Plasman kruske

Vilju, Kaludjerku, Santa Mariju i Fetela one su u rodu
Kaludjerku imam jos oko 400 kg u hladnjaci.
 
@markodim - svaka cast na rezultatu. Posebno me raduje sto kazes da si imao oko 70 % I klase. Odlican primer kako i mala proizvodnja moze da bude jako uspesna. Malo sam se posluzio tvojim podacima pa uradih kalkulaciju na brzaka.

5000 kg
I klasa - 70 % - 3500 kg
Ostalo - 1500 kg
Prodaja I klase 3500 kg po 100 din/kg (uzeo sam nizu cenu posto si rekao da je veci deo kolicine otisao po njoj) - vrednost 350.000 din
Prodaja ostalog - 1500 kg po 60 din/kg - vrednost 90.000 din
Prosecna prodajna cena ti je 88 din/kg sto je sasvim korektna cena.

Trosak proizvodnje 17 din/kg - 85.000 din
Nisam bio siguran za trosak prodaje (pakovanje, ambalaza itd.) ali pretpostavicu da je oko 5 din/kg i to ukoliko si vozio robu na pijacu. Ispravi me ako gresim. Sto je jos dodatnih 25.000 din.

Tako dolazimo do zakljucka da si imao prodaju od 440.000 din a troskove od oko 110.000 din. Dakle bruto zarada bi ti bila 330.000 din. Ako uzmemo da si imao jos najmanje 10 % nekih dodatnih nepredvidjenih troskova to je 297.000 din ili po kursu od 115 din oko 2.500 evra.

E sad ovo je onako na brzinu uradjena kalkulacija na osnovu podataka koje sam imao. Mislim da si dobro uradio sto si prodavao na tezgi jer si verovatno dobio maksimalnu mogucu prosecnu cenu koju tesko da bi ostvario da si je prodao nekom veletrgovcu posto je prosecna cena kod njih ove godine npr. za Vilijamovku bila od 65-80 din/kg.

Samo da pitam na kraju, da li ti je 5000 kg ukupnog prinosa ili u to nisi racunao industriju? Koliki ti je kalo?
 
5000 kg je spakovano u gajbe i nesato je bilo u hladnjaci, a nesto u nekim pripravljenim skladistima i kako je sta dozrevalo tako na pijacu.
Jos oko 400 kg je zavrsilo u rakiji.
Viljamovku sam hteo da cuvam u obicnoj hladnjaci do posle Nove Godine, ali je izdrzala tek do pocetka Decembra.
U pravu je bio clan "nradenk" da sam je brao kasnije nego sto je trebalo.
Vreme zrelosti sam odredjivao J-S testom a trebalo bi i refraktometrom jer mi se cini da J-S test nije previse pouzdan kod kruske.
Kalkulacilja je tu negde i sa mojom, sto se pakovanja tice vrlo je bitno da to bude lepo za oko,
jer se nas narod lepi na lepo upakovano i naravno vrlo ih je tesko ubediti da se tako nesto i kod nas radja!!!
 
JS test je generalno problematican jer zavisi od iskustva u njegovom sprovodjenju a i dosta zavisi od vizuelnog dozivljaja zbog nijanse. Kao sto kazes idealno bi bilo kombinovati ta dva nacina ili eventualno i penetromerom i brati krusku na oko 70 % zrelosti.
U pravu si za pakovanje, mada nije to samo kod nas. Neka istrazivanja pokazuju da privlacna ambalaza itekako poboljsava prodaju proizvoda. Zanimljivo kako isti plod razlicito upakovan izgleda potpuno drugacije cak i u smisli kvaliteta.
 
Podloga je uglavnom dunja nesto ma nesto ba 29 , osim kod fetela gde je divljaka.
tallianu
sa jabukom skoro pa nikako prolazim, slabo se prodaje, za ono sto mi je u hladnjaci ne brinem oticice, ali imam 5 t grenija koji je u obicnom skladistu,
i niko ga nece, ne znam sta cu da mu radim, pocinje da zuti, umastio se...
kako su tvoje jabuke?
 
Plasman jabuke je tako loš ove godine zato što je i kod Vas i kod Nas ima u izobilju.
Jabuke su dobro rodile otkupljivači su stepli cijenu na minimalne cifre tako da se ljudima uopće ne isplati prodati,oni su opet napunili hladnjače i čekaju 3-4 mj kada bude kvaliteta jabuke jako loša od malog proizvođača.
To je svake godine isti scenarij osobno sam mislio uložiti u protugradnu zaštitu voćnjaka ali sam ipak odlučio raditi hladnjaču da nisam do sada bi 90% kruške završilo u rakiji ovako je obratno.
Jako se dobro prodaje kruška,i mogu reči jabuka iz hladnjače na kg a ona iz običnog skladišta loše ali sva sreća da je skoro sva prodana.
 
