Pocetak pcelarenja

Sapcanin

Član
Učlanjen(a)
14 Apr 2010
Poruka
54
Lokacija
SABAC
MOLIM ZA POMOCNO ZNANJE.......
Dobio sam 12 duplih kosnica na poklon, od coveka koji je zbog raznoraznih razloga prestao da pcelari.
U njima se nalaze ramovi i vosak koje je napao moljac.
Nisu u sjajnom stanju ali je dolazio jedan pcelar i rekao mi da sve moze da se sredi i zapocne ponovo. Pominjao je da se opale kosnice iznutra, da se ramovi okuvaju u kljucanoj vodi, i jos mnogo toga.
Voleo bih i od vas neki dodatni savet da bi mi sve krenulo kako valja.
HVALA UNAPRED BUDUCIM KOLEGAMA PCELARIMA.
 
Pozdrav prijatelju iz Šapca. Lepo je to što planirate da zapčelarite. Pa eto, za početak dobar ste savet dobili od kolege pčelara, ali nedovoljno pojašnjeno. Pretpostavljam da su te ''duple košnice'' u stvari košnice sa po dva nastavka. Naravno da sve to može da se sredi i ponovo otpočne sa pčelarenjem. Prvo, ako je spoljašnja farba u lošem stanju, mogla bi da se skine šmirglanjem i ofarba ponovo, preporučuje se boja koju pčele mogu da vide, na primer ne crvena, već plava, bela i td. Drugo, treba ukloniti saće sa ramova koje je napao moljac, skinuti žicu sa ramova i prokuvati ramove u kazanu, sve dok se ramovi ''ne očiste'' od starog voska i prljavštine. Ujedno je to i dezinfekciona metoda. Potom treba ramove ponovo ožičiti i staviti satne osnove od voska, u zavisnosti da li je LR ili DB tip košnice i ramova, pa su potrebne i satne osnove za dati tip. Nastavke treba opaliti brenerom iznutra, potom ošmirglati, a isto uraditi i sa podnjačom, hranilicom i eto spremne košnice. Onda krenete u nabavku roja, bilo da kupite paketne rojeve ili dobijete od kolege pcelara, kada ce i uslediti saveti za njihovo nastanjivanje u košnicu.Za ovo javljanje od mene toliko, nadam se da je bilo od koristi.
Javite se slobodno sa novim pitanjima ili zahtevom za pojašnjenje nečeg napisanog.
LPNP (Lep Provod Na Pčelinjaku)
 
Hvala ti mnogo. Pohvala prvo za fotografiju a zatim za lepo objasnjenje.
Naravno da mi je jos mnogo nejasnih stvari oko pcelarenja ali nadam se da cu uspeti to da savladam i otpocnem pcelarenje.
Dugo godina sam bio golubar, ali sada vise za to nemam mogucnosti, u selu gde sam postavio kosnice, ima dosta sokola tako da je jedino za pcele pravi raj. I nije potrebno ih seliti nigde, sve imam na jednom mestu. Ove godine sam dobro razgledao okolinu, pocev od trnjine, sipka, mog vocnjaka od 500 dzenarika, zatim bagrema, livade, ostalog voca, suncokreta, i dosta jos koje cega ja se jos dobro ne razumem.
Zvao sam i coveka u Valjevu obecao mi je 5-6 sadnica Sofore ako uspe kod mene.
Nadam se da cu biti bar solidan pcelar.)))
 
ljudi dosla su mi dva roja. Jedan veliki jedan manji. Pozvao sam pcelara jednog komsiju i pomoga mi da ih premestim u jednu cistu zdravu kosnicu.
Ovaj drugi manji smo ocistili kosnicu na licu mesta i postavili sve onovo.
Tako da dva roja sada imam nisam kupovao i ZAPOCEO SAM PCELARSTVO.
Nadam se da smo vec kolege ...)))
 
Sada ti ostaje priprema sirupa i prihrana da izvuku satne osnove i obezbede zimnicu.
Samo oprez to radi predveče da ne izazoveš grabež.
 
Da to mi je rekao ovaj pcelar, i rekao mi svaki dan da prehranjujem.
Dali je potrebno svako vece sipati sirup.
 
Poželjno je jer roj treba da izgradi saće pa i da obezbedi sebi zimnicu ako nema kasnije povoljne paše.
 
Pa dobro to pricam za sada , sada dali moram da sipam sirup svako vece jer ja mislim da imaju sada livade, ali dobro moze da se preskoci, kada nisam tu 4-5 dana da im ne sipam....
 
Pozdrav Rale,
razlika je u dimenziji ramova kod DB kosnica imas plodisne ramove koji sluze za razvoj drustva pre i posle pase kao i za njegovo zimovanje medisni nastavci su upola manji i sluze iskljucivo za skladistenje meda za vrcanje posto se u celijama medista neizvodi leglo med iz takvog saca je dosta kvalitetan i takvo sace je tokom zime lako za cuvanje zbog minimalne pojave moljca.
LR kosnice imaju samo jedan tip ramova svaki nastavak je isti tako da se sa njima moze mnogo lakse manipulisati tokom godine ali po meni jedini nedostatak je to sto se med za cedjenje skladisti i u onim ramovima u kojima se izvodilo leglo.
Ja radim sa DB kosnicama jer sam sa njima poceo pa mi je muka sad prelaziti na LR mada mislim da je LR dosta laksi za rad. TOliko za pocetak nadam se da sam pomogao pozzzz
 
LR je moja preporuka. Lakša za rad, za selidbe. Ako pod pregradom podrazumevaš matičnu rešetku, može da je ima. Eto ja na primer pčelarim bez matične rešetke, ali planiram da je uvedem od sledeće godine. Pozdrav!
 
