BAZENI-rezervoari za navodnjavanje

Verovatno bi trebala da ima nekih 8 bari pritiska da bi izgurala vodu a protok mi je dovoljan 300l/min je tera 6000 kapaljki po 2l/min.
Pa makar i dva puta po pola vocnjaka da navodnjavam bio bih zadovoljan sto zbog ustede goriva sto zbog freze koja ce verovatno da strada,
jer radi punim gasom.
 
Imam akumulaciju 20x10m i dubine do 2m koja je ove godine presusila. Planiram da je prosirim i produbim tako da sakupim sto vise vode do leta. Razmisljam da li je pametno da stavim foliju?! Na taj nacin bi sprecio priliv povrsinske ocedne vode, a to je jedini nacin na koji se puni, ali bih mogao da je dopunjavam iz jednog bunara koji je u blizini ili eventualno dovozim cisternom. E sad, kad je susa, niti ima povrsinske vode koja bi punila akumulaciju niti ima dovoljno vode u bunaru :sta:. A dovozenje cisternom nije bas isplativo...
 
Imam akumulaciju 20x10m i dubine do 2m koja je ove godine presusila. Planiram da je prosirim i produbim tako da sakupim sto vise vode do leta. Razmisljam da li je pametno da stavim foliju?! Na taj nacin bi sprecio priliv povrsinske ocedne vode, a to je jedini nacin na koji se puni, ali bih mogao da je dopunjavam iz jednog bunara koji je u blizini ili eventualno dovozim cisternom. E sad, kad je susa, niti ima povrsinske vode koja bi punila akumulaciju niti ima dovoljno vode u bunaru :sta:. A dovozenje cisternom nije bas isplativo...
Inaće se za akumuliranje vode postavljaju GEOMEMBRANE na netu imaš more tih slika videozapisa,ali slabo na ovim područjima.
One su UV stabilne,nepropuštaju ni van i unutra dugotrajne jedini gubitak je isparavanje kod utjecaja topline i sunca.
Ostale folije npr crne obične mogu trajati najviše par godina jer nisu Uv stabilne,ima i takvih ali su onda već puno skuplje.
 
Kopaj arteški pa polako puni u akumulaciju,bit akumulacije i je da imaš veliku količinu vode za navodnjavanje,ali moraš imati i bunar dubinski gdje ima dovoljno vode ali normalne pumpe je ne mogu izvući van i navodnjavat jer je inače na dubini od 30-100 metara ,ili dovoziš vodu što nije isplativo.A čuj sve košta puno novca posebno kvalitetno navodnjavanje,jer su se podzemne vode povukle u niže slojeve.
 
zamolio bih kolege da mi objasne sta sve treba da se ispostuje da bi postojecu elektricnu pumpu prikljucio na sistem za navodnjavanje ali tako da mogu da kroz isti vrsim i prihranu, isto me interesuje da li je voda koju izvlacim sa 6 m dubine hladna za direktno zalivanje (da li ce biljka da dozivi neki shok ili tako nesto slicno)? U pitanju je borovnica. Hvala.

P.S. Koristim plasticna creva sa ugradjenim kapaljkama precnika 16 mm i kapaljke su na 75 cm, mogu da izdrze do 4 bara.
 
Kojim sredstvom da operem cisternu koja je korišćena za naftu,da bih je koristio za zalivanje,a da nebude nekih štetnih posledica za zdravlje i za biljke?Hvala unapred na savetima...lepi pozdrav
 
Ovo mi je interesantno 400m - kolika je visinska razlika i sa koje dve pumpe to guraš. Ja nemam uslove za struju pa bih uzeo motorku a imam slično ili kraće rastojanje i vis razliku nekih 10-ak metara. Planiram da kupim tu motornu pumpu pa ako ima neko neki predlog.

Evo jedan predlog za koji sam i ja tek onomad cuo, a nadam se da ce ti biti od pomoci..zove se ram pumpa. Ne zahteva struju, ne zahteva benzin, ne zahteva takoreci nista. Zahteva da imas mali protok vode sa malom visinskom razlikom i onda ti besplatno i dan i noc tera vodu tamo gde ti treba. Treba da imas i odvod za vodu koja se prosipa kako ne bi pravio stete ili smetao nekom susedu. Vrlo jednostavna i jeftina za izraditi a idealna za mnogo ljudi koji ne zahtevaju neki veliki trenutnini protok vode.

Evo kako jedna takva radi
http://www.youtube.com/watch?v=R5gstL0mLDQ
A evo kako se jednostavno i jeftino pravi:
http://www.youtube.com/watch?v=CG0laNqJWY0
http://www.youtube.com/watch?v=nFZYD05I29s
 
Kolege, ova tema je zamrla, a ja imam u planu da ove jeseni gradim jednu akumulaciju koja bi mi u toku zime sakupljala vodu tj. prelivao bih vodu iz okolnih bunara u nju, da mogu da je koristim u letnji uslovima za navodnjavanje voćnjaka. Akumulacija bi bila oko 600 kubika tj. negde 30x10x2 metra. Imam nameru da bude trajnog karaktera pa se razmišljam kako da je odradim, tj. čime da je obložim nakon kopanja. Pošto je agrotekstil skup, a najlon kratko traje, izgleda ću morati klasično da ozidam betonskim blokovima, pa omalterišem i premažem nekom nepropusnom bojom, a pod izbetoniram i takođe premažem. Imam dosta nedoumica, počev od toga kako da rešim prekrivku da mi ne isparava voda, da li je dovoljno zidove raditi klasično sa stubovima na po 3 do 4m rastojanja i venčanicom od betona na vrhu i da li je potrebno da na polovini visine takođe odradim prsten od betona, da li je u redu da zidam zidove pravo uspravno bez nagiba i sl. Ako neko ima neki savet ili iskustvo sa voim bio bih vam zahvalan.
 
I sam razmišljam da napravim nešto tako ali ne toliko veliko. Nešto oko 100 m3. Bio bi to bazen za kupanje a kad mijenjam vodu ispuštam i navodnjavam lješnik. Parcela je niža pa može prirodnim padom. Bazen bi bio okruglog oblika jer je stabilan i bez poprečnih greda a prečnik 8 m. E sad čime ga obložiti da nepušta. Kod mene je ilovača pa nije tako propusno tlo i razmišljam da ga oziđem kamenom onim riječnim okruglim (ugradio bi ga u beton). Druga varijanta je klasično šalovanje ,mreža i beton. Za to treba malo više daske pa imam još jednu varijantu . Odlijevao bi betonske ploče na zemlji veličine 2x2m. Kad se osuše iskopam bazen i dizalicom ih poredam jednu do druge i spojeve zalijem betonom. Nešto kao stub na spoju. Iz ploča bi ostavio da viri armatura pa kad ih poredam zavario bi armaturu.
 
Ne znam da li ćeš moći da ga koristiš za kupanje, jer se voda bez dodavanja hemije tipa hlor ukvari za samo par dana, jedino ako ne misliš da ga prazniš jednom nedeljno ili da biljke zalivaš sa sve hemijom?
 
ja imam iskopanu akumulaciju oko 50m dužine 19 širine..nemam folije i drži vodu, nisam učvrstio stranice pa mi se zidoi počeli urušavati. Da li neko ima iskustvo sa učvrštivanjem bočnih zidova. Čuo sam da se preporučuje sa bagerom uguravanje šipova od vrbe dužine 2m
 
Nazad
Vrh