Kasnija setva kukuruza

Ja sam većinu setve obavio u zemlju koja je loše promrzla i prilično sabijena od snega, tako da je bilo grudvi do mile volje i odmah je išlo valjanje.
Efekat valjanja se pokazao odmah nakon one kiše od pre dve nedelje.
 
Običan glatki valjak napunjen sa 300 litara vode i zahvata širinu četvoredne sejalice.
Krupnije grudve razbije, ili sabije, a sitnije razbije skroz. I da je bilo jakih pljuskova ne bi se stvorila pokorica.
Ostala lepa ravna zemlja posle toga, pa je prskanje suncokreta na crno bilo idealno.
 
Kod mene je normalna sjetva od 20.04. pa do otprilike 10.05. sve prije toga je neuobicajeno i u vecini godina zahtijeva presijavanje jer zbog prehladnog tla zrno istrune a ne pusti klicu , a kao zadnji rok se po starom obicaju spominje sveta jelena ( po katolickom kalendaru pada 22.05) mada u zadnje vrijeme se sije do 01.06. pa cak i kasnije poslije zetve jecma . no za razliku od vas kod mene prevladava FAO grupa 300 i 400, dok se grupe 500 siju za silazu a za ove kasnije rokove (poslije 22.05.) grupa 200 i neki od hibrida grupe 300.
 
Pratite te kukuruze koji sad niču a okruženi su za četiri lista većom braćom.Nije to suncokret koji ne jednako nikne pa ga drugi uguši.
 
Slazem se sa Momom. Oni mogu budu na oko lepi, ali prinos zrna je 20-30% od redovnog niklog kukuruza.
 
Slazem se sa Momom. Oni mogu budu na oko lepi, ali prinos zrna je 20-30% od redovnog niklog kukuruza.

Prika moj mi svake godine sejemo kukuruz pred 1. maj i nisam bas nesto uveren da imam samo toliki prinos u odnosu na ove posejane 2,3 pa i 4 nedelje pre mog kukuruza cak mislim da u nekim slucajevima imam i bolji prinos od njih. Moj kukuruz posejan 30. aprila ima 2 lista i mogu slobodno da kazem da je nikao sigurno 90%. Ono sto nije niklo je uglavnom u suvom na njivama gde je delimicno lezala voda pa se presusila zemlja posle povlacenja i na njivama koje su igrom slucaja orane u februaru. Dace Bog kise pa ce nici i to sto nije niklo...
 
Nisi me razumeo (ili se ja nisam dobro izrazio). Mislio sam da jedinka kukuruza koji sad nice a posejana je pre 30 dana i okruzena sa jedinkama koje imaju po 3-4 lista nema sanse da da dobar rod.
 
A ako je to u pitanju jedna cela površina od npr 1-2 ara na kojoj je kukuruz koji je kasnije nikao?
 
Sto se tice tih biljaka koje kasnije nicu ako dobiju malo kise i bude sunca imace relativno normalan rod. Ja sam posejao jednu parcelu kukuruza 12. maja posle izvlacenja stajnjaka. Posto sam hteo da vidim kako ce koja sorta podneti relativno stresne uslove posejao sam ukupno 6 sorti Pioneer hibirida ali tacan prinos necu moci da kazem iz vise razloga. Posejao sam N01, V74, T36, B23, N43 i D12 pa sta im Bog da.
 
A ako je to u pitanju jedna cela površina od npr 1-2 ara na kojoj je kukuruz koji je kasnije nikao?
Prilicno nemoguce, osim ako je lezala voda pa je naknadno sejano.
Tu je sad druga situaciji u odnosu na onu za koju sam pisao prethodno. Tu nece uticati medjusobna konkurencija vec iskljucivo vreme koje bude u datom trenutku. Moze da se desi da ta mala povrsina da bolji prinos od velike (ranije nikle), ako dobije bolji raspored padavina u trenutku nalivanja zrna.

@Bubu

Ne kapiram zasto sejes tako kasno. Jedino ako je lezala voda...
 
Imao sam drugih poslova i ogromnu kolicinu stajnjaka koju sam trebao da izvucem a zbog atarskog puta koji je bio toliko razrovan da ne bih mogao sa punom prikolicom da se provucem nisam hteo nista da radim dok se nije put sredio. U momentu kad sam mogao da vucem stajnjak dosli su drugi poslovi i jednostavno fizicki nisam mogao da stignem...posle je usledila kisa i eto kasnjenja...
 
Danas 1.VI posejankukuruz hibrid Zona, za koji sam jedva našao podatak da je fao 400.Seme dodeljeno kao socijalna pomoć zbog podzemnih voda.Danas je istanjirano i odmah sejano .Voda se povukla a deo parcele koji je bio pod vodom juče je izgledao ovako
P5210013.JPG
 
Ja sam danas posejao 5,5 hektara jednom seljaku iz sela kojem nije sve niklo kako treba.Zemlju je samo tanjirao a vlage nema nigde.Neka mu je bog u pomoci.
 
Srđane,ne mora da znači,još uvek je sve to trava a do kraja vegetacije će se još mnogo što šta izmenuti,slikaj ovaj kasniji za mesec dana
 
Kod mene su svi kasniji bolji, čak neki prestižu ranije.Nije pokazatelj visina ili boja, lično mi je najvažniiji sklop i ujednačenost.
 
Kod mene su kasniji losiji,jer nije bilo kise odavno,ovi raniji su sklopili lisce pa se manje susi zemlja,vise vlage imaju...
 
Nazad
Vrh