Benzinska kosacica

Mrgud

Član
Učlanjen(a)
7 Jan 2011
Poruka
47
Lokacija
Grocka
Posto vec ima tema o trimerima, ajde da otvorim i ovu o kosacicama. Zanimaju me vasa iskustva. Konkretno, meni treba za vinograd od 20 ari, ali sam cuo da ove cetvorotaktne ne "trpe" nagnute terene. Kao ostane bez ulja pa zariba. Takodje sam cuo da samohodne pre "crkavaju". :ppozdrav:
 
kad kazes cetvortaktne,na sta mislis?jer sve kosacice to jesu.mozda mislis na one koje ne trose mesavinu.Jedno uvek vazi:da motori koji imaju karter,tj.stalnu kolicinu ulja koje podmazuje motor,ne smeju biti pod uglom zbog samog nivoa ulja i podmazivanja,sto kod motora koji trose mesavinu to nije slucaj,mozes da ih okrenes kako hoces.Ima jedan problem kod kosacica,a to je karburator koji ima lonce.Kad su nagibi malo veci i duze se radi pod takvim uglom hoce da zeza(plovak ne zatvara).Ali zato treba imati i motornu kosu i kosacicu,jer sve ima svoju namenu.Konkretno imam Tomosovu kosacicu koja radi vec 20 god.
 
moja greska,hteo sam napisati da broj taktova nema veze sa nagibom terena,tj.da postoje cetvorotaktne masine koje koriste mesavinu,pogotovo novije
 
@dejan 351, @panonstib hvala na odgovoru
da, mislio sam na ove koje ne koriste mesavinu, a iskreno, nisam nigde nasao novu kosacicu sa mesavinom. Koje je vase misljenje, samohodna ili ne? Ja trimerom zavrsavam posao, ali ponekad ne stignem, pa bi otac da pokosi. E sad, ja bih da mu uzmem samohodnu, da mu olaksam, a on je cuo da se brze kvare!!?? Pozdrav
 
@dejan 351, kako mislis cetvorotaktne a koriste mesavinu,zar neide u takve motore cist benzin...i koje su to?
 
Mala ispravka!Tako je bilo do skoro, sada se i u četvorotaktne Stihll motore sipa mešavina!
 
upravo to,kod novijih cetvorotaktnih motora ide mesavina,kod nekih 2%,kod drugih 2,5% i sl.i ne samo stihl
 
To su vam ljudi 4 mix motori koji imaju osobine 4 taktnih motora kombinirane s 2 taktnim nravno s manjom emisijom štetnih plinova. I u njih ide mješavina. te sam motore vidio na sthil trimerima ka FS 310. Sadd da li ih koriste i u kosačicama nisam siguran.
 
Bosonoga@

Upravo tako .
Pravi cetvorotaktni OTO motori ne koriste mesavinu . Cetvorotaktne masine imaju svoje ulje koje kruzi i podmazuje masinu .

1T
Klip ide u donju tacku, otvara se ventil i ubacuje se gorivo u cilindar , drugi ventil izduva je zatvoren
2T
Klip polazi iz krajnje donje i zbiva gorivo u krajnjoj gornjoj tacki pri cemu su oba ventila zatvorena
3T
Paljenje goriva i potiskivanje klipa u krajnju donju tacku pri cemu su oba ventila zatvorena
4T
Polazak klipa ka krajnjoj gornjoj tacki i izduvavanje dima nastalog sagorevanjem goriva gde je ventil izduva otvoren a usisni ventil zatvoren.

Cetvorotaktni motor ima ulje u svom karteru koje kruzi i podmazuje masinu , a koristi iskljucivo cisto gorivo . Takodje on za razliku od dvotaktnog ima ventile koji su i zasluzni za regulaciju taktova .

Ljudi nemogu da se mesaju babe i zabe kao i 4T motor sa 2T motorom koji radi na sledeci nacin:

1T
Klip krece ka donjoj tacki , usisava gorivo i polazi ka gornjoj tacki i vrsi sabijanje goriva.
2T
Pocinje paljenje smese i klip polazi do donje tacke , vraca se u krajnu gornju i izduvava gasove. I dok traje izduv gasova pocinje sa uvlacenjem goriva.

Sve ovo mu omogucava dosta veci obrtni moment za razliku od tromijeg 4T motora . 2T motori su laksi , jednostavniji i jako brzi i zbog toga se ugradjuju u manje masine. Njihov sistem za podmazivanje sastoji se od ulja koje se mesa sa gorivom. Deo tog ulje podmazuje sam klip , odnosno cilindar i sagori pri paljenju , a deo koji ne sagori se odvodi kroz kanalic na cilindru do radilice i lezajeva koje podmazuje.


