Zaštita voća u precvetavanju

Hvala na podršci, bojao sam se da me ne iznapadate jer zvuči kao da krivim druge za svoje neznanje, samo bih voleo da se teme koje imaju ozbiljne posledice malo rašire sa objašnjenjima pa nek svako sam nauči donekle o čemu se tu radi, kad naučiš lakše i pravilnije ćeš i sam shvatiti šta treba a šta ne i kad je pravo vreme :)

Recite mi samo još ovo, moram da ponovim jako mi je bitno, pošto na nekim kajsijama već imaju plodovi, da li sam ovim prskanjem dobio otrovan plod kad sazri, tj kad me neko pita "jel prskana" treba da odgovorim sa "da"?
Koja karenca se tu gleda?

Akord, 7 dana? http://www.fitofarmacija.rs/Proizvodi/Fungicidi/tabid/858/ProdID/543/Akord_fungicidi.aspx
Dimetogal, voće 21 dan? http://www.fitofarmacija.rs/Proizvodi/Fungicidi/tabid/858/ProdID/558/Dimetogal.aspx
Mankogal 80, ne nalazim podatke...

Znači ako mi voće stigne za više od 21 dan od prskanja u ovom slučaju, mogu slobodno da kažem da je bezbedno da se jede? To će mi taman biti knap, prve kajsije rane što imam stižu drugom polovinom maja...
 
Pozdrav svima!
Znači ako mi voće stigne za više od 21 dan od prskanja u ovom slučaju, mogu slobodno da kažem da je bezbedno da se jede? To će mi taman biti knap, prve kajsije rane što imam stižu drugom polovinom maja...

Netreba da brines,,,dok sazru kajsije neće biti ni D od dimetogala...
Ljudi koriste dimetogal i mankogal, i u mnogim kasnijim fazama razvoja ploda...
pozzz joe!
 
za šljivinu osu zaista ne znam jer šljivu ne gajim ali može se videti po običnim pčelama koje sada nedostaju jabuci i ostalim voćkama u cvetu, juče je skočila temperatura pa su jadne krenule kao nešto da rade, ali mislim da ako naši voćari nastave sa ovako DOBROM zaštitom uskoro nećemo videti ni pčelicu.... pa šta se ja čudim, kod mene u Suvodolu su za 10 dana prskali tri puta... i to voćari koji imaju po nekoliko hektara... ma šta da pričam dalje... dobro je rodilo prošle godine :)
Mnogi preteruju sa prskanjem u punoj cvatnji,čak dva-tri puta,ja nisam ni jednom,pa nema ni jedne male grančice napadnute od monilije,
pogotovo na stenlyu
 
Ja na sljivi radim obavezno dva tretmana od monilije u belim balonima i cvetanju, stenley je jako osetljiv, kada vidite suve grancice na sljivi e onda vam je mozda kasno za sva prskanja od monilije, monilija kada inficira grancicu-drvo, ona ne ostaje u grancici koja je sasusena nego ide dalje ka jacim ramenim granama, ka deblu do korena i kada se uvuce inficira stablo njemu je samo pitanje u kojoj od narednih godina ce da se osusi i da pocne smolatocina i pucanje kore, pa onda kazu nesto mi puca kora nesto ispusta smolu iz debla i sl... kod kosticavog voca to je u 90% slucajeva monilija laxa pogotovo na stenleyu koji je jako osetljiv i na moniliju cvetova i grancica a i ploda....

neka prska kakao ko hoce, ja radim zastitu od pocetka do kraja i ne dajem ni sekunde prostora da kasnim sa zastitom bilo od bolesti bilo od insekata...u godini sljivu prskam 6-7 puta ne racunajuci folijarnu prihranu djubrivom koju radim 3-5 puta...

