Zaštita voća u precvetavanju

Belo ulje se koristi tokom vegetacije kao i druga čista ulja (eol, letol..) ali u koncentraciji od 1% (1 litar na 100 litara vode).

U principu, sme se koristiti i bakar tokom vegetacije ali se mora voditi računa o formulaciji pa time o koncentraciji a onda i o vremenskim uslovima (temperatura, sunce...) pa pošto niko ne bi da rizikuje niti proizvođači žele odgovornost, onda se kaže prosto da bakar ne sme tokom vegetacije.
 
Slobo jel ti taj zaštitar rekao samo za višnje ili da je dobro dodati i inače,ja imam pola trešnje,pola kajsije i planove za kasnije..pa bi onda promenio planove zaštite.Pravio bi sam plavo ulje i kasnije dodavao sist.insekticidu neko ulje i onda kasnije kad se šta i ako se pojavi tonusom i mislim da bi to bio zatvoren krug.?Žao mi je što se ne javlja češće član Ivan Ilić (sećate ga se, avatar sa maskom iz filma V for Vendetta) čovek je mag za hemiju bilo šta oko poljoprivrede....
 
Slobo jel ti taj zaštitar rekao samo za višnje ili da je dobro dodati i inače,ja imam pola trešnje,pola kajsije i planove za kasnije..pa bi onda promenio planove zaštite.Pravio bi sam plavo ulje i kasnije dodavao sist.insekticidu neko ulje i onda kasnije kad se šta i ako se pojavi tonusom i mislim da bi to bio zatvoren krug.?Žao mi je što se ne javlja češće član Ivan Ilić (sećate ga se, avatar sa maskom iz filma V for Vendetta) čovek je mag za hemiju bilo šta oko poljoprivrede....

Zile rekao mi je da to vazi za svako voce. Ja imam kajsije i visnje i razmisljam da to probam ove godine. Mada nije to bas ni jeftino, 1l letola ili belog ulja kosta oko 400d a ide na 100 l vode.
 
Ma da preventiva je uvek i za sve najeftinija varijanta al' nakupi se tako rashoda te ovo te ono a kakva će godina biti,pitaj boga. Ne znam dal bi se definitivno rešio svih gamadi ili bi opet morao nekim kontaktnim,npr. trešnjinu muvu u mojem slučaju,itd?
Ovde pored mene ljudi imaju kajsije stare 30-40 god. i daleko su im od kuće pa dolaze samo kad je berba,pokose oko stabala oberu,saseku šta se osušilo i zdravo do viđenja.Većina radi jedno bakarno,jedno prskanje protiv monilije eventualno u precvetavanju kad se stigne i teraju tako......Al' opet preventiva...... sigurno je da održavan zasad ima duži vek.
 
Ljudi zna li neko da mi kaze posle signuma -prskao 70% opalo cvijeta-koliko vremene je potrebno pa da mogu ici sa mankogalom i insekticidom
 
Tresnje su u pitanju,prskao sam sa chorusom na pocetku cvetanja pa onda sa signumom kad je opalo 70 % cveta ili precvetavanje da nazovem e sad me interesuje da se zastitim od lisnih vasi koje su pocele na nekim tresnjama da se pojavljuju mislio sam mankogal+calipso bayerov .Koliko je vremena potrebno da prodje posle prskanja sa signumom zbog mankogala?
 
Signum si mogao nešto ranije.
Mankogal i insekticid idu u precvetavanju, tako da najverovatnije trebaš odmah (razlog više ako si već nešto primetio).
P.S. Inače, za razliku u periodu prskanja između (ova dva preparata) ne brini, oni su tako i predviđeni ...
 
Poslednja izmena:
Ja sam kupio mankogal i insekticid Perfektion. Prskao sam chorusom i krušku i šljivu, da li se mankogal može miješati sa perfektionom ili je bolje ići na dva prskanja. Ako neko koristi perfektion šta mislite koja je najbolja doza na 100 L vode. Hvala
 
Utorak za moj kraj najavljuju kišu,jabuka je trenutno u cvetu ,da li je štetno u ovoj fazi izvršiti zaštitu do sada nikada nisam radio baš u cvetanju?
 
Kako neki ovde kažu , Imeni treba pomoć : Naime , zbog vremenskih neprilika u mom kraju , nisam uspeo da odradim zimsko prskanje na višnji koja je u 3 godini na površini od 1.5 ha .Šta mu je sada činiti ? Molim Vas za mišljenje jer najavljuju lepo vreme za vikend i moram da reagujem .:cao:
 
Ove godine mogu da se primenjuju ovi preparati a šta će se sledeće godine primenjivati umesto dimetoata za šljivinu osu a da bude sistemik?


