve :osmeh: a eno traktor kod majstora danas, skida se glava, otišao usisni ventil, vožen tako, pitaj boga dal je i glava pukla mada ne verujem...čekam da javi
 
E jebg, ma bice sve u redu kad stigne rod ;-)

Poenta je da ne mora na pocetku sve najbolje i najskuplje, moze i polovno i pokvareno, pa da se opravi, okrpi, za godinu-dve ce potrajati dok se ne skupi za bolje, pa ce nekome ko pocinje opet koristiti. Jedne godine od otkupa se ostavi lova sa strane pa se lagano pocne, ortacki ili solo, kako god..
 
MareS@
Daj ,ako je to problem, mislim oko fijata, da se organizujemo, i pomognemo coveku, pa greota da propadne kanditatura za predsednika zbog takve sitnice. Mislim...
 
U šta ulagati prijatelju?
Bolje uložiti u bilo koje voće nego saditi žito i kukuruz.Ja imam neke šljive 35 sadnica na površini od 7ari.Kada smo sadili bilo je ono kao ajde malo za naše potrebe džem,slatko što ostane naravno u kazan a i da ne stoji prazna površina ničemu ne služi..Kada ono lepota u zadnjih 6-7 godina uvek puna traktorska prikolica oko 1000-1500kg.Pa računaj koja druga kultura ti daje na tu površinu toliki prinos.Jeste da je letos šljiva prodavana kod nas na pijaci po 20 din ali i pšenica ima istu cenu.
Eh kad bih znao u sta ulagati, bilo bi lako. Nema sigurne investicije niti zagarantovane dobiti. Moja procena je da sa vocem treba videti kako ce se odvijati situacija za 2-3 godine, pa proceniti. Zasto to kazem? Od 2010-2012 je posadjeno abnormalno puno svih mogucih tipova voca! Ima 2 scenarija po meni. Prvi da ce se stvoriti viskovi na trzistu i da ce cene voca biti takve da ne mogu da opravdaju nadnicu radnika koji bere! To se desilo sa kupinama pre 2 ili 3 sezone. Drugi scenario je da cemo postati atraktivni za velike kupce, i da ce dolaziti kod nas da se snabdevaju. Ako uspemo da pridobijemo da hladnjace dolaze kod nas i tovare voce onda ima sanse da dobro prodjemo.

U celoj prici je ozbiljan problem politika i drzava koja nema sluha za posao. Politicari koji samo razmisljaju kako sebi strpati u dzep i nemaju nikakve dugorocne investicione planove.
 
Pocetkom devedesetih je na jug Srbije bilo 1500-2000 hektara pod visnjom, trenutno mislid da nema vise od 1000 hektara. Znaci da nije abnormalno sadjeno. Moskva ima vise stanovnika od Srbije tako da smo mi mala zemlja da zasitimo svetsko trziste. Veliki Evropski preradjivaci vec uzimaju nasu visnju i nema sta tu mi dodatno da ih privlacimo. Ne kupuju je zato sto nas vole, vec zato sto nasa visnja ima kvalitet. Cak se kalkulise i u moru Poljske dodaju male kolicine nase da bi pojacala aromu. Nas moze da uniste samo ogromne stimulacije koje EU daje svojim seljacima pa mogu da kalkulisu sa cenom, dok je kod nas pomoc drzave mizerna u poredjenju sa njima.
 
Moramo da sadimo i radimo pa kako nam bude. Ko ne radi nema cemu da se nada, ako stalno radis onda ces da ubodes i dobru i losu cenu.

@mikicamix
Mnogo ti je mala brojka 1000 hektara pod visnjom za ceo jug Srbije. Znas li ti da ovde kod mene recimo samo selo Banicina ima oko 800 hektara pod visnjom u rodu a u opstini Smederevska Palanka ima 17 sela, gde god vidim posadjen vocnjak posadjen je pod visnjom, retko ko sadi neko drugo voce... Visnja je masovno mnogo posadjena da to nije normalno, al sta ce biti, biti ce...
 
Nazad
Vrh