Oblici i formiranje krošnje u voćarstvu

Jel moze kod oblacinske na 2.2m rednog razmaka da se ostavlja piramida ili mozda vreteno sto bih izbegao a vaza nece stati na tom razmaku? Hvala
 
Imam stare visnje hektar na 2.7m vaza i hektar na 2.7m vreteno i kod vretena moze i mnogo gusce, moze i na 1.5m. Citam na netu da je preporuceno 1 do 1.6m za vreteno ali za piramidu nisam nasao a sadio bih na 2.2m zbog broja sadnica koji je veci i zbog ostavljanja mogucnosi masinske berbe. U mom kraju skoro svi novi zasadi su na 1.5 do 2m. Mislio sam da mi kaze neko ko ima piramidu da li je izvodljivo jer smatram da bi sa takvom krunom i ovom gustinom sadnje prinos bio najveci. Inace iz mog iskustva vreteno daje ujednaceniji prinos kroz godine od vaze.
 
Ja sam ovih dana sadio na 2.2m šumadinku, a na 2 metra oblačinku, i imam nameru da ih formiram na vreteno. Mislim da za druge oblike, ipak, nema mesta.
 
Imam stare visnje hektar na 2.7m vaza i hektar na 2.7m vreteno i kod vretena moze i mnogo gusce, moze i na 1.5m. Citam na netu da je preporuceno 1 do 1.6m za vreteno ali za piramidu nisam nasao a sadio bih na 2.2m zbog broja sadnica koji je veci i zbog ostavljanja mogucnosi masinske berbe. U mom kraju skoro svi novi zasadi su na 1.5 do 2m. Mislio sam da mi kaze neko ko ima piramidu da li je izvodljivo jer smatram da bi sa takvom krunom i ovom gustinom sadnje prinos bio najveci. Inace iz mog iskustva vreteno daje ujednaceniji prinos kroz godine od vaze.

Ogled visnje u gustoj sadnji radio je institut u Cacku, pre nekoliko godina. Sadjena je visnja sumadinka na 2m i na 1,5m (razmak u redu). Znaci sadjena je visnja Sumadinka koja je kalemljena na podlozi Kolt koja nije bujna.

Oblacinska Visnja iz izdanaka je bujna biljka i sve ispod 2,5m razmaka u redu je previse gusto, cak i za formiranje vretena. Saditi Oblacinsku visnju na 1,5m je van svake pameti, nisam nikad video takav zasad, niti sam cuo da neko tako sadi....
 
Jesam je imao u razmatranju, ali sam čuo da hoće da omaši godinu tj. da alternativno rađa, a i Šumadinku sam mogao da vidim već zasađenu dok Erdi samo u manjim količinama. Sve u svemu kad sam proletos bio nešto poslom u Begaljici, pričao sam sa par otkupaca, i svi su mi rekli istu priču, Oblačinka u njihovom kraju skoro uopšte ne ide, oni sade Erdi i Šumadinku, to kupuju, i to je to. Ja se doduše ipak rešio pa zasadio i par hektara pod Oblačinkom, ali u mom zasadu što se višnje tiče ipak veću površinu zauzima Šumadinka. Ima dosta veću krošnju, rodi više kilograma po stablu od Oblačinke, uvek ima bolju cenu, razmako sam berbu samim tim što sam ubacio 2 sorte višnje, a problemi su dosta više rezanja, skuplje branje, i rizik od grada, s obzirom da je konzumna mora da bude krupna i čista. Inače i jedan i druga su na magrivi i nešto malo na divljoj trešnji, za delove parcele gde je veća vlaga.
 
Lijep pozdrav!sta mislite jel ovo ikako valja?cacanka rodna je 4 godine ce biti na jesen!orezao sam neke(vidi se na slikama)a većinu nisam dirao pa da čujem vaše mišljenje!
687fa324b7d620284ffd6e93e9f982b9.jpg
254b5b9bd8e9b47b6c77584c426fbe43.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ova sa prve slike mi se ne svidja, nekako si mnogo skratio, ramene grane prvog sprata su ti krace nego ove gore. Sljiva sa druge slike je bolje formirana. Koji ti je zeljeni uzgojni oblik, piramida ili vreteno?
 
Poslednja izmena:
One sa druge slike nisam ni orezivao!dobro je!sta predlažeš za te neorezane kako bi?znaci da ne kratim puno!a vrhove?pozdrav


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Oblik sam mislio nešto vise na vreteno,nemam puno 30 komada to je samo za kućne potrebe!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Juce iskoristio lepo vreme i prosetao vocnjakom, usput orezao po neku vocku. Evo primera jedne jabuke pre i posle:



i jedne kruske:



sad videh da na kruski je jedan letorast nepotrebno ostao
sta kazete?
 
Poslednja izmena:
Veliki pozdrav svima :), sad za vikend sam u blizini kuće zasadio raznog voća, gdje sam imao mjesta.Posadio sam: 3 dunje champion, dvije višnje, lijesku istarsku duguljastu, dvije jabuke gloster, dvije jabuke jonagold, dvije jabuke idared, krušku junsku ljepoticu, dvije breskve dixired, dvije kajsije bergeron i trešnju burlat.Pošto ništa ne znam o orezivanju volio bih im kroz godine formirati piramidalnu krunu, da ipak na nešto liče, pa me zanima, čitao sam da se za piramidalnu krunu sadnice skraćuju od 60-70 cm od zemlje, dal ću pogriješit ako ih sve skratim?
 
Veliki pozdrav svima :), sad za vikend sam u blizini kuće zasadio raznog voća, gdje sam imao mjesta.Posadio sam: 3 dunje champion, dvije višnje, lijesku istarsku duguljastu, dvije jabuke gloster, dvije jabuke jonagold, dvije jabuke idared, krušku junsku ljepoticu, dvije breskve dixired, dvije kajsije bergeron i trešnju burlat.Pošto ništa ne znam o orezivanju volio bih im kroz godine formirati piramidalnu krunu, da ipak na nešto liče, pa me zanima, čitao sam da se za piramidalnu krunu sadnice skraćuju od 60-70 cm od zemlje, dal ću pogriješit ako ih sve skratim?

Ima li ko iskustva sa oblikovanjem krune u prve tri godine na to sam mislio
smile1.gif
, šta se koje kako radi, koje grane probere da ostavi a koje sasiječe, dal savija grane malo nadile da rastu pod uglom od 45° do 65°
smile1.gif
. Da mi malo pomognete sa svojim načinom
smile1.gif
 
Potreban mi je savet po pitanju orezivanja vocki koje su posadjene pre mesec dana u pitanju su dvogodisnje sadnice kod kojih ako se ne varam vec ima cvetnih pupoljaka. Pitanje je da li je pametno ostaviti te pupoljke tj ne orezati ih ne bi li mozda bilo kakvog roda i samim tim se vec na pocetku smanjiti bujnost vocki. U pitanju je mesoviti vocnjak od nekih 50 stabala.
 
Dok se ne javi neko iskusniji... same dvogodišnje sadnice mogu imati problema sa prijemom, a onda još i cvet... rod... sve bi ja to poskidao i gledao u prvoj godini da se prime a onda u narednim godinama kalkuliši sa rodom i bujnošću.
 
Nazad
Vrh