Bolesti kupine

goran_75

Član
Učlanjen(a)
16 Jul 2009
Poruka
76
Lokacija
Milici
Pozz posto sam ja novi u uzgoju kupine pa neznam sta je ni kako da rijesim problem jer nemamo ni poljo.apoteku.pojavila mi se bolest na stabljikama kupine crvene fleke velicine 1cm (precnik)??zanima me koja je bolest i kako da rijesim.Hvala unapred
 
Bolest koja ti se javila je Pegavost lista kupine i maline njen izazivac ti je fitopatogena gljiva Mycosphaeralla rubi.Njeno suzbijanje se vrsi preparatima na bazi bakra, a najbolji ti je Funguran - OH u koncentraciji od 40 gr na 10 l vode.Zasad tretiraj sto pre da ne bi zakasnio zbog daljeg razvoja kupine.Sledece godine praktikuj da zastitu od ove bolesti radis pre kretanja vegetacije.Pozdrav
 
druze, kod mene se pojavljuju te crvene fleke na stablu..kao sto si ti rekao nisu one nesto velike par cm i do sada nisam imao nekih velikih problema. najcesce pocinju da se pojavljuju u ovom periodu, kada stablo pocinje dobijati zelenkastu boju. do sada nism imao problema sa tim. preporucujem ti da tretiras sa akordom ili mangokalom ( probaj da nadjes akord plus koji je kombinacija ova dva ) da tome dodas nekakv insektoakaricid i mozes dodati folijarno djubrivo i ne ce biti veceih problema, pa nemoj mnogo da se brines. sto se tice fungurana za njega je kasno jer je to bakar a vec sam ti rekao kada se bakrom prsce i da ne ide 40 g na 10 l vode vec 25.. pozzz
 
da zaboravio sam, te crvene fleke ne napadaju listove vec samo stablo.. nemoj da se plasis ako ti se ispod lista pojavi narandzasti prah, to se doduse javlja kasnije pred cvetanje i to je narandzasta rdja.. i ona se lako eliminise sa fungicidima. nemoj samo sada da dozvolis da ti grinja obustavi razvoj kupine..ako nisi do sada prskao, to hitno i sto u kracem roku da obavis, jer grinje sada cine cuda..
 
@ goran
druze nesto me poruke zezaju na sajtu pa evo ovako da ti se obratim
moze skoro svaki insektoakaricid da se mesa sa fungicidima.. moras mi samo reci koji program odnosno cije preparate ti nude u poljoapoteci.. slobodno mesaj taj telstar...trazi kod njih neke akaricide ako imaju..pravilo ti je da sto je manja koncentracija otrova koja se sipa u 100 l vode to je bolje... javi mi za taj program pa cu da ti kazem sta i kada.. pretpostavljam da je u pitanju singenta ili basf i oni imaju dobre programe...pozzz
 
@ goran
kada budes kupovao sada preparate, trazi fungicid protiv susenja rodnih grancica, didimele,antaknoze pegavosti lisca ( to pise na preparatu) i ostalo za malinu ili kupinu..mislio sam da ti napisem sastv tj aktivne komponente koje bi trebalo da imaju preparati, ali to je ne moguce jer razliciti proizvodjaci koriste razlicite komponente.. od galenike fungicidi koje mozes da koristis uvek za kupinu ( akord ili akord wg, mankogal), zatim ridomil gold, score, a po pitanju grinja i insekata ( hrinja, malinina buba, biljne vasi ) koristis insektoakaricide bilo kog proizvodjaca... i sto se tice filijarnih djubriva mozes koristiti bilo koje samo da ima kombinaciju 19x9x27 ili 20x20x20.. planiram da cim prodje Vaskrs prscem sa akord WG + insektoakaricid + Murtonik ( folijarno djubrivo) i to mi je trece prskanje. ti ces isto sa tim komponentima prskati... posle tog prskanja prskacu neposredno pred izdvajanje zatvorenih cvetova, a mozda i kada bude ec polako pocela da cveta ( to je otprilike krajem maja) sa akord wg ( fungicid protiv ljubicaste pegavosti, anatrknoze, narandzaste pegavosti, susenja rodnih grancica) zatim cu tome dodati preparat koji je protiv Bortytis cinerea ( siva trulez) koja u sebi ima aktivnu komponentu pirimetanil ili boscalid( Pehar, signum, scala, siganex, mytos itd, jedan od tih preparata, ali najverovatnije pehar jer je najpovoljniji i ima najvise pirimetanila) + ponovo insektoakaricid ( Fobos, talstar 10 ec, abastete, elisa) i folijarno djubrivo 20x20x20 ( npk) kao npr murtonik gold ili soluveg..Vazna napomena: ako budes primetio da se pojavljuju grinje ili bube, ako kupina zastane izmedju treceg i cetvrtog prskanja ( period je skoro mesec dana) ponovi isto kao prskanje sada posle Vaskrsa sto ces prskati samo sto pokusaj da promenis insektoakaricid... sto se tice sljiva i jabuka i ja ih tretiram isto kao i malinu i kupinu, samo je razlika sto sam za sljive ubacivao preparat protiv monilije u toku cvetanja i sto jabuke i kruske moras cesce da prsces jer imaju slatke listove pa ih bube, insekti i ostale stetocine cesce napadaju ( primer ti je jabuka jer po galenikinom programu se one prscu 20 puta) i nisi zakasniio sa insektoakaricidima jer ih konstanto napadaju te stetocine... msm da je dovoljno za sada..ako ti nesto ne bude jasno u pogledu preparata samo se javi..pozzz
 
