Како сам до пластеника?

  • Začetnik teme milan88
  • Datum pokretanja
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Pedja1
dali ti ovo mislis na one kineske pokusaje u okolini Leskovca ili gde vec ili se salis?
 
Pedja1
dali ti ovo mislis na one kineske pokusaje u okolini Leskovca ili gde vec ili se salis?

Па у вези тога је било питање ако сам добро разумео .. е сад колко се сећам (по причама) најбоља је плева од јечма .. а башЛала не би требо да има проблема да пита старије људе код себе о рецептури .. мој отац је био мали кад су се "зидале" последње куће од набоја .. а деда више није ту да приупитам ..
 
A predpostavljam da ti imas plastenike sa zidom od naboja i da je to vrlo efikasno.Mozda gresim ali koliko sam ja upoznat Kinezi koji su to radili dole na jugu su jos pre nekoliko godina otisli bez zbogom.A ja bi bas voleo da vidim u praksi taj sistem,i njegove prednosti
 
То јесте врло ефикасно рачун не лаже .. али предности показује у изразитије континенталној клими (централни планински и севернији делови кине ) .. код нас је постало претопло да би се видео ефекат .. а и они су били у Лесковцу а не на Сјеничкој висоравни .. Не немам такав пластеник .. Отишли су збогом због профита и лудог тржишта па 50% грађана Србије би отишло да има где ..
 
Halo ljudi dali ima itko da moze da mi kaze koliko mi plastenik moze biti sirok sa 1" cjevima (33 mm) da je razmak izmedju lukova 1.5 m a da moze da izdrzi snjeg od 25 cm na sebi bar dva dana.
 
6metara ako je plastenik duži od 30m,ako je kraći može i 8m ali opet sve zavisi kako ga praviš,sa ili bez ojačanja na lukovima,sreća naša pa većina snijega koji padne ne lijepi već spada sa njega
 
Posto je ovde bilo reci o tkz. "kineskom" plasteniku,evo slike jednog slicnog kod mene,s tim sto su na severnoj,istocnoj i zapadnoj strani,umesto zemljanog zida(od nepecenih cigli),slozene bale slame.Na unutrasnju stranu krova sa severa je postavljena al.folija da bi reflektovala suncevu svetlost,a i povecala ukupnu temperaturu u plasteniku.Plastenik je dimenzija 24x9,2m,visine4,5m.Sluzi mi za gajenje rasada(mada sam probao i saditi razno povrce i efekat je takav da sve stize ranije od klasicnih plastenika,naravno bez dodatnog grejanja.U ovakvom plasteniku toplota preko zime nije neki problem(dok ima ikakvog sunca),nego je veci problem kad otopli s proleca velika temperatura:cool:,pa tako mreza za zasenu se postavlja vec u
martu mesecu.Slike nisu sveze,vec iz predhodnih par godina.Inace,plastenik sam napravio pre 5 godina i zadovoljan sam.


 
@Jura,sto se tice jacine konstrukcije,nemam nikakvih problema sa snegom.Lukovi su od cevi 50x30mm,postavljeni na 1,5m jedan od drugog.Takodje,postoje podupiraci od cevi 30x30mm.Osnovni,sredisnji stubovi i bocni su drvene grede 12x10sm,sve postavljeno na betonske stope.Jos tu ima raznih metalnih i drvenih ojacanja,precki,ukosnika i dr.Imao sam 50sm snega na njemu i sve je proslo bez problema.Jedino je mogla kosina krova ka juznoj strani da bude malo ostrija,posto sneg ne sklizne naglo,mozda da sam sljeme izdigao za jos pola metra.Plastenik je prvenstveno zamisljen za proizvodnju rasade povrca i cveca.
 
Odlična ti je ova ideja sa kosom lejom gde ti je paradajz, da li se ipak krivi ili ne?
 
@dzionik,ako mislis da li se krivi paradajz,zbog svetlosti,da malo se iskrivi.I ja sam se s godinama malo iskrivio,ali nema veze:osmeh:Obicno je u toj leji manji rasad,pa ga posle kako otopljava premestam.Prva faza je u kontejnerima koji su na el. grejacu,cebetu.Kada pikiram u saksije ide na tople leje(ovciji stajnjak).Inace,u plasteniku imam i pec(raketnu)ali je retko lozim(stedim drva:osmeh:)
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh