Priprema zemljišta za voćnjak

kopex

Novajlija
Učlanjen(a)
14 Apr 2011
Poruka
12
Lokacija
Crna Gora
Kao početnika i laika interesuje me sledeće:
Imam plac na selu i htio bih da posadim voće.
Kako da pripremim zemlju za jesenju ili zimsku sadnju voća?
Na zemlji nije bilo nikakvih usijeva niti voćaka zadnjih 20 godina.Plac sam očistio od divljeg rastinja ali su ostali korijeni.

Raspitaću se kod seljana koje voćke su najpodobnije za to područje.
Prednost je mogućnost navodnjavanja (besplatno) i rodna zemlja.
Molim da odgovori budu što jasniji tj. bez mnogo stručnih izraza i definicija,nego brate na lijepom našem srpskom jeziku.
Pozdrav.
 
Savetujem ti da prvo izvršiš analizu zemljišta, kolika ti je ta površina, ako je veće onda ide ako je potrebno dodavanje stajskog i veštačkog đubriva, pa rigolovanje.........
 
Zemljiste za vocnjak treba da je ogovarajuceg kvaliteta za vocnu vstu i sortu.
Treba da je odgovarajuceg aciditeta, aerisano, odgovarajuce strukture i povoljnog mehanickog sastava sa povoljnim vodnim i toplotnim rezimom.
Ekspozicija parcele treba da je usaglasena sa lokalnim mikrokliamtskim uslovima i osobinama gajene vocne vrste.
Priprema zemljista se sastoji u utvrdjivanju mehanickog sastava, strukture i dubine horizonata zemljista otvaranjem veceg profila radi sto tacnijih rezultata kao i u detaljnoj hemijskoj analizi zemljista.
Na osnovu dobijenih rezultata se mogu dati konkretne preporuke za odredjene zahvate koji ce zemljiste dovesti u stanje u kom ce na njemu biti moguce gajenje voca.

Valja li? :)

posto si ti to pokrcio a pre toga tu bilo korova kolko hoces verovatno eto njega uskoro opet. A, posto ces da sadis tek na jesen imas celo leto pred sobom da mu dojes glave.

Ja bih ovako a ti kako hoces.

Pustis sad malo korov da naraste pa ondacelu parcelu istretiras dobro totalnim herbicidima, sacekas da to deluje, da se korov osusi, onda izvuces stajnjeka ako imas, vrebas zgodnu priliku u toku leta da to sto dublje uzores, ostavis tako da ga sunce-kisa-sunce-kisa razbije, temo krajem septembre oktobar opet ulovis neku zgodnu priliku da to potanjiras ili necim drugim poravnas to oranje, tad bacis mineralno djubrivo, iskopas rupe i cekas sadnju.

Ako je plac mali, ako je to nekoliko stabala ili par desetina stabala, do jeseni unistavaj korov pred sadnju iskopaj malo vece rupe i sadi.
 
Pa reče čovek kolega da ne koristiš toliko stručnih izraza :haha:, a ti ga baš pretera ! :haha:
 
U jbt, ja pogresno procitao..mislio da tako vise voli :)
Ma i mene nerviraju ti izrazi pa sam namerno preterivao.....sve se moze reci i vrlo jednostavnim jezikom.
 
Kao prvo svima hvala na brzim odgovorima.
Još malo informacija o placu:
-plac je površine oko 1200-1300 m2 ali planirao sam za voćnjak oko 400 m2,kasnije možda i više
-nije u planu profesionalno bavljenje,samo onako za dušu i porodicu (amaterski)
-nisam u situaciji da zasađujem sve od jednom
-zemlja je crna i veoma kvalitetna na površini dubine oko 60 cm,posle je blago pjeskovita
-nadmorska visina oko 800 m
-planirao sam da zasađujem po malo od nekoliko voćki
-zimi zna da bude snijega i mraza
-u okolini uspiješno uspijevaju:šljive,jabuke,kruške,višnje,trešnje,maline,....ma rodno brate samo tako....
Neznam samo koje su voćke najbolje rodne u tom kraju jer seljaci sade od svega po nešto.

Mislim da bi bilo najbolje se prvo konsultovati sa biotehničkim institutom o svemu (kao što je neko već pomenuo).Odrediti kvalitet zemlje i vrste i sorte voćki.
Samo neznam dali dali oni to rade za fizička lica.
Dali neko zna orijentaciono koliko košta analiza zemljišta?
Hvala i pozdrav.
 
ironman :bravo: A što lepo čoveku nedade link pa da sve lepo na miru prostudira:ppozdrav:
Ma pomislih da je ovako lakse, razumljivije :)

Kopex, shvatio si naravno da sam se zezao u onom prvom delu?
Sve ono jeste tako ali to je teoretisanje.

Ako sve to sto ti zelis uspeva u oklolini mani se analiza zemljista posebno sto ti to neces za biznis vec za svoju dusu. Sadi ono sto volis da imas a sto ima u okolini.
Analiza ona osnovna (na sadrzaj humusa, fosfora, kalijuma, azota i na pH vrednost) nije preskupa i u Srbiji se to negde radi i besplatno, ali neces njome nista znacajno promeniti, mozda jedino da uradis pH pa ako je bas kiselo da nabavis kreca da to smanjis. To moze da ti uradi bilo koja labaratorija (moze i u nekoj bolnici ako poznajes nekog laboranta)

Ako mozes uzori a ako ne iskopaj dobre rupe i sadi to slobodno, nema tu velike filozofije. Samo ne daj korovu, okopavaj to kad se primi, zalivaj u pocetku. po sako dve mineralnog djubriva, zastiti od bolesti i guraj.

Pricam o vrstama koje se vec uspesno gaje u tom kraju, to ti je najsigurnija analiza.
 
