Plasman kruske

Početkom mjeseca došao u Rijeku tanker iz Argentine pun krušaka za Europu
 
Ne, ali ako ima interesiovanja može se odtvoriti. Pitanje je samo koliko je kruška popularna voćka za pravljenje rakije.
 
Pa zar nije? :)

Bila je neka diskusija na sljivama i kajsijama, kako ne treba vazduh da ulazi i ne treba da se mesa, ..., i spomenuto da neko voce treba da se mesa ...

Pa me zanimalo, da li kruske idu po istom sistemu kao i sljive, ili se mesa, ili nesto trece?

Hocu ovaj put da pokusam da izvucem maksimum iz kazana, da vidim na cemu sam sa ovom kruskom :)

(stara kruska, ne hibrid, ima oko 60-70 godina, ...)
 
Da dodam jedno pitanje. Kako ostavljate krušku da dozri u gajbama? Jel treba u mrak, na sunce, na promaju, kakvi uslovi su najbolji?
 
Gospodo, zar ove godine nije kruska rodila ili je niko nije kupovao ili nesta trece? Dajte komentare, utiske, kretanje cene, ko otkupljuje ako ne otkupljuju zasto???
 
Kod mene julsaka lepotica dobra bila al gradirana ,butira nije imala ni jedna,
santa marija vrlo malo, abata fetel nista a kiferov sejanac je najbolji ali i on gradiran,i sve to je kvalitet nula ,Inace nocas divlje svinje obrale vinograd oko 1 t grozda,
 
Mogli su ga uhapsiti dobro, tako drzava stiti useve a svinjama ne smes nista. Ako je ogradjeno mozes traziti od lovackog drustva da nadoknadi stetu al i tu slaba vajda...
 
Ljudi i ja sam za udruzivanje mada vidim da sam daleko od vas.Posadio sam u decembru 2014. 900 sadnica viljamovke na dunji ba29 mlad zasad ali sto rece vec neko bolje da se udruzimo sada kada su zasadi mladi nego kada je budemo brali u punom rodu pa ce biti stani pani a udruzivanje nas bas i nekosta.
 
Pa zar nije? :)

Bila je neka diskusija na sljivama i kajsijama, kako ne treba vazduh da ulazi i ne treba da se mesa, ..., i spomenuto da neko voce treba da se mesa ...

Pa me zanimalo, da li kruske idu po istom sistemu kao i sljive, ili se mesa, ili nesto trece?

Hocu ovaj put da pokusam da izvucem maksimum iz kazana, da vidim na cemu sam sa ovom kruskom :)

(stara kruska, ne hibrid, ima oko 60-70 godina, ...)

Najprostiji recept. Samelješ krušku, bure od 200l ne napuniš do kraja nego ostaviš mesta za još bar 30l vode i najviše do 8kg šećera, dobro promešaš i ako je mnogo gusto dodaš još vode (ako nemaš mešalicu da ti ne zagori kazan). I sutra dobro promešaš i više ga ne diraš. Malo duže od šljive ide vrenje i posle u kazan. Odvojiš 200 ml prvenac i točiš u sud dok ne padne na 40% na luli, patoku skupljaš pa sručiš u sledeći kazan. Imaš do 10l po kazanu sasvim lepe rakije.
E ako ćeš baš maksimum, onda petljaj sa enzimima i kvascima, sipaj kiselinu, šteluj temperaturu kazana... i sve onako knjiški, što je i ispravnije, ako imaš živce i mogućnosti.
 
Nazad
Vrh