Žetveni ostaci-biomasa kao energent za grejanje domaćinstva

@dukej
kako si zadovoljan sa peckom?
da li se grejes samo sa slamom ili imas jos nesto?
da li si probao da grejes sa zitnom slamom?

da li ti je ovo 1. sezona ili si vec "veteran"?
 
Hteo bih temu malo da usmerim u pravcu izrade peleta od s. slame ( naravno ako ostalima ne smeta) pošto mislim da nam je to ona krajnja destinacija, pošto imamo svi već postojeće peći znači fali nam peletirka i gorionik ( koji se može samoizgraditi) interesuje me šta mislite o tome jer je finansiski prihvatljivije od kupovine novih peći šta mislite
 
@ urban

E baš sve to što si opisao se i kod mene dešava. Osim onoga da se prigušuje vatra. A pojasniću to kasnije...

Dakle, prva bala uvek gori sa nižom temperaturom ložišta od temperature smoljenja pa se već polako vide ti efekti u kotlu. Isto je i sa ostalim balama gde odprilike pola bale izgori pre nego što se pređe 65 stepeni a tek u dugoj polovini bale nema smolisanja. Iako mi peć nabije temperaturu preko tačke smolisanja zbog velikog sistema brzo se ohladi voda pa je kod sledeće bale ponovo omogućeno smolisanje. A ne mogu baš da stražarim kod kotla i da ubacujem bale čim se spusti temperatura vode na nekih 50tak stepeni, a nema ni potrebe jer bi onda bilo pretoplo u kući. I baš tu je i izražen taj efekat subjektivnog osećaja toplote. Do ove godine sam imao grejanje na ugalj i tamo je uvek bio obezbeđen kontinuitet grejanja radijatora a ovako je stalno neki on/off režim grejanja radijatora i veoma mi je neobično i pomalo nelagodno u odnosu na godine ranijeg grejanja. Pored svega toga još i ovi aluminijumski radijatori stalno puckaju prilikom hlađenja/grejanja pa me to dodatno živcira. Što se smole tiče, sad se već ozbiljnije primeti i čekam da zazimi jače pa da napunim kotao sa šapurikama i pokušam da spalim tu smolu.

Za razliku od mene, kod sestre je već mnogo bolja situacija. Njihova kuća je manja i bolje izolovana, imaju panel radijatore i bakarni razvod pa im je sistem sa mnogo manje vode nego kod mene. Njihov kotao je 40kw. Peć je ista kao i moja, samo sa kraćim ložištem pa ne može da stane cela bala, i sa tih 2/3 bale i malo šapurika lako podiže temperaturu vode preko tačke smolisanja. Tako da klapna odrađuje svoj posao i drži tu temperaturu unutar kotla i sat i po - dva. U tom periodu bala potpuno izgori i još preko sat vremena voda ne padne ispod 45-50 stepeni. To dopušta ređe loženje a i pri narednom loženju voda vrlo brzo ide preko 65 stepeni i kod njih su tragovi smolisanja minimalni.

E sad da pojasnim ono oko prigušivanja vatre kod mene. Kod sestre, komšije i još nekih drugara ukoliko klapna ne priguši vazduh kotao može lako da prokuva. Kod mene ne može nikako, čak i sa skroz otvorenom klapnom! Jedino bih to možda uspeo ako bih stavio balu na već jako zagrejanu vodu. Sve ostalo je isto kao što je opisano i akumulator toplote bi dobrodošao samo je pitanje koliki on treba da bude. Mada, ja bih najviše voleo da dobijem komoditet koji bih imao sa peletama, ali za to ipak mora proći još neko vreme da se iskristališe tržište peleta. (U početku sam se zanosio da ih sam pravim ali sad uviđam da to ipak nije tako jednostavna priča kako sam ranije mislio.)


edit: Dok sam otkucao sve ovo video sam pitanje @ KishRoberta pa da odmah i na to odgovorim.