Evo kako to rade "tajfuni". Hladnjače su im prazne, zadnje količine jabuka otišle za Rusiju po 60 eurocenti, a krenuli su sa cenom od 45 eurocenti.
P.s. Izvinjavam se zbog :off_topic: ali tema o plasmanu jabuke je skoro mrtva, a vidim da ovde ima dosta proizvođača jabuke.
 
Poslednja izmena:
Podloga je uglavnom dunja nesto ma nesto ba 29 , osim kod fetela gde je divljaka.
tallianu
sa jabukom skoro pa nikako prolazim, slabo se prodaje, za ono sto mi je u hladnjaci ne brinem oticice, ali imam 5 t grenija koji je u obicnom skladistu,
i niko ga nece, ne znam sta cu da mu radim, pocinje da zuti, umastio se...
kako su tvoje jabuke?
ZD i Jonagold još par pijaca i gotov je,GS ide najlošije oko 25% od ukupne prodaje. A imam ga 50%.
 
Ima li uopste teme o plasmanu jabuke, mislim nisam je video nigde a ni u pretrazivanju mi ne izbacuje nista?

Cinjenica je da su se domaci proizvodjaci opekli i prosle a bogami i ove godine. Prosle godine je Srbija i nekoliko okolnih zemalja imala velikih problema sa mrazom, gradom i susom sto je dovelo do toga da cene budu jako visoke, dok su Poljska i Italija imale sasvim solidne godine. Sto je dovelo do velike disproporcije medju cenama ovde i napolju. Ove godine je doslo do pojave velike kolicine jabuke, pri tome je takodje bilo i dosta jabuke ostecene od grada, sto je dovelo to velike ponude i pada cena. Cene su u odnosu na proslu godinu 30-50 % nize. Medjutim, nasi ljudi su odlucili da cuvaju jabuku jer im je ranije ta strategija davala rezultate, pa su docekali da prodaja ide jako lose a da im je jabuka jos dodatno opterecena troskovima cuvanja a cena ne ide gore. Pri tome, koliko znam, Poljaci jos nisu krenuli da otvaraju svoje komore i da guraju vece kolicine u Rusiju sto ce, kad se desi, dodatno spustati cene. Samim tim, ljudi gledajte da prodajete jabuku sto pre ukoliko imate neke vece zalihe. Odavno mi nismo u situaciji da diktiramo cene na trzistu u izvozu zbog sve vece konkurencije i cinjenice da su nasi troskovi transporta do Rusije veci od Poljske. Takodje, u Srbiji se povecavaju povrsine pod jabukom, sto ce samo povecavati pritsak na trziste, narocito sa ovakvom kupovnom moci gradjana. Moraju se smanjivati troskovi kako bi mogli da budemo konkurentni kako na domacem trzistu tako i u izvozu, tj. moraju se podizati prinosi i ucesce prve klase u prinosu da bude najmanje 80 % da bi se nesto moglo raditi. Uzmite u obzir i da su preradni kapaciteti u jako losem stanju sto ubija cenu industrijske jabuke. Inace proizvodna cena u vocnjaku bi trebala da bude najvise 0.20 eur za kvalitetnije soret a mislim da je i to mnogo.

Molim moderatore ako postoji tema vezana za plasman jabuke da premeste ovo kako ne bi smo ovoliko lutali od teme.
 
Nju sam video, ali koliko sam razumeo tamo bi trebalo da se postavljaju konkretne cene, pa zato nisam tamo pisao.
 
U malo slobodnijem tumačenju reči cena može se podrazumevati i cena i plasman.

Ako nisam u pravu da otvorimo novu temu jer bi bila korisna.
 
Poljska: Rast cijene kruške poslednje sedmice
Tek poslednje sedmice zapažen je rast potražnje za kruškom u Poljskoj, a što je bitno uticalo na cijenu ovog voća i to za oko 0,04 evra/kg.
Uzgajivači kruške koji svoje plodove čuvaju u CA hladnjačama, danas nude svoje plodove po 0,48-0.50 evra/kg za plodove 55+, te 0,52 do 0,60 evra/kg za plodove prečnika 70+.
Ovo je prvi značajan rast cijena i potražnje za kruškom u Poljskoj poslednjih mjeseci.
 
Danas videh na pijaci na novom beogradu lepe viljamovke(ne previse velike) po ceni od 250 dinara za kilo. To mora da je juzna amerika ne verujem da nase mogu toliko dugo da ostanu u hladnjaci ili gresim?
 
Ako je verovati svetskoj asocijaciji proizvodjaca jabuke i kruske, zalihe kruske u EU u aprilu su duplo vece nego prosle godine u isto vreme: http://www.wapa-association.org/asp/page_1.asp?doc_id=449
Doduse u ovom pregledu nema Vilijamovke, tako da je verovatno u pitanju uvoz izvan Evrope. Moguce da je u pitanju kombinacija uticaja dobre proizvodne godine, pada izvoza u Rusiju ali i na ostala trzista izvan Evrope. Slicno je i sa jabukom bilo, samo sto su zalihe dosta manje.
 
Nazad
Vrh