Direktor Uprave za zaštitu bilja je donošenjem Rešenja 31. decembra 2019. ukinuo Rešenja o registraciji sredstava za zaštitu bilja koja sadrže aktivnu suptancu dimetoat.

U pitanju su preparati Ditox, Danadim progres, Dimetogal, Fosfamid 40 EC, Jura, Perfekthion, Perfekthion top, Sonar extra, Zagor, Sistemin 40 EC, Sonar i Tetolin.

Zalihe sredstava za zaštitu bilja na bazi dimetoata mogu se stavljati u promet ako nije istekao rok upotrebe označen na deklaraciji i uputstvu za primenu (etiketi) pod sledećim uslovima:

– do 30.06.2020. godine dozvoljena je prodaja postojećih zaliha sredstava za zaštitu bilja na veliko
– do 30.12.2020. godine dozvoljena je prodaja postojećih zaliha sredstava za zaštitu bilja na malo samo korisnicima sredstava za zaštitu bilja (osim Tetolin – do 30.06.2020.)
– do 30.06.2020. godine dozvoljena je primena sredstava za zaštitu bilja korisnicima sredstava za zaštitu bilja, za primenu u zasadu trešnje i višnje
– do 30.06.2021. godine dozvoljena je primena sredstava za zaštitu bilja korisnicima sredstava za zaštitu bilja, za primenu u svim ostalim kulturama

Po propisima koji regulišu ovu oblast ostavljen je period od 18 meseci (princip: 6 promet na veliko + 6 promet na malo + 6 primena) do potpunog ukidanja u primeni.

https://www.agrotv.net/vesti/ograni...RNxK6a-3k_KIhv6_0epxesIcdZqbgvmasIyh6t-L1WnGo
 
Za par dana će Šljiva biti u precvetavanju i treba da prskam protiv šljivine ose. Uzeo sam Mankogal i Sonar (ista aktivna materija kao Perfekthion) pa me interesuje da li se ova dva preparata mogu mešati. Pronalazim različite informacije, čak i ovde nekoliko postova unazad neko je pitao za mešanje Perfekthion-a i Mankogala (Dimetoat i Mankozeb) i odgovor je da se meša. Zaštitar je rekao isto prilikom kupovine, međutim u uputstvu Mankogal-a piše
"Препарат се не сме мешати са : - инсектицидима киселе реакције (dimetoat)" e sad treba biti pametan, da li prskati dva puta ili mešati.

Još jedna stvar, kada prskate Šljivu, kada opadne sav cvet ili ranije? Kod mene ima još oko 20% cveta pa ne bih da ubijem pčele koje su ove godine "radile za sve pare" :pcelac:: :pcelac:: :pcelac::
 
Poslednja izmena:
Ja praktikujem da tretiram kad opadne i poslednja latica sa poslednjeg cveta na šljivi. Meni je to jedino tretiranje hemijom. Ali nisam profesionalni voćar. Najvažnije je da ispod krošnji nemam cveća na koje će sleteti pčela.
Sada u sredu ujutru će za mene možda biti najbolje vreme da se tretira pošto će u utorak kiša a u sredu najavljuju 'hladnije' vreme.
Ja ne tretiram mehanizacijom nego ručnom prskalicom i do sada sam tretirao kasno uveče ali sada nemam dozvolu za kretanje.
 
Ja praktikujem da tretiram kad opadne i poslednja latica sa poslednjeg cveta na šljivi. Meni je to jedino tretiranje hemijom. Ali nisam profesionalni voćar. Najvažnije je da ispod krošnji nemam cveća na koje će sleteti pčela.
Sada u sredu ujutru će za mene možda biti najbolje vreme da se tretira pošto će u utorak kiša a u sredu najavljuju 'hladnije' vreme.
Ja ne tretiram mehanizacijom nego ručnom prskalicom i do sada sam tretirao kasno uveče ali sada nemam dozvolu za kretanje.

Nisam ni Ja profesionali voćar, imam oko 200 stabala Šljive i trudim se da sačuvam pčele, trebaće nam i sledeće godine :)
I Ja planiram u Sredu da radim, prskam ručnim atomizerom.
Ovo sa mešanjem preparata me zanima, jer mislim da proizvođač ne bi bezveze to napisao.
 
Nekad je to pisalo sada vise ne pise.

To je ovde tema koja vaskrsne jednom godisnje.

Ja odavno ne koristim dimetoate tj Dimetogal i slicno, koristim Tonus insekticid i zadovoljan sam a ne naidjoh na nemogucnost mesanja

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh