Benzinska kosacica

Da li neko ima iskustvo sa MTD kosacicama i Briggs 4-taktnim motorom. Kako su se inace pokazali ovi motori? Na sta je bitno obratiti paznju prilikom izbora kosacice? Meni najvise odgovara sa bocnim izbacivanjem traven
Имам ја једну такву већ трећу сезону и, осим сломљеног једног од четири точкића, проблема са њом нисам иако иако чешће косим траву него се бријам. Значи, уље, ваздушни, филтер и мембрана и терај.

Битно је да пазиш на ниво и период земене уља у мотору, да када хоћеш да завириш или очистиш од траве та колица, тај "лавор" у коме се окреће нож, то чиниш подизањем само предњег краја косилице, без подизања на бочну или задњу страну, да би се спречило да се већа количина уља слије у главу мотора (тај савет је од комшије, мајстора за све ту ситне моторе у мом селу). Такође, обзиром на прост систем за подмазивање тих мотора (бућкање), мораш да обратиш пажњу да не претерујеш са нагибима терена на којима косиш и да ако већ имаш неки нагиб, косиш уз тај нагиб.

Због искуства кога сам имао са својом старом косилицом, чији је мотор "са'ранио" троје или четворо тих колица/"лавора", мој савет је и да обратиш пажњу на њега, тј. да га после кошења добро очистиш од те каше од траве, јер без обзира што је "лавор" потпуно "фластипициран" ;), киселост траве и огреботине од камичака и сличног, доведу до тога да се та заштита ољушти и "лавор" брзо кородира. Када се то једном и догоди, можеш барем једном у сезони да га темељито очистиш и голи метал замажеш фарбом.
 
Ja moju teram već 11 godina, zamenio 3 noža jer ih oštrim često pa se troše, tera kroz šta hoćeš samo lagano :)

Ulje menjam svake godine u proleće, na jesen se potroši svo gorivo iz nje, filter se čisti svako drugo-treće košenje... Koliko je preterala uzduž i popreko za sve ove godine, ja mislim da sam pokosio ekvivalent površine Srbije :osmeh:

Iako radi još uvek kao zmaj, razmišljam da je zamenim dogodine novom... A ova da stoji za nedaj bože ;)

I što kaže kolega iznad, preporučljivo bi bilo zaista da se očisti ispod posle košenja da ne truli, a sa druge strane dole imaju i otvori koji služe da nož hladi sam motor tako da ako se dole trava nakupi puno motor neće imati dobro hlađenje pa hoće da se ugasi ako se pregreje pogotovo ako je napolju pakao od vremena kao zadnjih dana...
 
Имам ја једну такву већ трећу сезону и, осим сломљеног једног од четири точкића, проблема са њом нисам иако иако чешће косим траву него се бријам. Значи, уље, ваздушни, филтер и мембрана и терај.
.

Da li je kod nje Briggs ili MTD motor?
Neki ne preporucuju Briggs motore za kosilice - ako sam dobro razumeo zbog cestog krivljenja/pucanja osovine?
 
На мојој је "Бригс Стратонов" из серије 450Е, са 125 кубика. И поред јаког аргумента за куповину косилице са МТД мотором, десет евра ниже цене ;), одабрао сам овај први због боље доступности резервних делова у односу на оне косилице са МТД "Сајклон Икс" серије, или какогод да се зову. Да ли је коленаста осовина (ако на њу мислиш) "Бригс Стратон" мотора посебно осетљива - не знам, али видим да се све те косилице дрљају годинама без неких хаварија скупих за поправку. Што ми на једном форуму написа један тип који се бави тим ситним моторима: "Све ће бити ОК док нож косилице не налети на предмет кога не може да помери."
 
Biće i poslije toga. :osmeh:

Moja stara kosilica sa tecumseh vantage 35 motorom je pokupila cijev koja je bila betonirana i osječena nekih 2.5 cm iznad površine. Reziltat je bio polomljen nož, a sve ostalo kasnije radilo bez problema i bilo kakvog krivljenja.
 
Jel ima možda negde da se kupi to metalno kućište tj noša za mtd kosilicu? Motor lepo radi a limarija polako propada.
 
Kazete Brigs... Hm, mislim da je i kod mene, siguran sam da je 158ccm. Na koji nacin se menja ulje? Nisam zagledao oa reko da pitam. Iako je cistim posle svakog kosenja i dalje mi se desava da se ugasi a oseca se da je vrela. Kad je bas jako toplo onda pokosim pola pa se ugasi i onda odmorim i ja i kosacica pa nastavim drugu polovinu i to nekad zavrsim iz jednog poteza a nekad bude da se ugasi i drugi put. Nekad jako tesko upali prvi put a posle vec lakse.
Sutra cu pogledati koji je motor, ako se setim.
 
