Žetveni ostaci-biomasa kao energent za grejanje domaćinstva

Da li je neko skoro radio grejenje na biomasu (sojinu slamu)? Koliko izađe po kvadratu kad se radi sve ispočetka(kotao, cevi,radijatori,ruke i sve ostalo što treba)?
Ja završio pre 15 dana sve kompletno kotao, instalacija ,radijatori, dimnjak, majstor za kućo oko 100m2 sa 8 grejnih tela 3700 €
 
ja zavrsio pre 20 dana radi super svi zadsovoljni,
kotao polovan[2g] 60000din
radijatori polovni 8gr.tela 200e
bakarne cevi oko 30000din
termo ventili oko 8000din
polovna pumpa 3700din
exp sud 3900din
ruke besplatno sam sam radio
slama,sojina slama presovanje 30din.kukurozovina presovanje 35din [ukupno 650 bala]
ovo bi bio sav trosak za grejanje ove sezone,jeftinije nisam mogao proci :osmeh: pozzz
 
E ovako se kod nas radi,4ica + traktorista,danas i 2000bala natovare i sadenu kući

2014-10-08-361.jpg


2014-10-08-362.jpg
 
Postovanje,potreban mi je savet od iskusnijih kolega,naime kupio sam kotao za centralno grejanje snage 40kw,na cvrsto gorivo,jos nisam obezbedio drva,pa se razmisljam da se ovu zimu probno grejem na briket od bio mase koji proizvodi jedna firma u Zablju.ima li ko iskustva koliko drva zaista menja ovaj briket?
 
Treba da probaš kako će goreti u tom ložištu. Kod mene u velikom kotlu za biomasu briketi nisu nikako goreli, plamen ih samo oprlji i tinjaju, ne greju ništa. Odnesem ih kod prijatelja koji loži šporet i on se oduševio, kaže usija se ploča.
 
Pozdrav svima,nisam ni video ovu temu do sad....da i ja napisem moja iskustva.13-14 godina se grejemo na biomasu,to prakticno znaci baliranu kukuruzovinu u nasem slucaju.Imamo povrsinu oko 170m2 kojeg grejemo tako i do sad smo trosili oko 1000-1100 bala+čutke (molim nemojte da pitate koliko,jer trosimo i za neku drugu namenu...pa ne znam proceniti) od ove sezone imamo demit fasadu sa 5 cm stiropola pa cemo videti koliko ce biti manja potrosnja.Dva zapazanja imam,prvo: nisam mogao jeftinije grejanje da pronadjem od ovoga odkad se ovako grejemo i druga:mora se imati u sistemu nesto sto moze da akumulira toplotu da ne bi se moralo puno vremena provesti sa lozenjem biomase.To moze se izvesti sa vodom (neka velika akumulaciona posuda recimo barem od 1000 lit vode ili samogradnja takve peci koji ima takvu akumulacionu posudu) ili sa dosta puno šamotnih cigala ili ploca metnutih u pec ili barem da covek ima livene radiatore....Za sad toliko od mene,ako neko slucajno ima nesto pitati,ako znam pomoci cu..
 
Jedna bala staje (loziste cca 65x55x130 cm),a po mojim saznanjima svi kotlovi su takvi koji su namenjeni porodicnim kucama,oni u koje staje dva to su vec suvise velikog kapaciteta pa nisu adekvatni.
 
Pozdrav svima,nisam ni video ovu temu do sad....da i ja napisem moja iskustva.13-14 godina se grejemo na biomasu,to prakticno znaci baliranu kukuruzovinu u nasem slucaju.Imamo povrsinu oko 170m2 kojeg grejemo tako i do sad smo trosili oko 1000-1100 bala+čutke (molim nemojte da pitate koliko,jer trosimo i za neku drugu namenu...pa ne znam proceniti) od ove sezone imamo demit fasadu sa 5 cm stiropola pa cemo videti koliko ce biti manja potrosnja.Dva zapazanja imam,prvo: nisam mogao jeftinije grejanje da pronadjem od ovoga odkad se ovako grejemo i druga:mora se imati u sistemu nesto sto moze da akumulira toplotu da ne bi se moralo puno vremena provesti sa lozenjem biomase.To moze se izvesti sa vodom (neka velika akumulaciona posuda recimo barem od 1000 lit vode ili samogradnja takve peci koji ima takvu akumulacionu posudu) ili sa dosta puno šamotnih cigala ili ploca metnutih u pec ili barem da covek ima livene radiatore....Za sad toliko od mene,ako neko slucajno ima nesto pitati,ako znam pomoci cu..

Ti mora de se načistiš pepela, ja sam jednom u moju probao ubaciti kukuruzovinu,skoro pola bale pepela je ostalo.Što ne pređeš na soju?
 
koliko dođe kod vas peć na bale, negdje sam vidio iznos od 1000€, kod nas traže oko 1200€, a proizvedena je kod vas, pa mislim da uzimaju proviziju od 100€, što i nije puno.....

jel netko ima automatsko ložište za bale?
 
@markokurjega kukuruzovina nam je za dzabe,a u uzoj okolini slabo se seje soja pa bi za to trebalo ::novac:: @ivanz automatsko loziste za bale video sam jedino za kotlove industrijskog kapaciteta,a za ovakve male ne i ne vidim neku prihvatljivo resenje za to
 
Jedna bala staje (loziste cca 65x55x130 cm),a po mojim saznanjima svi kotlovi su takvi koji su namenjeni porodicnim kucama,oni u koje staje dva to su vec suvise velikog kapaciteta pa nisu adekvatni.

To je tačno, ali u kombinaciji sa dovoljno velikim akumulatorom toplote je poželjno.
 
Ja nemam akumulator toplote, i nevidim neku veliku korist od njega (sem što bi i u toku noći bilo toplije u kući), ovako ložim balu kada u kući počne da pada temperatura, konkretno danas na nekih 50min do sat vremena ubacim i pripalim po jednu balu. Kada bih stavio akumulator-rezervoar, sedeo bih pored peći par sati ujutru, i par sati predveče, ovako po potrebi izađem, naložim jednu balu, i uđem unutra, nečekam pored peći da izgori.
 
Pa ni ovo loženje na 50min do sat nije komfor. Osim toga stalno imaš promenu temperature u radijatorima i to pravi loš subjektivan osećaj... Nemoj misliti da te kritikujem, i ja nemam akumulator toplote i ložim na svaka dva sata. Ali to je zbog nedostatka prostora, a da imam mesta za akumulator od 3000l odmah bi ga stavio. Sa njim bih dobio mnogo veći komfor, pogotovo u danima kad je temperatura u plusu. A ne razumem zašto bih sedio pored peći ako imam akumulator, pa isto se loži kao i bez njega, on samo pegla disbalans proizvodnje i potrošnje toplote. Sa većim kotlom je tek vidljivo povećanje komfora...
 
A kad zazimi npr da je -6,-7 napolju koliko onda često treba ložiti ,ubacivati bale?
 
Nazad
Vrh