Ovi motori koje vi pominjete nisu 4T motori . Netreba ih mesati . To su motori novije tehnologije koje je , ako se ne varam, prvi razvio pomenuti stihl .
Ovi motori se ne mogu nazivati ustaljenim nazivom4T motori koji kada izgovorimo automatski znamo da motor ima sopstveni sistem za podmazivanje , a ne koristi mesavinu za podmazivanje.
Kod ovih motora su upakovane i sjedinjene neke osobine dvotaktnih i cetvorotaktnih motora . Vrlo verovatno je izvrsena nekakva regulacija ventilima , a koliko toliko se sacuvao obrtni momenat 2T motora , koji se nije drasticno smanjio . Kad se sve sagleda mogla bi da se nadje neka zlatna sredina i nazovu se 3T motorima , ali otom potom jer njihova primena jos nije tolko zazivela.

2T motori su veliki zagadjivaci zivotne sredine i cine se stalni napori da se njihova primena ogranicava sve dok se ne nadje pravo resenje za njihovo potpuno izbacivanje iz primene .
Setite se na primer da su se 2T motori ugradjivali nekada i u automobile marke Wartburg i Trabant , ali to je daleka proslost , a kao sto pomenuh radi se velikim naporima na njihovom izbacivanju iz upotrebe , odnosno na izbacivanju motora koji koriste mesavinu.
Motori koji koriste mesavinu ne mogu se smatrati i nazivati 4T motorima.

Sto se tice kosacice sa 4T motorom mogu se kositi i po stranama , ali pre takvog kosenja morate sipati vise ulja u karter , pa pri prelasku na ravno jednostavno ispustite toliko ulja koliko ste sipali , odnosno vratite kolicinu ulja u karteru u granice normale.

Toliko od mene .
Nadam se da sam bio jasan i da sam vam pomogao.
 
Bosonoga@

Upravo tako .
Pravi cetvorotaktni OTO motori ne koriste mesavinu . Cetvorotaktne masine imaju svoje ulje koje kruzi i podmazuje masinu .

1T
Klip ide u donju tacku, otvara se ventil i ubacuje se gorivo u cilindar , drugi ventil izduva je zatvoren
2T
Klip polazi iz krajnje donje i zbiva gorivo u krajnjoj gornjoj tacki pri cemu su oba ventila zatvorena
3T
Paljenje goriva i potiskivanje klipa u krajnju donju tacku pri cemu su oba ventila zatvorena
4T
Polazak klipa ka krajnjoj gornjoj tacki i izduvavanje dima nastalog sagorevanjem goriva gde je ventil izduva otvoren a usisni ventil zatvoren.

Cetvorotaktni motor ima ulje u svom karteru koje kruzi i podmazuje masinu , a koristi iskljucivo cisto gorivo . Takodje on za razliku od dvotaktnog ima ventile koji su i zasluzni za regulaciju taktova .

Ljudi nemogu da se mesaju babe i zabe kao i 4T motor sa 2T motorom koji radi na sledeci nacin:

1T
Klip krece ka donjoj tacki , usisava gorivo i polazi ka gornjoj tacki i vrsi sabijanje goriva.
2T
Pocinje paljenje smese i klip polazi do donje tacke , vraca se u krajnu gornju i izduvava gasove. I dok traje izduv gasova pocinje sa uvlacenjem goriva.

Sve ovo mu omogucava dosta veci obrtni moment za razliku od tromijeg 4T motora . 2T motori su laksi , jednostavniji i jako brzi i zbog toga se ugradjuju u manje masine. Njihov sistem za podmazivanje sastoji se od ulja koje se mesa sa gorivom. Deo tog ulje podmazuje sam klip , odnosno cilindar i sagori pri paljenju , a deo koji ne sagori se odvodi kroz kanalic na cilindru do radilice i lezajeva koje podmazuje.


Ovi motori koje vi pominjete nisu 4T motori . Netreba ih mesati . To su motori novije tehnologije koje je , ako se ne varam, prvi razvio pomenuti stihl .
Ovi motori se ne mogu nazivati ustaljenim nazivom4T motori koji kada izgovorimo automatski znamo da motor ima sopstveni sistem za podmazivanje , a ne koristi mesavinu za podmazivanje.
Kod ovih motora su upakovane i sjedinjene neke osobine dvotaktnih i cetvorotaktnih motora . Vrlo verovatno je izvrsena nekakva regulacija ventilima , a koliko toliko se sacuvao obrtni momenat 2T motora , koji se nije drasticno smanjio . Kad se sve sagleda mogla bi da se nadje neka zlatna sredina i nazovu se 3T motorima , ali otom potom jer njihova primena jos nije tolko zazivela.