:ppozdrav:
 
Ja na sljivi radim obavezno dva tretmana od monilije u belim balonima i cvetanju, stenley je jako osetljiv, kada vidite suve grancice na sljivi e onda vam je mozda kasno za sva prskanja od monilije, monilija kada inficira grancicu-drvo, ona ne ostaje u grancici koja je sasusena nego ide dalje ka jacim ramenim granama, ka deblu do korena i kada se uvuce inficira stablo njemu je samo pitanje u kojoj od narednih godina ce da se osusi i da pocne smolatocina i pucanje kore, pa onda kazu nesto mi puca kora nesto ispusta smolu iz debla i sl... kod kosticavog voca to je u 90% slucajeva monilija laxa pogotovo na stenleyu koji je jako osetljiv i na moniliju cvetova i grancica a i ploda....
:ppozdrav:

Kod mene se ovo dešava na čačanskoj ljepotici, i samo na njoj, što se tiče sušenja.

ne racunajuci folijarnu prihranu djubrivom koju radim 3-5 puta...

Pa zašto folijarnu ne koristiš uz regularno prskanje?
 
matkemafija, mankogal 25g- akord 7,5g-fosfamid 0,2dcl. sve u deset litara vode. ali neka ovo potvrdi prvo ironmen ,da ne zeznem nekog (za sljivu u precvetavanju)
 
matkemafija, mankogal 25g- akord 7,5g-fosfamid 0,2dcl. sve u deset litara vode. ali neka ovo potvrdi prvo ironmen ,da ne zeznem nekog (za sljivu u precvetavanju)

Gdje nadje 2 decilitra:haha: na 10l vode....

Mankogal 25g, Akord 7.5g ok./10l vode

INSEKTICIDI


- Preparat (formulacija, aktivna materija i proizvodjac)
PERFEKTHION (EC; dimetoar 400 g/l; BASF)
SISTEMIN 40-EC (EC; dimetoar 400 g/l; Župa)
FOSFAMID 40-EC (EC; dimetoar 400 g/l; Zorka)
ZORAT EC-40 (EC; dimetoar 400 g/l; Zorka-Klotild)
BEVETOX 40-E (EC; dimetoar 400 g/l; CNCCJC)
- Štetocine koje suzbija:
Tripsi, buvaci, lisne vaši
- Doza i vreme primene:
0,075-0,1% (7,5-10 ml u 10 l vode)
- kod tripsa, kada se utvrdi prisustvo
- kod buvaci, posle pojave imaga
- kod lisne vaši, na pocetku formiranja prvih kolonija
- Broj tretiranja i karenca:
2; 28 dana; 63 dana luk; kod tripsa i buvaci
1; 28 dana; 63 dana luk, kod lisne vaši

http://www.sveopoljoprivredi.com/opste.htm
 
Voce oprskano kombinacijom Dimetogal, Mankogal i Akord, u kasnim vecernjim casovima. Da li ovu kombinaciju treba ponavljati u toku godine ako se primete insekti ili cekati redovno prskanje po formiranju ploda. Sa kojim preparatom radimo sledece prskanje i kada.
 
Gdje nadje 2 decilitra:haha: na 10l vode....
Nije 2 nego 0,2.
Razlika i to drasticna zar ne.

Ali dobro je sto si pomenu ovo i kopirao preporuku tog sajta.
Evo recimo koju koncentraciju preporucuje proizvodjac dimetogala, a fosfamid i dimetogal imaju istu aktivnu materiju (dimetoat) istu formulaciju (EC, koncentrati za emulziju) i istu koncentraciju nje u preparatu (400g/litar)
Suzbijanje šljivine ose izvodimo sa preparatom Dimetogal (0,15%)
 
napisite koliko dimetogala ili fosfamida ? valjalo bi da objasnite kad sljivina osa polaze jaja,koliko treba vremena da se izlegu i ubuse u plod crvici.da bi mi koji se ucimo znali kada je pravi trenutak za prskanje protiv sljivine ose,da ne prskamo sablonski? kako da vidimo i gde na cvetu da li ima polozenih jaja?
 