Za vise od deset godina koliko imam MTD kosilicu sa B&S motorom,nikad se nije pregrejala,nikad nije stala,pokvarila se,nikad.Za sve te godine je pokosila mnogo,nemam uopste malo da kosim,na njoj je drugi noz ,prvi je istrosen do panja,kao i drugi set tockova.Jedino na karburatoru zbog malo neravnomernog rada pre nekoliko godina je promenjena membrana,i ono gumeno dugme kao za pumpanje goriva,to je sve.
E sad problem imam i ja sa sasijom,ispuca lim oko motora,kao i dole ispod svi oni limovi okolo noza,sve poispadalo.No dobro,to je mozda jer je nikad nisam cistio od trave ispod,malo se otrese o beton i to sto spadne sa nje to joj je sve.
Inace ulje menjas dole ,imas cep na motoru,imbus kljuc hvata.Ulje menjas svake godine,kolicina je smesna,cena je smesna,ne vredi skrtariti na to,jedino ako bas malo kosis.
 
Jel ima možda negde da se kupi to metalno kućište tj noša za mtd kosilicu? Motor lepo radi a limarija polako propada.

Било их код оног Чавића ("Чавић&проф") из Новог Сада, ал' су коштала око 100 евра, што је практично 2/3 цене нове МТД "клот" косилице.

- - - - - - - - - -

Inace ulje menjas dole ,imas cep na motoru,imbus kljuc hvata.Ulje menjas svake godine,kolicina je smesna,cena je smesna,ne vredi skrtariti na to,jedino ako bas malo kosis.
Чак и не мораш да се завлачиш испод да одвијаш тај инбус. Ја под точкове косилице, са стране где је чеп за наливање уља, поставим пар цигала, а онда косилицу положим на страну, старо уље изађе ту где наливаш ново, сачекаш мало да се оцеди, преврнеш косилицу назад на точкове, наливаш ново уље и готов пос'о.
 
Nedavno sam nasledio jednu kosilicu sa Brigs Straton motorom, prilicno je stara, ali radi besprekorno, kuciste je od aluminijuma. Ne znam skoro nista o odrzavanju, pa me interesuje kakvo se ulje sipa u nju kod zamene. Neznatno malo i trosi ulje pa ponekad malo dolijem sta mi se nadje pri ruci. Ne znam ni kakvo je ulje trenutno u njoj pa bilo bi dobro promenuti.
 
Kod mene je preporuka da se sipa SAE30 i u auto radnji tu u kraju ima da se kupi baš ulje gde na pakovanju piše "ulje za kosilice SAE 30..." i košta nešto smešno...
 
Na novim B&S motorima nema dole sraf za ispustanje ulja vec se ono ispumpava pomocu vakum pumpice kroz otvor za sipanje ulja. B&S ima i motore sa oznakom EXI u kojima se ulje nikad ne menja posto oni trose ulje pa se stalno dosipa. Meni se licno takav motor nije svideo i uzeo sam kosacicu sa B&S 625E 150cc motorom.
 
Kod mene je preporuka da se sipa SAE30 i u auto radnji tu u kraju ima da se kupi baš ulje gde na pakovanju piše "ulje za kosilice SAE 30..." i košta nešto smešno...

Sae 30 je samo jedno od preporuka, ima na linku grafikon.https://www.briggsandstratton.com/eu/en_gb/support/maintenance-how-to/browse/changing-the-oil.html

U sustini bilo koje ulje za benzinki motor(
SF, SG, SH, SJ or higher
).Stalker preporucuje sinteticko molovo 4t ulje.Cena je negde oko 460rsd 0.6 pakovanje.
 
Takođe imaju i špricevi za izvlačenje ulja iz tih motora.
Oko 100 ml zahvataju, na kraju se stavi cevčica koja se gurne kroz otvor za usipanje i od 4-5 puta izvučeš ulje..
 
Ако имате недоумица око уља за косилице, консултујте професора Стеву у вези тога. Он и онако периодично учествује у теми о мазивима.
 
Evo moje kosilice
df7470cc303ec966a56d00f9ec665756.jpg
927eae1bd6508764b75d29e268a0b25e.jpg
 
Pozdrav ljudi, da ne bih otvarao temu za samo par pitanja, mislio sam da je pametno odje da pitam. Ovako kosacica muta benzinac, ali prije pocetka kosidbe sam zamijenio benzinski motor(nesto je zezao) i stavim kipor 186f e sad sve radi super, ali onaj filter vazduha uljani sam danas skinuo i dno u kojem ima ulja je bilo bas mnogo onih sitnih djelova od trave. E sad je li moguce toliko toga da ima? ili je nesto drugo problem?
 
Nazad
Vrh