Како сам до пластеника?

  • Začetnik teme milan88
  • Datum pokretanja
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
M

milan88

Guest
Otvorio sam ovu temu da neko ko zna nešto o plastenicima to i napiše. Koje se cevi koriste, najlon, kako ide navodnjavanje u plateniku i koje su cene za sve to? :osmeh:.


Na forumu slična tema koja je sad zatvorena, predlažemo da i nju pregledate pre nego postavite pitanja oko samogradnje plastenika --- Samogradnja plastenika
 
Moraćeš biti malo precizniji, jer ovo što si ti pitao je previše uopšteno, ali baš previše uopšteno.

Za pošetak napiši koliko imaš zemlje na raspolaganju i šta bi ti najviše voleo da gajiš. Pa ćeš i dobiti neke konkretne odgovore, verovatno.
 
Планирам поврће,а да пластеник буде око двеста метара квадратних,али сам тему отворио овако да се уопштено пише.
 
Pa računaj da će ti plastenik trebati biti oko 400 metara kvadratnih. Ili više plastenika, svejedno, da bi postigao ekonomičnost proizvodnje.
 
Мислио сам у почетку као хоби,јер слабо знам о томе.Колико би коштао пластеник од двеста метара квадратних са свом опремом,у самосталној изради?
 
milan88 je napisao(la):
Мислио сам у почетку као хоби,јер слабо знам о томе.Колико би коштао пластеник од двеста метара квадратних са свом опремом,у самосталној изради?

Da To kad bi neko znao koliko bi odprilike kostao plastenik od 200 metara kfadratnih sa citavom opremom ija bih bio zahfalan kad bi neko postavio cenu ovde hfala unapred :D :D
 
A šta bi ti gajio u tom plasteniku, je bitno pitanje. I kakvu si vrstu folije zamislio tačno da koristiš (koliko slijeva, dali ima aditive antivirusne u sebi ili neke druge. Kako si zamislio prihranu biljaka.

Jer to što si rekao sa kompletnom opremom, je veoma mnogo, ako bi uzimao kvalitetnu opremu u potpunosti. Međutim ako bi prvo samo uzeo konstrukciju i foliju, pattek naredne godine sisteme za navodnjavanje, milim da bi ti takođe bilo isplativo. :cao:
 
20 €/m2 Prazan plastenik.Oprema se kupuje prema vrsti proizvodnje
 
plastenik od 100 metara kvadratnih moze da kosta 2.5evra po metru.
 
Od kakvih materijala se pravi taj plastenik, ako mu je cena 2.5 eura po kvadratu. Konstrukcija je verovatno metalna, ali kakva se sve folija uklapa u to cenu?
 
Eh da ja mogu napraviti plastenik za 2,5 eura po kvadratu.
Ja sam pravio lani za rasad, nekih 115 m2 me koštalo nekakvih 700 eura, s tim da sam sve sam vijao i vario.
Cijevi su pocinčane fi 32 mm 2 mm debljina stjenke.
Ovi plastenici na slici bi se kod mene ubrzo srušili, zbog snijega mislim. A i folija mi se čini nekako prežuta, biljke negativno reagiraju na to. Znate ono, zasjenjenje.....
Ja sam stavljao 5 godišnju FVG. Neka nekoga ne iznenadi ako mu se folija ubrzo raspadne. Ako se navodi da je primjerice 4 sezone, dakle to je dvogodišnja folija, a jedna godina se računa dvije sezone, ljeto i zima. Politika...
 
cabage je napisao(la):
Ako se navodi da je primjerice 4 sezone, dakle to je dvogodišnja folija, a jedna godina se računa dvije sezone, ljeto i zima. Politika...

Ovo bi se moglo nazvati i marketingom, mislim lepo su to sročili, a uz to nisu ništa ni slagali.
 
Ovi plastenici sa slike kostaju oko 7.5 evra po kvadratu pod uslovom ako ih sam pravis razmak izmedju lukova je 1.5 metara sirina je 8 metara a visina 3.6 metara. Cijevi su kvadratne 3x2cm debljine zida 1.7mm i ofarbane.

Ja toga imam jedno 5000 metara folija je grcka visegodisnja ja radim sa plastenicima 10 godina.
 