Tesko ces to da vidis, sitna i zelena bas kao i mesto na koje se polazu, unutar casice cveta.
A koncentraciju uvek procitaj na etiketi i samo tome veruj, mani ti nas forumase.
 
ja moje sljive prskam samo jednom i to sa nordoxom i tu je kraj a sto rece fakir mi cemo pcele u narednih dve godine videti samo u knjigama,,ne mogu da shvatim toliku upotrebu hemijskih sredstava ,,pa nije cudo sto se posle sljiva ni ne oseca NA SLJIVU NI KAJSIJA NA KAJSIJU NI JAGODA NA JAGODU ,,KAD JE TO TRETIRANO TOLIKO PUTA.ja na 1h voca jos nisam video ni jednu pcelu vec samo par bumbara,,sve je potrovano kad vidim koliko vi moje kolege to koristite BLAGO SE BAYERU I GALENICI I OSTALIMA.a sta ce nam tek biti sa vodom ..ja sam stvarno zabrinut jer ce vam za godinu dve biti dzaba to prskanje kad se nista nece oprasiti STRASNO.
 
I kod mene u selu svi "znaju" da sad u prskanje za list ide i insekticid, a niko nema predstavu da li mu insekticid zaista i treba, kao i da li mu treba uopšte i to prskanje za list...pomamio se narod a ne zna šta i zašto radi!
 
I kod mene u selu svi "znaju" da sad u prskanje za list ide i insekticid, a niko nema predstavu da li mu insekticid zaista i treba, kao i da li mu treba uopšte i to prskanje za list...pomamio se narod a ne zna šta i zašto radi!

Čitaju po forumima. :) Trebali bi pročitati i obavještenje na dnu ove stranice.
 
Mislim da se narod uplašio prošle godine i trulih i nedozrelih plodova koji su otpadali, najviše zbog vremenskih uslova, moje skromno mišljenje, pa sad misle da će prskanjem da imaju veći prinos ove godine, a kako je prošle godine otkup u Vinčansko Ritopečkom kraju bio konstantan uz dobru cenu i odmah isplatu, onda je svima stalo da imaju što više na oko dobrog ploda...pa odlaze u drugu krajnjost.

Aj taman posle berbe da svi damo neko svoje mišljenje ko je prskao ove godine, da li mu je ova godina bila primetno bolja od prošle (pod uslovom da je prošle manje prskao), mogli bi i temu da otvorimo za to, ali sačekajmo berbu :)

Nego da priupitam...nisam stigao da oprskam nešto starih kajsija i šljiva, imaju već priličan plod, da li da ih oprskam ovim prskanjem sad pošto imam problem malo sa monilijom ploda kod šljive i sa rupama na listu i crnim tačkama na plodu kajsije (koje su možda i posledica grada koji je čini mi se udario prošle godine negde u maju...
 
Da li je se sme mešati Dimetogal i Mystik 250 EC prilikom prskanja višnje u precvetavanju?
 
@oktopod,sto se mene licno tice,nemam zelju da trosim pare na zastitu,da putujem do sela sat tamo sat ovamo.da disem kroz masku dva sata i nosim kantu na ledjima.dojadilo vise,jedne godine osa,druge monilija ,rdja,plamenjaca,rupicavost lista..kupujem rakiju pored mog sljivara i kazana.imao sam moniliju fruktigenu prosle god,sve unistila,ne mogu da poskidam plodove sa sljive koliko ih ima.ovde na forumu sam naucio da sljivina osa polaze jaja u casicu cveta ,odakle se posle izleze crvic koji se posle ubusi u plod.pre sam mislio da osa ubode plod i on posle toga opada.a o mrazu da ti ne pricam,kad ga nema taman se poradujem a onda me sacekaju paraziti i obrste sve.
 
Nazad
Vrh