Sa pećkom sam generalno zadovoljan ali ne onoliko koliko sam ja to zamišljao pre prelaska na grejanje sa slamom. Odnosne ne sa pećkom već sa kompletnim grejanjem na slamu. (Mnogo sam već kucao pa ne bih baš da detaljišem ali ako te zanima nije mi problem.) Što se tiče peći, nemam nikakvih zamerki osim možda što vrata za čišćenje pepela nisu napravljena veća (odnosno šira). Za sad ložim isključivo sojinu slamu a imam i nešto šapurika koje još uvek čuvam za ledene dane. Ovo mi je prva sezona grejanja na bale i nisam probao žitnu slamu. Ukoliko još kako mogu pomoći - slobodno pitaj! :ppozdrav:
 
evo moje "pećke" ::namigivanje::

IM[img]


I[img]


I[img]



ljudi što ne kombinujete sojina slama +šapurika, ja godinama tako ložim, slama bez šapurine ništa (puno pepea,češča loženja,)
 
Uuu, strava ti je pećka! Koliko tu bala može da stane? Regulator promaje ti je super, već sam negde video takvo rešenje! Kako tu čistiš pepeo, da li ima rešetka dole ili sve izvlačiš napolje? Šta ti je to iznad kotla, crveno? Neki bojler sanitarne vode možda? Kakav ti je dimnjak, koliko je visok i koliki mu je otvor? Čemu služe mala vrata (bar se čini da su mala u odnosu na velika), zašto ima dve klapne za promaju? Da li je to "fabrička" peć ili je neko pravio? Vidim i cepanice ispod stepeništa, da li i njih ložiš u ovoj pećki? Možeš li malo opisati svoja iskustva sa loženjem, koliko, šta, kad i sl.

Izvinjavam ti se na ovom mnoštvu pitanja i ne moraš ni odgovoriti na njih. Kad sam video ove slike, ostetio sam se kao dete kad uđe u prodavnicu igračaka i zato mi ne zameri. :D
 
Imaju, ali su drugačije koncipirani mada je princip rada isti (ili sličan). Evo nekih slika:

238.JPG


388.JPG


regulus-sema.jpg
 
citat dukej
"Mada, ja bih najviše voleo da dobijem komoditet koji bih imao sa peletama, ali za to ipak mora proći još neko vreme da se iskristališe tržište peleta. (U početku sam se zanosio da ih sam pravim ali sad uviđam da to ipak nije tako jednostavna priča kako sam ranije mislio.)"


@ dukej

naravno da nije jednostavno ali nije ni tako komplikovano jedna peletirka mala ( za jedno ili 2-3 domaćinstva) košta odprilike 2500 e potreban je i čekićar (ili bilo šta što može usitniti slamu)
gorionik se može uraditi u varijanti uradi sam (moj već radi i to vrlo lepo, doduše još uvek na piljevinu ali i na agro pelet još lepše ima ovde slika ) pa kad se sve sabere izadje oko 3000-3500 e
e sad kad saberete kolko košta peć na slamu pa akumlator pa kad se saberer komfor koji pelete pružaju na odnosu peći na slamu

zaključak prepuštam vama
 
Gledao sam na YouTube dosta tih klipova sa mini peletirkama, čak razmišljao kako izbeći prevoz slame sa njive do kuće u baliranom stanju (jer je to najveći trošak) i bio veoma zagrejan za pravljenje peleta. Sad sam se malo ohladio od toga, ali rado bih to pogledao ako neko napravi da bude prihvatljivo za mala domaćinstva a ne za veliku proizvodnju.

Samo, i dalje grejanje na pelete gledam kao konačno rešenje kojem ću težiti.
 
@kishRobert
ja sam probao da lozim zobnu slamu i mogu ti reci da nije za ovu stvar osim ako pec nema ventilator.slama slabo gori i ostane pepeo u velikoj gomili(kao pola bale) doduse probao sam samo 1 balu mozda bi zitna drugacije reagovala al bas ne verujem puno ako se setim ubacicu sutra jednu
 
Mislim da bi ovakve bale bile ubedljivo najbolje za grejanje! :D

img9076b.jpg


img9074o.jpg


Slike su sa ovogodišnjeg NS sajma i za onog ko ima voćnjak ili vinograd može da bude veoma privlačno rešenje za ogrev.
 
@Dukej! Peć je uvezen iz danske davne 1980 godine preko firme Fop -N.Bečej pravila je firma Passat http://www.passat.dk/UserFiles/File/HO-kedel/FK-HO brochureUK.pdf
iznad peći je bojler od 180 litara , dimnjak prečnika 250mm visina oko 10m, drva koristim kada spoljašna temperatura pada ispod -5 stepeni i preko noći. ja svima predlažem da kombinuju ogrev ja potrošim godišnje (6 meseci) 500 bala sojine slame+4 prikolice šapurike(zmajevke)+ drva po potrebi zavisi od zime , inače koristim centralno grejanje,na150m2 radijatori livene, da napominjem da kuća još nije izolovana

@Kish Robi!
cenu neznam kolka je bila peć ni Ćale nezna, ono što znam da kod matorog isto rađeno CG i peć na biomasu(poslikaću čim imam vremena)2004 god, pravio jedam majstor iz Temerina koštalo oko1400 evra . Nije pola Landinija :haha: ::namigivanje:: :ppozdrav:
 
KishRobert je napisao(la):
ova denijeva pec je prava,samo se bojim da joj je cena ko pola tog njegovog landinija.
:haha:

Peći Dragonheat sličnog ranga (promer komore 840 mm i unutrašnja dužina 1450 mm) košta u tom obliku snage 25 kW 3.850 funti, a sa gornjim 'registrom' za dim snage 30 kW 5.000 funti na vratima fabrike u Engleskoj, ukljućujući i ventilator za kontrolu vatre.

