Đubrenje: Ječam i tritikal

ilijat

Član
Učlanjen(a)
13 Sep 2008
Poruka
90
Pozdrav, da li može neko da mi kaže koje miniralno đubrivo i koju količinu da pobacam po jednom jutru (kj) pre setve tritikala i ječma. Do kog datunma može da se seje ozimi ječam/tritikal? Hvala.
 
Za stocni jecam potrebno je 60-100 kg/ha cistog azota,50-80 kg/ha fosfora,40-80 kg/ha kalijuma,
za pivski jecam potrebno je 40-80 kg ha azota,60-100 kg/ha fosfora,80-120 kg/ha kalijuma.

Optimalni rok setve je kraj septembra i pocetak oktobra.
 
Ne bi škodilo ni da se odradi analiza zemlišta, pre kupovine mineralnoga đubriva. To se bar radi besplatno.
 
Citao sam ovde da se pre zaoravanja na kukuruzovinu baci 70 kg po hektaru UREA-e,zanima me posto hocu da sejem jecam za par dana,da li smem da zaorem ureu.Plasim se da nece smetati jecmu,i koliko onda da bacim mesavine i na koji nacin.Mislim da li da bacim pod drljacu ili i nju da zaorem.Ne orem dublje od 25 cm.Ako bacim sad deo Uree koliko bacam u prolece ?Do sad sam uvek bacao mesavinu pod drljacu,i Kan u prolece,samo jednom sam prehranjivao Ureom i tad je bio najbolji prinos,da li je zbog toga ili je vreme bilo takvo ne znam ,ali hteo sam da probam.Kod nas niko ne zaorava nikakvo vestacko djubrivo koliko ja znam,jedino stajnjak ko ima.
 
Urea je potrebna da se nahrane oni koji razlažu žetvene ostatke kako ne bi pojeli sav azot i da u proleće nema za biljku kada malko otopli. Kada budeš rasturio ureu na kukuruzište rasturi i NPK tako da odmah možeš da radiš obradu. Setvu ječma do kraja nedelje a i tritikale može isto vreme. Ječam ide oko 80 kg/jutru (ne znam kako obeležavate površine) dok tritikale ide kao i pšenica oko 150 kg/jutru. Pokušaj da nađeš sorte tritikalea koje ne poležu kao što je KG 20, Odisej, Favorit. Kod ječma pazi na vaši koje mogu da ga napadni jer je bilo suvo leto i jesen naročito ako je bilo suncokreta u tvom kraju. Vaši prenose virus žute patuljavosti i to izgleda ovako:
0.119E!OpenElement&FieldElemFormat=jpg
0.60AC!OpenElement&FieldElemFormat=jpg
1.2708!OpenElement&FieldElemFormat=jpg


Pozdrav Gariša.:ppozdrav:
 
Sejem dvoredni jecam 525.Ako sad bacim UREU , jel treba u prolece za toliko manje da bacim, po hektaru bacamo oko 200 kg.Za 525 pise da ide 190-200 kg semena po hektaru,a sto se tice setve moram malo sacekati posto za vikend javljaju kisu,Suvo je ne moze da se radi.Jel nije kasno do 15 oktobra ?
 
Izvini zauzet sam bio ali nisi zakasnio ako si posejao do 15 oktobra. Urea bas i nije neki izbor za jesen čuvaj je za kukuruz. Njoj je potrebno, u drugoj polovini oktobra više od 20 dana da se razloži na oblik azota koji koriste mikroorganizmi a biljkama nije tada dostupna. Te nakon 10 oktobra bojle ići sa KAN-om ili AN-om ako ti je ostao.
Gariša.
 
Ja sam bacao Pancevacko 3X15 41 dinar. Moze li mi neko reci kakvo je to djubre po kvalitetu, valja li cemu ?
 
Izvini zauzet sam bio ali nisi zakasnio ako si posejao do 15 oktobra. Urea bas i nije neki izbor za jesen čuvaj je za kukuruz. Njoj je potrebno, u drugoj polovini oktobra više od 20 dana da se razloži na oblik azota koji koriste mikroorganizmi a biljkama nije tada dostupna. Te nakon 10 oktobra bojle ići sa KAN-om ili AN-om ako ti je ostao.
Gariša.
Pih,a ja bacio 150kg na jedan ha i jos nekih ~180kg map-a i danas posejao....
 
ja sam posejao pre par dana 10ha tritikala,350kg/ha semena i 300kg/ha 15;15;15 suboticke.ja mislim da je to dovoljno do prolecne prihrane?
 
350kg po ha? Druze ja sam se mozda zaje.. sa ureom ali ti si sa semenom! 350kg po ha je okruglo 200 po kj sto je ne puno nego previse!!! Jos ako je seme sa tavana i ima puno loma pa hajd ali ako je original....
 
Dobro mozda sam malo preuvelicao ali da je puno puno je! @ garisa je lepo napisao samo par postova iznad koja kolicina semena se seje po kj. Znam da to nije strogo tacno a nije ni mnogo vazno ako ode malo vise ili manje ali 150kg ili 200kg nije malo vise nego 30% vise(ako sam dobro izracunao). Prosle godine,sto zbog okolnosti sto zbog lose organizacije, sam posejao tritikale 15 novembra oko 160kg/kj i rod je bio sasvim pristojan. To je bilo malo malo ali mi je tako ispalo. Ali polovinom oktobra posejati 200kg,po meni je to puno. Dalje ne moramo raspravljati da ne odemo u off. Nek je coveku sa srecom (i svima nama sa njim zajedno) i da mu dobro rodi pa koliko god da je posejao.
 
nije to puno prosle godine sam sejao tritikale sa 280kg/ha i bio je prilicno redak.jos sam ja iznad 1000mnv.
 
Nazad
Vrh