2T motori su veliki zagadjivaci zivotne sredine i cine se stalni napori da se njihova primena ogranicava sve dok se ne nadje pravo resenje za njihovo potpuno izbacivanje iz primene .
Setite se na primer da su se 2T motori ugradjivali nekada i u automobile marke Wartburg i Trabant , ali to je daleka proslost , a kao sto pomenuh radi se velikim naporima na njihovom izbacivanju iz upotrebe , odnosno na izbacivanju motora koji koriste mesavinu.
Motori koji koriste mesavinu ne mogu se smatrati i nazivati 4T motorima.

Sto se tice kosacice sa 4T motorom mogu se kositi i po stranama , ali pre takvog kosenja morate sipati vise ulja u karter , pa pri prelasku na ravno jednostavno ispustite toliko ulja koliko ste sipali , odnosno vratite kolicinu ulja u karteru u granice normale.

Toliko od mene .
Nadam se da sam bio jasan i da sam vam pomogao.
 
Deo tog ulje podmazuje sam klip , odnosno cilindar i sagori pri paljenju , a deo koji ne sagori se odvodi kroz kanalic na cilindru do radilice i lezajeva koje podmazuje.
Ovo nije u potpunosti tačno. Pre ulaska u cilindar gorivo prelazi preko radilice i ležajeva, pa tek onda ide na sagorevanje. Ono što ne sagori ide kroz auspuh ...

Kad se sve sagleda mogla bi da se nadje neka zlatna sredina i nazovu se 3T motorima , ali otom potom jer njihova primena jos nije tolko zazivela.

Kako da se nazovu 3T motori, kada imaju četiri takta. Kako bi ti nazvao dvotaktne dizel motore koji imaju i ventile i karter sa uljem?

2T motori su veliki zagadjivaci zivotne sredine i cine se stalni napori da se njihova primena ogranicava sve dok se ne nadje pravo resenje za njihovo potpuno izbacivanje iz primene .

Ovo je važilo pre mnogo godina. Novi dvotaktni vanbrodski motori Evinrude E-tech su daleko manji zagadjivači od četvorotaktnih.
 
Pazario pre neki dan Viking kosilicu. Fabrika je u vlasništvu STIHL-a. Imaju akciju koja je počela 1. aprila. Cena 35 000 dinara.


 
Viking je u vlasnistvu Stihla dakle to mora da valja ja sam pazario dve njihove kosilice MB6 RC koja je za vocnjak i jednu manju MB3 RT koja mi sluzi za dvoriste
 
Po rečima prodavca koji je bio u njihovoj fabrici, sve kosilice se rade istog kvaliteta. Nema razlike u kvalitetu u zavisnosti od istočnog i zapadnog tržišta. U prodavnici su mi sipali pun rezervoar goriva i ulje u motor, probali je, majstor nam je dao par saveta za korišćenje. Za nekoliko hiljada dinara više se može kupiti i Vilager kosilica sa Brigs motorom, ali daleko slabijeg kvaliteta točkova i kućišta. Pre ove sam imao kosilicu sa Tecumseh motorom, 12 godina je radila, od toga samo prve godine besprekorno. Kućište je loše, točkovi slabi, 3 visine košenja (svaki točak se mora posebno odvrnuti i podesiti), rukohvat pun lufta, loše uputstvo za upotrebu, došla u kutiji pa sam ja morao da je sastavljam. Ali naravno, plaćena je 2004. oko 150 eura.
 
Imam kosačicu sa Tomosovim UMO-6 motorom,sve fukcioniše odlično samo je u zadnje vreme počela bukvalno da jede svećiće,znaći svećica ne izdrži 2 sata da radi i prestane da baca varvicu... probao sam sve vrste svećica koje sam mogao da nadjem i ista priča. Sve sam pretresao očistio,naštelovao i opet isto se dešava... Da li neko možda zna u čemu bi mogao problem???
 
Pazario pre neki dan Viking kosilicu. Fabrika je u vlasništvu STIHL-a. Imaju akciju koja je počela 1. aprila. Cena 35 000 dinara.


Cije motore ugradjuje taj Viking? Villager ugradjuje Brigs motore, ali mislim da oni dolaze iz Kine. Kvalitet nije los. U kraju je samo jedan imao problema sa tim motorom. Kod ostalih rade veoma dobro.

Ja imam na kosacici Brgsa original Nemac. Kod mene se kosacica lepo naradila, a dosla je polovna. Koje ulje ide u te motore? Ja sam nasuo Galax Sae 30, a pre toga je bilo nasuto Liqui Molly original za kosacice, ali sam zaboravio gradaciju
 
Motor je OHV. Ne znam koje ulje ide, nisam zapazio kada je sipao u nju, a nisam ni uputstvo još stigao da pročitam. Prvo menjanje ulja je posle 5 sati rada kod njih u servisu. Plaćam samo ulje. Posle toga se menja na 20 sati ili jednom godišnje.
 
Nazad
Vrh