Cena malih prasića na tržištu

Na ovu cenu od 120 din. ,,pozitivna" nula. I sada ili ici na rasprodaju krmaca ili sacuvati stocni potencijal i nadati se perioda kada ce opet prasici izaci na 300 din. Da i meni je ovo dopunsko zanimanje i utoko bolje-gore, zavisno od situacoje na trzistu. Po mom misljenju mi sitni proizvodjaci jedino mozemo da prosperiramo sa autohtonim sortama na organski vid proizvodnje otvorenog tipa, udruzeni
sa izvozom preradjevina na strano trziste.
 
Prodavati prasice trenutno nije posao na kojem se opstaje i zaradjuje,ali kupovati i uhraniti ih trenutno ekstra posao sa dobrom zaradom samo ako ostane ovakva cena tovljenika. Racunajte i sami,matematika je jasna.
 
Prodavati prasice trenutno nije posao na kojem se opstaje i zaradjuje,ali kupovati i uhraniti ih trenutno ekstra posao sa dobrom zaradom samo ako ostane ovakva cena tovljenika. Racunajte i sami,matematika je jasna.
Kakva je to po tebi ekstra zarada na tovljenicima i po kojim cenama ??? :sta:
Matematika ; 200 kg kikuruza x24 din =4800 din +50 kg sojine sačme 70 din=3500 din 7-8 kg premiksa oko 1500 dinn = 9800 din
9800 din + prase oko 3500 din
Tovljenik 100 kg x 135 din/kg = Ekstra zarada
Kod nas u selu nikad veća ponuda i traži se 180 / din kg ali još niko nije prodao po to ceni
 
Kakva je to po tebi ekstra zarada na tovljenicima i po kojim cenama ??? :sta:
Matematika ; 200 kg kikuruza x24 din =4800 din +50 kg sojine sačme 70 din=3500 din 7-8 kg premiksa oko 1500 dinn = 9800 din
9800 din + prase oko 3500 din
Tovljenik 100 kg x 135 din/kg = Ekstra zarada
Kod nas u selu nikad veća ponuda i traži se 180 / din kg ali još niko nije prodao po to ceni

Mnogo skup kukuruz kod tebe,soja i premiks...sa tim cenama nisam racunao.Kukuruz 21,soja 58,premiks 130. Gotov koncentrat 30,5din ukupno,u najgorem slucaju 3kg za 1kg prirast,prase-tovljenik 25/100 razlika 75 kg sto treba da napravi X 30,5=6750.. +3500prase i onda ispadne cca 11,000. i onda 100 x 135=13500 i razlika tj zarada 2,500din. E sad,nije zarada neka na jedan i dva komada kao sto kaze SeljakizGrada ali na 200 jeste.Ko nam kriv pa smo mi mali uvek mali.Genetika nam losa.To je matematika posto bih ti voleo da ja odhranjivam,ali u toj matematici nisam.
Izjednacila se cena prasica i tovljenika,vise bih voleo 200/200 :osmeh:
Ironican sam bio kada sam rekao ekstra zarada,ali hteo sam akcenat staviti na kolicinu i na dobre rabate i kvalitet u hrani + sreca uginuce i ostale kerefeke.
Saosecam se sa onima koji rade prasice,ali prodao sam pre mesec dana na 120 tovljenike koje sam kao prasice kupovao na 190.
 
@dejo A gde staviti sve te svinje "na veliko"? Da li racunas lecenje svinja? Uginuce koga uvek ima. Ja sam za svinjac dao 28.000evra a kapacitet je 200kom. Pa sad ti preracunaj koliko treba svinja da se samo to isplati... Svaki drugi dan cisterna za osoku.. Mnogo troskova ima. mislim da cena ispod 150din nema smisla iako je cena prasica jeftina
 
Lako je kad se gleda papir tako sam i ja mislio na početku,pa kad iskoči 300 drugih stvari za koje nisam ni znao da trebaju i da postoje onda ajde na drugi papir pa ga na pola zgužvaš i baciš :osmeh: Tu veliku količinu na kojoj ima zarade sam ne možeš da opslužiš znači trebaju ti i radnici,ako nemaš nekoga u kući ko će da pomaže.Dakle još jedan trošak,pa struja,voda,gorivo,pokvari se ventilator kupuj nov,pa prskaj protiv muva da te komšije ne bi klele što si napravio leglo muva u selu,pa naiđe neka boleština pa se bori sa njom.