ne vredi nece mi da prikaze poslate poruke pa moram ovako
ne znam za taj ridomil jer ga ne koristim, tako da ne mogu nista da ti kazem, ali mislim da ce biti ok jer cujem da ga pojedini koriste i nisu imali problema, ali za svaki slucaj za sledece prskanje potrudi se da pronadjes nekako galenikin akord wg jer je odlican za ljubicastu pegavost. sada kada si prehranio i preko lista te crvenkaste linije na rubovima ce polako da nestaju..svakao prsci za jedno 10 do 15 dana da suzbijes grinje i rdju i probaj da nadjes prehranu 20x20x20..jbg kupina je takva. moras da budes non stop prisutan i da je nadgledas jer samo jednu stvar ne ucini dobro i ode sve u propast.. i da problemi ce tek da nastaju kada pocne da cveta i formira plod jer nastaje borba protiv sive trulezi..samo da Bog da da bude susa i bice para..kod mene je za sada kupina besprekorna, samo poneki cokot mmi je losiji i njih vadim cim budem stigao, ali nie sterasno mozda 10 do 15 strukova od 1500..koliko ti uopste imas strukova tj cokoca i o kojoj se povrsini radi? slobodno pitaj sve nisi dosadan.. ove godine cu ti pomoci ali zato sledece vec ces sve sam znati da uradis..
pozdrav
 
za rdju do sad mi se najbolje pokazao akord..sada je se na trzistu pojavio akord wg koji je u granulama i koji biljka bolje apsorbuje..reci ocu da ti kupi, moze i veca kolicina jer se on cesto koristi.koncentracija je 0,075% ili ti 75 g na 100 l vode.pokuasj nekako njega da nadjes jer je stvarno dobar..neka ti uzme i Fobos jeftin je ( kod nas je boca od 50 ml 200 din sto je dovoljno za 100 l vode)
 
@goran ( izbrisi poruer u inbox-u jer ne mogu da ti posaljem poruku
sadnja maline je najobolja u jesen, kada to vreme dozvoli.oktobar, novembar,sve zavisi od vremena. dobro prpremis parcelu. isfreziras sitno i nema bojazni da se nece primiti.samo je bitno da je dobar kvalitet sadnice.to je najbitnije od svega, da nije zarazena i da ima dobar koren,a u pogledu sorte sve zavisi. ja imam vilameta 30 ari.dobra je, malo je sklona izmrzavaju i bolesti.pocelo je da se sadi naglo i miker, ali nemam iskustva sa njim. takodje je i tulamin popularan, ali je cena sadnice previsoka ( ne moze da se nadje ispod 30 din po komadu, sto je i prepterano) malo se bolje raspitaj koja ti sorta najvise odgovara. druze kako je kupina,?. ja danas po 4 put isfrezirao, zavrsio za ovu godinu sto se toga tice, po drugi put okopana, otkinuo sve rodnice do zemlje, lastare iskidao, ostavio samo po 4 do 5 po cokotu i juce poprskao. kod mene je sve kako treba. pozzz
 