Koliko mi je poznato, Landiniji so 'nešto' skuplji.
 
Evo i ja da se predstavim u ovom sektoru...
Grejemo se na biomasu vec dugi niz godina sto govori i cinjenica da je trenutno u upotrebi treca pec ...
Ovaj kotao je domace proizvodnje stoga ne nosi neko ime mada oni koji ga prvi put vide cesto nazovu krematorijumom :)
Dimenzije kotla : 230x120x80
Pec jos nije izolovana iako joj je ovo druga sezona.Pored nje je i akumulator toplote od 3000 litara, nije u uporebi

2po2xj4.jpg

Vodom oblozena sa svih strana, vrata i ....

scxlsh.jpg

...resetka.Kad se u loziste ubace dve bale ostaje jos mesta

2uyhswk.jpg

Pepeljara visoka 60cm (~9m3) sto je nekih 7-8 kolica pepela ili pola auto prikolice i direkt njiva.

9tna6d.jpg

Dimovodni kanali dugi po 2m. Kad je klapna zatvorena dim mora da se "ohladi" putem dugim najmanje 4 metra...
:cao:
 
@ nadalj#

Peć ti je super. Imam nekoliko pitanja:

Kažeš da je domaće proizvodnje, da li si je sam pravio ili ga je neko pravio prema tvojim potrebama?
Zbog čega ne koristiš akumulator toplote, da li samo sad trenutno ili ga uopšte ne koristiš? Kakva su ti iskustva sa njim kad ga koristiš? Kako je akumulator spojen u sistem, preko mešnog ventila ili preko izmenjivača toplote? Da li je u sistemu jedna ili dve pumpe? (Ovo sve pitam jer i ja razmišljam da akumulator toplote uvedem u sistem grejanja pa me zanimaju tuđa iskustva.)
Koliko često moraš da čistiš te dimovodne kanale?
Da li imaš vodu u rešetki u ložištu? Da li imaš problema sa smolom? (Kod mene se stalno stvara smola, pogotovo na cevima u rešetki jer je tamo najmanja temperatura plus što prolazi povratna voda kroz njih pa ne može da se postigne veća temperatura potrebna za ne stvaranje smole.)
Kakav ti je dimnjak?

Izvinjavam se na ovom mnoštvu pitanja, u poslednje vreme me ova tematika o grejanju jako zaokuplja pa me sve interesuje. :D
 
@zoran
tako je, mada ocekivali smo mnogo vece gubitke. Medjutim, ni ta toplota se ne baca jer kroz stepeniste prolazi do pilicarnika i delimicno greje. Bice izolovana sto pre :)

@robert
Ova pec nije serijska, po nacrtu ju je vario moj stric a kotlovski lim je narucen po dimenzijama u "Metalopromet" - Kula

@dukej
-Dok je prva pec funkcionisala, bila je slaba za akumulator(nije mogla zajedno i njega i sistem da greje) a sad smo ga ponovo prikljucili medjutim, on curi na nepristupacnom mestu pa ga moramo skidati. Nemam bas mnogo iskustva u tome. Moras imati u vidu da uvek imas gubitke u akumulaciji ma koliko je izolovano. Mada ova pec je cca 500 litara vode pa i nema neke potrebe za rezervoarom. Sredicemo to pa ces cuti tudja iskustva ;)
-Spojen je mesaonim ventilom
-Jedna pumpa za akumulator, jedna za sistem i jedna za podno grejanje.
-Kanale treba cistiti na nekih 5-10 dana mada nije problem kad se lozi suv ogrev, to se lagano cisti odredjenim alatom. Vlazan ogrev napravi smole i cadji da duplo smanji kanale. Muka ziva koja se ne retko resava brenerom.
-Resetka jeste vodena, nikad nije bilo problema sa smolom.
-Dimnjak... Visine je 7.5m a sam izlaz iz peci je 220mm. Godilo bi da je visi ...
Ko pita ne skita :cao:
 
Nazad
Vrh