BAZENI-rezervoari za navodnjavanje

ljujke01

Član
Učlanjen(a)
10 Apr 2011
Poruka
155
Lokacija
prijepolje/uzice
Nisam mogao da pronadjem temu oko bazena/rezervoara za navodnjavanje pa bih voeo da cujem iskustva ljudi koji ih imaju oko njihovog pravljenja i navodnjavana iz njih!!!!!!
 
Ja sam poceo sa kopanjem bazena, posto nisam uspeo da nadjem vidu na 7-8m, a kopanje arterskog bunara mi je za sad prevelika investicija,
iskopacu bazen, pa cisternom dovlaciti vodu (reka mi nije daleko, ako ne presusi) i pumpom terati vodu u sistem.
E sad, da li je dovoljno iskopati nekih 50-60cm u dubinu i iskopanu zemlju sabiti sa strane ubaciti najlon za plastenik, eventualno ojacati daskama sa strane
ili je neko vec pravio tako nesto pa moze da me posavetuje.
Bazen ce primiti nekih 25-30m3 vode, a zalivacu oko 1ha jabuke i kruske.

---------- Poruka napisana 21-06-12 u 15:27 ---------- Prethodna poruka je 20-06-12 at 14:35 ----------

Pocetak radova...
slicka0093.jpg

 
I mene isto interesuje da li moze da se stavi najlon u rupu i da se napuni vodom. Da li najlon moze da izdrzi?
markodim, da li si zavrsio bazen?
 
Zavrsio sam bazen, napunio ga vodom i polio jednom tako, ali sam odustao od toga jer mi nije rentabilno da dovozim vodu cisternom.
Pa sam vodu iz reke doveo na drugi nacin (okiten cevima i sa dve pumpe koje guraju vodu direktno u sistem)
A najlon moze da izdrzi sigurno, ja sam u ovaj bazes sipao oko 24m3 i nije popustio nigde.
Tako da je ovo sasvim solidno resenje za malo para.
 
Ja sam planirao da mi bazen bude oko 60m3 i to bi bilo privremeno resenje za jedno godinu dana, dok ne bi skupio vise para i izbetonirao. Pa cu pokusati sa najlonom. A koristio si obican najlon, onaj sto ide za plastenike?
 
Momosaric
Pa voda i ide direktno u sistem.
goran988
Obican najlon prvi na koji sam naisao apoteci, ali verovatno ima neka deblja varijanta,
to bi morao da se raspitas ja nisam imao vremena za to vec kupio prvi na koji sam naisao.
 
Nesumnjam da si to dobro uradio , a pitam jer se i ja borim i improvizujem svašta , ali ako voda već ide direktno iz crijeva u sistem , šta će ti onda bazen?
 
To bi trebala biti akumulacija ali je premala kada je budeš produbljivao pokušaj kopati pod kutom ili slovom V bridobi ti ne smiju biti ravni zbog urušavanja iskopanu zemlju stavi kao stranice preko kojeg staviš najlon i povečavaš volumen akumulacije,spremnika,bazena kako god želiš od naziva,po PS-u bi trebala ići geomembrana od 1000 mikrona a ispod nje filc protiv oštečenja.
Sve je to jako skupo ja nagodinu planiram 2 Akumulacije, jedna od 350 000 litara,druga od 100 000 litara,investicija boli glava.
Geomembrana otpada definitivno je je toliko skupa da bi moga ubetonirati bazen,stavit cu Uv najlon od 200 mikrona,za početak.
 
Ma bazen je iskopan kao prvobitno resenje da se voda cisternom dovozi i puni bazen,
pa iz bazena pumpom u sistem.
Medjutim to mi je bilo preveliko opterecenje za traktor, jer ga penjem dosta uzbrdo po losem putu.
E onda sam ukopao 400m okiten creva pravom linijom od reke do vocnjaka i sa dve pumpe direktno ide voda u kpk.
A bazen cu, Boze zdravlje, nekad izbetonirati (kad je vec iskopan) i koristiti u neku drugu svrhu.
 