I što je najgore svaki dan se menja cena i nikad ne znaš šta će da bude na kraju,možeš da ubaciš u tov kad je ekstra cena,a kad treba da se tovare cena ode dođavola,sve to pree svgea treba srce i čovek da izdrže,radiš kao konj i ulažeš,a umesto da zaradiš ti se boriš da ne odeš u minus i u dugove.

Ja to radim iz hobija jer sam mald otišao u penziju,a imam uslove i lepo je kad se dopuni budžet,ali ko živi od poljoprivrede alal mu vera.
 
Cena jutros na pijaci 140-150din. Za zokib i dejo_joe nije problem u objektku i radu problem je bar koji mene muci, Stalno ulaganje iznova i iznova u nove turnuse a zarada je mala a nekad je i nema Sve sto ti je veci broj svinja moras vise novca da ulazez, ja sve kupujem znaci od sise do utovara, pa racunaj na 200 kom koliko mi treba para da ulozim, posto je moje prase a konverzija je dobra ispod 3 nekad i 2.8 kod mene se to vrti zavisno od cene inputa i kilaze po kojoj utovarim od 8300 do 10000din(znaci hrana koju pojede prase +hrana koju pojede tovljenik.) Ne racunam trzisnu cenu praseta ma kolika ona bila. Znaci treba mi da ulozim primer blizu 2.000.000 miliona, a ne znam sta cu dobiti to je ono sto ubija cena je stvarno losa zadnje dve godine...
Za SeljakizGrada od penzije bar u nasoj zemlji ne moze da se zivi dobro ma kolika da je, a to sto ti bolje zivis od nekog ko gaji primera radi 30-50 svinja ili na primer drzi pet krava, je poremecen sistem vrednosti u ovoj zemlji. Evo u nemackoj ovog trenutka na liniju klanja placaju 1.6 eur, ja s mojom konverzijom i ovim brojem svinja koji imam bi bio gazdetina, ali ovde u mojoj okolini svi misle da sam lud, kad cuju da ulazem u svinje 25.000-30.000eur... Nisam zeleo nikog od vas drugari da prozovem ili ne daj boze uvredim ali samo zelim reci sta je sustina svega ovoga, lose uredjena zemlja u kojoj na zalost se ni kakav rad ne isplati, imam par drugara privatnika znas sta su oni za ove lopove iz BG sto ne rade nista a voze auta od 30.000eur nista isto ko i ja, samo ulazu u masine u radnike, i tako u krug...Molim admina da me ne prebaci na drugu temu ali Sve je ovako kako sam rekao...
 
Do Duhova se prodavalo po 200din a sad na 180 nema realizacije!
Ko stavlja sve na olovku izgleda ce se najesti kobasica u narednom preriodu...Ko kruni iz cardaka mozda i pretekne koja krmaca!!!
 
Pre nedelju dana rodjak prodao po 120, kilaza 23-4 kg. Nemam trenutno u ponudi, a i ne smem da pitam posto idu. Sve ozbiljnije razmisljam o ekstezivnom uzgajanju umaticenih autohtonih sorti..Podsticaji+jeftinija hrana+znatno visa cena preradjevina...A i nemamo mi sitni drugu alternativu, jer ne mozemo da se nosimo sa prvo nasim krupnim proizvodjacima(Delta, Mk,..), a tek sa ovima iz EU.
 
Nazad
Vrh