Imam jedan problem u pcelinjaku tacnije sa jednom kosnicom.Koristim LR kosnice i nov sam u ovom poslu, od proletos sam pruzeo pcelinjak pa nemam iskustva.Naime u jednom nastavku, kad sam cedio bagremov med, sace je bilo puno meda na svih 10 ramova ali nije bilo zatvoreno.Taj sam nastavak ostavio i nisam iscedio med.Od bagremove pase pa do sad tu se stanje nije promenilo.Danas sam cedio med, a taj nastavak i dalje ne zatvoren i nisam ga iscedio.Inace to je drugi nastavak na toj kosnici, u prvom nastavku i u bagremovoj pasi i sad je bilo meda i sve je bilo lepo zatvoreno i to sam redovno iscedio.Da li neko zna sta da radim sa tim nastavkom tj. sa tim medom?
 
Evo mene ponovo na mojoj temi koju sam zapoceo.
Sada vec imam 4 kosnice i mislim da se dobro snalazim .
Sve sto neznam pitam i mislim da ce biti ok.
Dosao je red i na dimljenje pcela protiv krpelja.
I to sam obavio.
Svako govori razlicito o tome.
Ja sam kupio u flasici , zaboravio sam kako se zove i reli su mi 5-6 kapi ide na papir.
Zatim svaki cetvrti dan pet puta da ponovim to isto.
Neki kazu svaki cetvrti dan cetiri puta.
Zeleo bih da mi neko odgovori?
Ja sam do sada ponovio cetiri puta dali treba i peti put?
I kada treba ponoviti dimljenje, dali se ceka prolece ili je potrebno i u toku zime?
 
Imam jedan problem u pcelinjaku tacnije sa jednom kosnicom.Koristim LR kosnice i nov sam u ovom poslu, od proletos sam pruzeo pcelinjak pa nemam iskustva.Naime u jednom nastavku, kad sam cedio bagremov med, sace je bilo puno meda na svih 10 ramova ali nije bilo zatvoreno.Taj sam nastavak ostavio i nisam iscedio med.Od bagremove pase pa do sad tu se stanje nije promenilo.Danas sam cedio med, a taj nastavak i dalje ne zatvoren i nisam ga iscedio.Inace to je drugi nastavak na toj kosnici, u prvom nastavku i u bagremovoj pasi i sad je bilo meda i sve je bilo lepo zatvoreno i to sam redovno iscedio.Da li neko zna sta da radim sa tim nastavkom tj. sa tim medom?
ili ga iscedi ilipodeli te ramove ostalim košnicama kao zimnicu. Med se inače ne cedi kad nije zatvoren jer sadrži mnogo vlage ali to važi samo dok je paša u toku. taj tvoj bagrem je uzreo davno ali nisu ga zatvorile jer nisu napunile ćelije do kraja
 
Podelio sam ramove u druge kosnice tacnije 8 ramova a dva sam ostavio u toj kosnici.
 
Imam jedan problem u pcelinjaku tacnije sa jednom kosnicom.Koristim LR kosnice i nov sam u ovom poslu, od proletos sam pruzeo pcelinjak pa nemam iskustva.Naime u jednom nastavku, kad sam cedio bagremov med, sace je bilo puno meda na svih 10 ramova ali nije bilo zatvoreno.Taj sam nastavak ostavio i nisam iscedio med.Od bagremove pase pa do sad tu se stanje nije promenilo.Danas sam cedio med, a taj nastavak i dalje ne zatvoren i nisam ga iscedio.Inace to je drugi nastavak na toj kosnici, u prvom nastavku i u bagremovoj pasi i sad je bilo meda i sve je bilo lepo zatvoreno i to sam redovno iscedio.Da li neko zna sta da radim sa tim nastavkom tj. sa tim medom?







Da li imaš žičanu podnjaču da pratiš pad varoe? Ako nisi mogao pratiti odradi i peti put pa kraj.
Nastavak za jedan mesec kada ne bude više legla jedanput.
Ako možeš da se povežeš sa nekim pčelarom koji radi zimski tretman oksalnom kiselinom da nakapaš kada je temperatura oko 5 stepeni ako ne odradi jedan tretman tim kapim,a.
 
Nemam žičanu podnjaču.Koje su prednosti?Tretman protiv varoe sam odradjivao uz savete Evrotoma iz Rume svaki put kad je trebalo.
Ne razumem na šta se odnosi: "Nastavak za jedan mesec kada ne bude više legla jedanput."
Oksalnu kiselinu sam dobio od jednog pčelara
 
Nazad
Vrh