@njoko , ali čemu bi služila ta akumulacija ? jel možda nestane vode dole odakle vučeš u nekom periodu ili šta?
P.S Koliko bi bio gubitak vode isparavanjem ako dugo stoji?
 
Akumulacija ti služi za sakupljanje vode u periodu kada je najviše ima,prolječe-zima,i kada je akumuliraš onda je koristiš kada je najmanje ima.
A prvenstveno služi za natapanje jer bunari jednostavno nisu nekada u stanju priušti dovoljno vode a ako su dubinski onda jednostavno moraš negdje vodu akumulirat(sakupljat).
Pumpe kao pumpe za navodnjavanje bilo motorne,ili električne vuči sa veće dubine od 8 metara,da bi bio dovoljan pritisak u cijevima kpk a da nepričamo antifrost(rasprskivači).
Onda se prave akumulacije da se akumulira veča kiličina vode 200 000 -1 000 000 litara i više zavisi koliko kakvu površinu ia voćnjaka.
Dubinske pumpe poluprofesionalne vuku sa dubina 20-50met. ali prvenstveno za pretakanje iz dubinskih bunara,a ako hočete profi to je druga stvar ali i košta i mogle bi navodnjavati s velikih dubina dovoljnim pritiskom.
Takve pumpe služe za nadopunjavanje akumulacija,a večeg pritiska iz dubina do 8m i akumulacija za navodnjavanje,sve zavisi kakav sistem za navodnjavanje imate i koliku količinu voćnjaka želite odjednom navodnjavati.
Da zaboravio sam za dubinske pumpe morate imati agregat ili struju a za profesionalne trofazni od 5-15kw zavisi kolika je jakost.
Isparavanje sve zavisi kolika je jakost sunca,i nije mala meni na bazenu kučnom kiji je 7m3 nedeljno ispari 500 litara po jakim vručinama .
 
091120121061.jpg

Ovo je moj bazen koji se nekada koristio za navodnjavanje paprike i ostalih povrtlarskih kultura dok smo se time bavili.Inače u selu ih ima baš mnogo i nekada se nije moglo zamisliti navodnjavanje bez njih.Sada se većina ne koristi jer se obim povrtlarske proizvodnje smanjio za 90% a i prešlo se na kap po kap sisteme.Ovaj naš ne koristimo već 7-8 godina i čini mi se da će se sledeće godine zatrpati da nam ne zauzima zemljišni prostor.
 
Ma bazen je iskopan kao prvobitno resenje da se voda cisternom dovozi i puni bazen,
pa iz bazena pumpom u sistem.
Medjutim to mi je bilo preveliko opterecenje za traktor, jer ga penjem dosta uzbrdo po losem putu.
E onda sam ukopao 400m okiten creva pravom linijom od reke do vocnjaka i sa dve pumpe direktno ide voda u kpk.
A bazen cu, Boze zdravlje, nekad izbetonirati (kad je vec iskopan) i koristiti u neku drugu svrhu.

Ovo mi je interesantno 400m - kolika je visinska razlika i sa koje dve pumpe to guraš. Ja nemam uslove za struju pa bih uzeo motorku a imam slično ili kraće rastojanje i vis razliku nekih 10-ak metara. Planiram da kupim tu motornu pumpu pa ako ima neko neki predlog.
 
Visinska razlika je 40m a duzina je 400m.
Negde do polovine gura "no name" pumpa za Bennasi frezu a od polovine Honda (ne znam koji broj bese) 600l/min.
To je tako radilo ove sezone iz nuzde, aali je u planu da se kupi Toma Vinkovic i da mi za njega jedan majstor napravi pumpu
koja bi isterala vodu do kraja, uzgred ako neko zna gde ima jeftin TV ili samo motor od njega bio bih zahvalan.
 
Za tebe bi bio dobar neki toma bez papira ima ih ponegde na oglasima da se nađu. Imaš li ideju koje bi karakteristike trebalo da ima ta pumpa? Bari, protok?
 
Nazad
Vrh