Tako druže @ironman da te svako razume. Nije mu ni analiza na % humusa, azota, kalijama i ostalih elemenata skupa, a može da pomogne, npr ako je zemlja ispoštena i ako sadrži el. u manjim %, ili ako poznaje nekoga ko ima gazdinstvo može i on da odnese zemnju na analiza i da mu urade za džabe.... Sve ostali si lepo i sam rekao ! :osmeh: :ppozdrav:
 
Naravno naravno, analiza nije preskupa a sigurno ne moze da skodi. Bar ce znati sta ima u zemljistu pa i neka nista po osnovu te analize ne uradi sto inace ne bi uradio nece smetati da je ima.
Nego covek sadi 4 ara, a u okolini vec ima voca koje bi on sadio pa da ne pravimo sad neku veliku nauku od toga.
 
Naravno naravno, analiza nije preskupa a sigurno ne moze da skodi. Bar ce znati sta ima u zemljistu pa i neka nista po osnovu te analize ne uradi sto inace ne bi uradio nece smetati da je ima.
Nego covek sadi 4 ara, a u okolini vec ima voca koje bi on sadio pa da ne pravimo sad neku veliku nauku od toga.

Još jednom hvala svima.
Da više ne zalazimo u ovu temu.Za sada toliko od mene probaću da stupim u kontakt sa institutom pa onda dalje ....
Čujemo se nekom drugom prilikom......možda čak i samo zbog moje radoznalosti i interesovanja o nečemu što mi trenutno nije potrebno.
Pozzzdrav....
 
Ma pomislih da je ovako lakse, razumljivije :)

Kopex, shvatio si naravno da sam se zezao u onom prvom delu?
Sve ono jeste tako ali to je teoretisanje.

Ako sve to sto ti zelis uspeva u oklolini mani se analiza zemljista posebno sto ti to neces za biznis vec za svoju dusu. Sadi ono sto volis da imas a sto ima u okolini.
Analiza ona osnovna (na sadrzaj humusa, fosfora, kalijuma, azota i na pH vrednost) nije preskupa i u Srbiji se to negde radi i besplatno, ali neces njome nista znacajno promeniti, mozda jedino da uradis pH pa ako je bas kiselo da nabavis kreca da to smanjis. To moze da ti uradi bilo koja labaratorija (moze i u nekoj bolnici ako poznajes nekog laboranta)

Ako mozes uzori a ako ne iskopaj dobre rupe i sadi to slobodno, nema tu velike filozofije. Samo ne daj korovu, okopavaj to kad se primi, zalivaj u pocetku. po sako dve mineralnog djubriva, zastiti od bolesti i guraj.

Pricam o vrstama koje se vec uspesno gaje u tom kraju, to ti je najsigurnija analiza.

Ovako sam i ja zamišljao taj moj pokušaj sadnje voćki.
Samo mi je trebala potvrda od nekog iskusnijeg voćara.
Hvala i pozdrav.
 
Kolega pogledaj kako izgleda voćnjak člana @ironman-a i sve će ti se samo kasti, to je najbolje ogledalo voćara ! :ppozdrav:
 
Kopex, pošto ti nije komercijalni voćnjak, mani se analize zemljišta. Sam kažeš da je zemljište vrlo kvalitetno. Sad duboko uzori, a pred jesen to istanjiraj i pobrnaj, razmjeri, pokopaj rupe i sadi. Imaj na umu kod izbora voća, kako ćeš usaglasiti zaštitu za svaku vrstu. Neka je sa srećom! :cao:
 
Kopex, pošto ti nije komercijalni voćnjak, mani se analize zemljišta. Sam kažeš da je zemljište vrlo kvalitetno. Sad duboko uzori, a pred jesen to istanjiraj i pobrnaj, razmjeri, pokopaj rupe i sadi. Imaj na umu kod izbora voća, kako ćeš usaglasiti zaštitu za svaku vrstu. Neka je sa srećom! :cao:

Hvala na predlogu.
Mislim da će to tako i biti.
Pozdrav i hvala.
 
Rigolovanje zemljišta

Pošto nisam našao ovu temu ,a ako sam pogrešio mesto postavka teme neka administrator prebaci i obavesti me.

Naime prijatelj hoće da napravi zasad na jesen u selu Surduk na Dunavu. Interesuje ga kako i sa čim se rigoluje zemljište koliko duboko i slično. Naravno ukoliko ima neko ko to radi u okolini mesta Banovci, Slankamen, Surduk neka mi javi na pp
 
Planiram na jesen da zasadim na 1,5 ha kruške. Ne uspevam u bližoj oko lini da nađem nekog da mi rigoluje zemljište, a mogu (na ime nekog duga) da dovedem bager. Moje pitanje kolege je: da li je dobro da mi bager, tu gde će biti redovi, iskopa kanale 50- 60cm dubine i isto tako u širinu? Unapred zahvaljujem na odgovorima.
 
Na zemljištu koje nije obrađivano više od 10 godina planiram da na jesen sledeće godine podignem voćnjak (višnja, šljiva, jabuka). Molim za savet na koji način da pripremim zemljište i šta da posejem ove jeseni. Analiza zemljišta biće urađena uskoro.
 
Za jesen sam planirao "pošljiviti" jedno parce zemlje.Kako je ovo leto bilo izrazito susno,nisam uspeo uzorati do dana danasnjeg.Cak i posle oktobarskih nekoliko kapi ne mogu se upustiti u tu avanturu.I sad ne znam ni sam,da'l da orem,tanjiram i sadim cim dovoljno nakisne,ili je bolje da cekam prolece za samu sadnju?Kako mrzim kada nesto isplaniram,a visa sila mi pokvari planove ::jako_besan::
 
Nazad
Vrh