#goran ( nesto ove privatne poruke nisu normalne, pa evo i ovako da ti odgovorim, ako ti nije stigla poruka)
e druze4 stigla je poruka poruka ali nikako da stignem da ti odgovorim.nisam do sada koristio ridomil pa i nemam iskustva sa njim. on je prvenstveno za suzbijanje plamenjace i ne koristi se folijarno vec preko zemljista ( bar sam tako citao o njemu) primetio sam na ovim forumima da se dosta koristi, ali ne mogu nista tacno i iz iskustva da ti kazem za njega. sto se tice pegavosti nju sada mozes da samo zaustavis, jer ne moze da se ukloni tamo gde vec postoji. bitno je samo da je nema mnogo i nece uticati toliko strasno na rod. trebao bi da poprsces sa akordom, ili nadji nesto za pegavost. moras to potraziti pod hitno. kod mene ima malo pegavosti ali ne znatno. samo ponegde. u pogledu novih lastara, ja sam pocupao visak ostavio samo po 4 ili 5 po struku, jer ih ima mnogo cak i po 15 sto je mnogo i crpe snagu. preporucujem i tebi isto da uradis, znaci ostavi 4 do 6 najzdravijih i najboljih lastara a ostale otkini samo smetaju. ja sam i rodnice sve do zemlje otkinuo ( 2 do 3 pri dnu ) jer one lepo rode, ali od roda padnu u travu ili na zemlju tako da ili se pogaze ili istrule. lastari sada krecu naglo i za 20-ak dana stizu do zice.kada stignu ti ih povezi za zicu da ne bi popadlai i ocenili se i obavezno ih skrati na nekih 20-ak cm iznad zadnje zice. nakon toga oni krecu sa bocnim granjanjem, a do tada guraju samo u visinu. mnogi sve lastare kidaju do cvetanja kupine ( kao sto se zakidaju u malini), ali ja to tako ne radim jer se gubi kvalitetan i dobar lastar sa mnogo bocnih grana i rodnica, tako da ti to ne preporucujem. imam i ja 10-ak cokota koje sam pocupao iz zemlje jer su poceli da venu, a i na par mesta mi je bila stala sa listanjem, ali posle prskanja i kopanja krenula je normalno i skoro da je stigla kao i ova zdrava. uvek ce biti poneki koji se muci ili nesto kilavi sto je normalno, ali sve u granicama. javi ako bude jos nekih promena..pozzz
 
Ja evo deset godina ne kopam kupinu,isfreziram pored reda,a ostatak znaci nekih 10 cm sirine prscem totalom.Nema trave,a kupini ne smeta.
 
ja ne volim da prscem sa totalnim herbicidima jer mi je blizu kuce,a i nesto ne volim da vidim kada trava pozuti.ruzno pogledati.ali obavezno bacam stajnak u jesen i zaoravam tako da mi je lako u prolece da isfreziram a ni za kopanje nije tesko jer je od djubreta meka zemlja a i nema trave mnogo. naravno ko ne moze da stigne da okopoa ne preostaje mu nista drugo nego da poprsce,aali nas kuci ima tako da za dva dana ona bude sredjena.dobro je da se isfrezira par puta jer lakse apsorbuje vlagu leti kada se navodnjava
 
jel mi može ko pomoći, zanima me utjecaj vremenskih prilika na rzvojoj bolesti u kupinjaku, tj, ako je sušnije vrijeme koje se bolesti javljaju i kada....u pitanju je sorta thornfree....tnx :)
 
Mankogal+neki insektoakaricid, to bi trebalo da bude u redu citajuci "joseva" preporuke u prethodnim, gore iznad postovima. Da li je to u redu posto su postovi iz 2011-te?
Pozdrav.
 
P_20140531_141013_002.jpg
Pozdrav
Danas i juce primetih ovo na 3 sadnice ....
U bolestima se poklapa sa ovom dijagnozom
Rak korena i izdanaka (Agrobacterium tumefaciens i/ili A.rubi)

Kod ove bolesti stvaraju se izrasline koje se obično pojavljuju u zoni korenovog vrata ili neposredno ispod površinskog sloja zemlje. Ova zadebljanja se takođe mogu javiti na korenu i izdancima, na mestima oštećenim rezidbom, kao i u pukotinama izdanaka. Abnormalne izrasline se javljaju u proleće i ometaju normalno upijanje vode i hranljivih materija. Zadebljanja obično nestaju tokom zime, ali se ponovo pojavljuju u proleće. Suzbijanje ovog oboljenja svodi se na sadnju na nezaraženim parcelama, uz odabir zdravog sadnog materijala.Treba izbegavati parcele na kojima je u ranijim godinama bilo pojave ove bolesti, ili na kojima su se gajile vrste osetljive na ovaj virus, kao što su stabla voćnih vrsta i vinova loza. Prevencija pojave ove bolesti primenom sredstva A. radiobactor, soj K84, pokazao se perspektivnim, mada se njime bolest ne može izlečiti

Da li je neko od vas imao slican problem ?


- - - - - - - - - -

Posle malo upotrebe interneta , nadjem sliku raka korena i to je ovo
Agrobacterium_tumefaciens,I_MWS57865.jpg


Sto znaci , da ovo sto se kod mene pojavilo moze biti izavano stajskim djubrivom ... nagadjam sad opet .

- - - - - - - - - -

P_20140531_165709_002.jpg
P_20140531_165630.jpg
 
Nazad
Vrh