Moderni vocnjak

Djansla

Član
Učlanjen(a)
12 Apr 2011
Poruka
56
Lokacija
Novi Sad
Postoji nekoliko mera (ukljucujuci i pomotehnicke) koje treba objediniti i zajedno predstaviti onima koji formiraju nov vocnjak. Pre svega mislim na istovremenu primenu protivgradnih mreza, povijaca za grane, gustu sadnju, sadjenje dvogodisnjih sadnica sa prevremenim granama itd. Ukoliko ima zainteresovanih, javite se. Ukoliko ima zainteresovanih za ovakav pristup, postavicu fotografije vocnjaka koje sam na taj nacin posadio u jesen 2010. i martu 2011. godine. Pozdrav
 
Naravno da ima zainteresovanih. Postavi fotke pa idemo da razmatramo fazu po fazu od analize i pripreme zemljišta, izbora sadnica, sadnje pa na dalje.
 
Prvo, na uzoranoj zemlji, pre sadjenja upotrebljavao sam benzinsku masinu za busenje rupa. Ima nekoliko prednosti: za dan izbusi oko 200 rupa, dubine 50 cm. Drugo, sadnice iz rasadnika se mogu odmah po dostavljanju saditi, a razmeravanje i planiranje je lakse. Masina kosta oko 350 eur na Najlon pijaci u Novom Sadu, a jednu rupu busi za oko 30-40 sekundi.
 
Slažem se, prvo i osnovno je kad se već dođe do odluke o podizanju savremenog voćnjaka, sagledavanja finansijske konstrukcije i tržišta i izbora sorti, pripremiti zemlju po preporuci sa analize. E sad, kad je zemlja pripremljena, čime je najbolje razmjeriti i obilježiti mjesta za rupe? Ja sam kopao rupe sa traktorskim svrdlom gdje je broj izbušenih rupa po danu mnogo veći.
 
U pravu si. Medjutim, kako radim na relativno nepristupacnom terenu (600 m nadmorske visine), a planiram sadnju 500-550 vocaka, isplati se imati sopstvenu masinu za rupe. Posebno kada imas u vidu da upotrebu traktorskog svrdla naplacuju, bez podvoza 1-1,5 eur po rupi. Razmeravanje sam obavio obicnim najlonskim konopcem, s tim sto je razmak izmedju sadnica nesto manji od standarda, odnosno oko 2,5 metara, a izmedju redova oko 3 metra. U pitanju je zemljiste koje je bilo livada-ledina, nije orano oko 25 godina. To u Srbiji cesto zovu novina (jer je kao novo), tj. neisposceno. Planiram da na jesen isto podjubrim stajnjakom, a voce ce biti polivano izvorskom vodom koju imam na posedu.
 
To je na granici brdsko-planinske nadmorske visine. Koje voće sadiš? Ja sam svrdlo za rupe pozajmio. Naravno takođe špagom sam kontrolisao pravac, a oznake na špagi svakih 2m.
Evo kako sam obilježavao mjesta za rupe, ovo je samo jedan mali dio oznaka.

2ebwu4l.jpg
 
Do sada sam posadio 100 sadnica sljive Cacanska rodna (dvogodisnje, sa prevremenim granama), 30 kruske (viljamovka), 80 jednogodisnjih Stanley, 50 dvogodisnjih Stanley (sa prevremenim granama), 980 komada Willamet maline (u vidu ograde oko uzoranog podrucja), 40 crne ribizle i 25 lesnika. Planiram, ali na mestu udaljenom odatle oko 100 metara na jesen jos 50 oraha, oko kojeg nemam nikakvog iskustva, na terenu koji je pod nagibom, kao i jos sljive pored sadasnjeg voca. Evo i slike. Pozdrav
 
Djansla u kom ti je mestu voćnjak?Pošto vidim da si iz NS.
Ja inače nisam pristalica mešovitih voćnjaka samo zbog prskanja!
 
Vocnjak se nalazi u blizini Kursumlijske banje, a ja iz Novog Sada moram da putujem tamo autobusom 450 km u jednom pravcu, sto dovoljno govori o tome koliko su nasi ljudi lenji, cesto imaju zemlju pod nosom ali sede i nece da posade nista. Nije samohvalisanje, ali sam u stanju da radi jednog prskanja starijeg voca (koje je posadio moj otac) predjem ceo put. Nije bitno odakle si, vec kako radis. To je moje skromno misljenje.
 
Svaka čast!Pitam samo iz razloga pošto vidim da si sadio(ili planiraš) ,maline i ribizle pa kako uspevaju na Fruškoj Gori,prevario sam se.
Lepo je što imaš toliko volje ali na žalost za takvu volju treba i novac jer sve košta.
Što se tiče da su naši ljudi lenji bogami i jesu.Kod mene u selu samo ratorstvom se bave.Povrtara dvojica na pola jutra i nas dva voćara na 2 i 4 jutra.
 
Djansla, svaka cast, kada imas tako veliku volju, a znam izlicnog iskustva da je treba mnogo jer se moj vocnjak na daljinu nalazi blizu tvog, a volje mi ponestaje. Obrati paznju na sadni materijal kazu da treba sadnica da bude sa slicne nadmorske visine sa mestom gde se sadi, ako sadnice uzimas u N.Sadu. Motarna busilica koju spominjes ako nekog zanima u Metrou kosta oko 25.000 dinara. U svakom slucaju podrzavam te.
 
Najlepse hvala na podrsci. Sto se tice sadnica, porucivao sam ih iz rasadnika kod Krusevca, poslali su Post expresom, odmah sam sadio. Sa druge strane, sam izbor vrste je bitan u odnosu na strukturu zemlje i nadmorsku visinu, ali je princip vrlo jednostavan: ako u okolini ima vocaka koje uspevaju, sadis ih i ti. Puno pozdrava
 
Jesi kod njih kupio i knip sadnice jer i ja hoću na jesen da posadim 0,5 ha krušaka ali isključivo sa knip sadnicama i koja je bila cena njih?
 
Poslednja izmena od urednika:
Vidi, posto ne postoji saglasnost oko toga sta su knip sadnice, reci cu ti precizno sta ma kupio: radi se o dvogodisnjim vockama, sa 5,6 ili 8,9 prevremenih grana, koje su u rasadniku orezane na oko 130 ili 140 cm. Moj otac, koji ima veliko iskustvo u tome, kaze da imaju veoma razvijen korenov sistem sto vidi ne po debljem korenju, vec po tankim, paucinastim vlaknima oko korena kojih ima u velikom broju. Te dvogodisnje sadnice, veoma razvijene, su placene 1,5 eura, a obzirom da su sertifikovane kao bezvirusne, mislim da je cena odlicna. Cena sljive, kruske viljamovke i jabuke je ista, ali moras naglasiti da ti trebaju dvogodisnje. Ukoliko ti to odgovara, slobodno mi posalji mail na krusics@yahoo.com, a ja cu ti poslati mobilni i fiksni telefon rukovodioca u tom rasadniku, od kojeg sam porucivao. Pozdrav
 
Sadjenje voca
Prvo, rupe u koje se sadi treba iskopati tako da ne budu u obliku levka, vec da po mogucstvu gornje i donje dimenzije budu priblizne, kako bi se koren ravnomerno rasprostro.
Drugo, ne bi trebalo da budu plice od 40 cm, a na samo dno treba staviti bar lopatu zgorelog stajskog djubriva. To djubrivo treba pokriti tanjim slojem zemlje iskopane iz rupe, kako koren ne bi dosao u direktan kontakt sa stajskim djubrivom. Pre ove operacije, deblje korenje na sadnici skratiti i po mogucstvu osveziti.
Trece, kod polaganja sadnice u rupu, ako sadite sami, sadnicu pridrzavajte jednom rukom, a drugom ravnomerno zatrpavajte, a pozeljno je da se zemlja zbije zatvorenom sakom.
Cetvrto, sadnica se obavezno polije, iako je mozda zemlja vlazna, radi boljeg kontakta zemlje i korena.
Posle sadnje, sadnicu mozete skratiti, ako je dovogodisnja - poviti joj grane.
 
Sama burgija je precnika 38 cm, ali je izmenjljiva. Meni je bravar iz okoline N.Sada napravio jos dve, jednu tanju i jednu deblju, ali iskljucivo za sada koristim ovu fabricku. Dobro, voce sam sadio u sveze poorano, tako da je busenje rupa pesma. Medjutim, jesenas sam sadio i u ledini, gde sam prvo asovom morao da nacnem zatravljenu zemlju (busen) a zatim busio masinom. Sve u svemu, njena prednost je ogrooomna usteda radne snage. Hajde iskopaj 1000. rupa za sadjenje malina za jedan dan.
 
Koje je marke bušilica?
Ja što sam gledao više su mi burgije za stubove nego za voćke.
38 cm je dobra širina za rupe.Ja sam sve ručno odradio pa ne bih više da se upuštam u tu avanturu.
 
...sam izbor vrste je bitan u odnosu na strukturu zemlje i nadmorsku visinu, ali je princip vrlo jednostavan: ako u okolini ima vocaka koje uspevaju, sadis ih i ti.

Baš tako, evo krećem od svog primjera. Bez obzira na okolno voće, koje je većinom staro, i niko mu nije prišao godinama, zasadio sam mješoviti voćnjak na 4 dunuma i 4. godine se odlučio šta ću da sadim i čemu podneblje najbolje odgovara - šljiva.
 
Nazad
Vrh