Pozdrav svim ucesnicima foruma i potencijalnim i profesionalnim uzgajivacima povrca!
Posto imam u planu podizanje plastenika,za pocetak oko 400m2 a kasnije da se prosiruje,a o svemu tome jos ucim,svaka informacija i savet je dobrodosao!
Pre svega bih pitao koliko je sve to isplativo,i da li je moguce prosirivati se od zarade ako se covek maksimalno angazuje u proizvodnji i plasmanu:haha:
 
Recimo, ovako za početak. Pošto si nov na forumu, da te malo uputim. Ako te interesuje kolika je isplativost plastenika otvoriš novu temu za to, pošto je ovo tema da se piše kako sam do plastenika. Na taj način će pitanje koje te zanima, biti uočljivije na forumu i pre ćeš dobiti odgovor.

Nije loše da sve što te zanima, a nije do sada otvorena tema, ti sam otvoriš temu i napišeš šta ti je na umu. I topla preporuka da malo popuniš profil, ljudi nisu baš zainteresovani da odgovaraju totalnim anonimcima na forumu.

Od plastenika od 400 kvadrata se može fino živeti, ali ako daš sebe kao što si rekao. Ali to znam samo posredno, pošto se ne bavim sa povrtarstvom nego držim pčele. :pcelac::
 
tesko da se moze zivjeti od samo 400kvadrata ja imam 5000 kvadrata ijos radim 5ha otvorenog polja pa moze se reci da uz veliki rad zivim solidno rad uplastenicima je izuzetno tezak zato sto je vruce a vecina plastenika koji su na ovim prostorima je daleko od idealnih jaimam rodjaka koji radi u austriji ikoji kaze dani tamo radnici nisu zainteresovani za rad u plastenicima
 
Isplativost sam spomenuo posto je to presudno kako uopste doci do plastenika!

Po tvrdnjama iskusnih povrtara sa srodnih foruma cene opremljenih plastenika od oko 400 m2 je nekih 6000e plus oprema za grejanje oko 4000e,sto morate priznati i nije mala para!
Ako bi se proizvodilo povrce van sezone,kada je i najskuplje,investicija je isplativa i veoma brzo vraca dobrim...

U slucaju da tako stoje stvari vredi kupiti gotov plastenik bez rizika da se nesto pogresi u startu ili se ipak upustiti u avanturu podizanja plastenika po sistemu "sam svoj majstor" pa sta nam Bog da...
Vidim da mnogi sami projektuju svoje objekte ali zar ne postoji opasnost da se nesto pogresi i recimo popusti konstrukcija ili folija od snega ili vetra:haha:

Nas proizvodnja u plstenicima izuzetno zanima i velike su sanse da nam to bude buduca profesija uz puno rada i ucenja...
 
2 Smart
Vidi druže, sve zavisi od toga koliko imaš para i znanja a koliko vidim volje imaš ::super:: . I ja sam uvek za to da ako nešto radiš radi kako je bog zapovedio ili nemoj nikako, dakle ful varijanta. Medjutim ukoliko nemaš dovoljno znanja bojim se da nećeš imati max rezultate pa da se ne razočaraš a ulog nije mali. Možda za početak ni varijanta sa običnim tunelima (5-5.5 x 2-2.1m x dužina) nije loša. Varijanta sa plastičnim cevima nije tako skupa a može se dosta toga odraditi salata, spanać, mladi luk, rotkvice..., a kasnije paradajz, paprika, krastavci... Što se tiče isplativosti izračunaj sam. Sve stavi na papir, cene objekta ćeš lako naći a za cene povrća pitaj domaćicu ona to najbolje zna (ili komčinicu :haha:). Ako imaš para, nešto znanja i spreman si da učiš i ako si čvrsto rešio da ti to bude posao startuj kako treba t.j ful varijanta.
Šta god da uradiš budi spreman na puno rada i na to da sam prodaš robu jer ćeš samo tako sa male površine imati neku zaradu.
E sad mi ti ovde svašta napisašmo ali ne očekuj instant odgovor. Teško da će ti bilo ko reći radi to i to ipak si ti taj koji odlucuje.
 
Raznih "indijanskih" plastenika sam se nagledao postavlja se pitanje vredi li rizikovati kulturu koja se gaji,medjutim mnogi koji prvi plastenik kupe "ful" i vec gotov obicno drugi podizu sami uz neke korekcije koje im najvise odgovaraju...
Moguce da je to put koji i nama najvise odgovara uz spremnost na rizik prvih nekoliko sezona,dok ne steknemo malo iskustva o uzgoju u zasticenom prostoru posto smo se povrtlarstvom na otvorenom bavili,doduse ne na ogromnom prostoru ali ohrabreni rezultatima apetiti su man se "malo" otvorili.. :osmeh:
Srdacan pozdrav :ppozdrav:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh