FOTON

Колега има један код нас купљен наравно нов. Мотор је убрзо отваран и рађен и све је ван неког стандарда.Интернет и информације које тамо круже су једно а реалност је нешто сасвим друго.Може да стоји и да ми као земља економски спадамо у топ пет ,и у то неко ће и поверовати...

Imam i ja Foton traktor,kao i dosta ljudi u mojoj okolini.Traktori su se dobro pokazali,kao i motori u njima.

- - - - - - - - - -

Imali su saradnju do 2007,kada su Kinezi iskopirali motor u kvalitetu,prosto su ignorisali Perkins.Dugo oni najavljuju tuzbu,samo ne znam kako ce provesti presudu,sankcije,bombardovanje....??????
 
Cuo sam od traktorista koji ih kod nas u zadruzi voze da im je mana mali rezervoar odnosno da puno trose!Ostalo sto se tice mehanike i hidraulike nije lose nisu imali nikakve kvarove a teraju ih pravo hajducki.
 
Он је најлошији од свих Кинеских верзија трактора носи неки франкенштајн Перкинс мотор у Кинеској веријанти и само Бог зна шта ће сњим...

Za 824 ne znam, imam 804. 2005 godiste, perkins motor, nije otvaran. Nije imao vecih kvarova. Trosi oko 10 litara u oranju sa trobraznim plugom. Sad u drljanju 2,5 litre po jutru sa lakom drljacom. Konusno tanjirasti ima kao sto sad ima Yto 120,130 ks.
 
да "запљунем" тему - и ја сам власник једне 804-ке из 2005-те.

на моју жалост, на форуму нема онолико власника "фотон" трактора колико има људи са yto тракторима.

видим расправу на претходних пар страна, па бих да и сам да напишем нешто.

не знам ко је произвођач мотора за мање моделе типа 454 или 504, али на мом примерку је лиценцни "перкинс" мотор из "фејзер" фамилије произведен у фабрици "тианђин перкинс" током тог десетогодишњег периода када је био на снази лиценцни уговор, што ми потврђује и пропратна документација из фабрике коју сам добио са трактором, као и "перкинс" лого са квадратом и она четири кружића одливен на неколико места на мотору и означавање мотора на начин и на местима које је одредио сам "перкинс".

шта је било после 2007. године, када се после десет година "перкинс" повукао из посла са "фотон ловолом" - не знам. оно што знам је да су кинези, што се каже, алави и да сам уверен да је разлог за прекид сарадње то што су штанцовали више мотора него је договорено лиценцним уговором, а не недовољан квалитет тих мотора. није ми тешко да разумем кинезе, да су накупили довољно компетенција да после прекида посла са "перкинсом", те исте моторе измене тек толико да се разликују од лиценцног узора, да "перкинс" нема реалне основе да их "да на суд" за крађу интелектуалне својине или које се већ формулације сете.

на крају, само за "колегу по трактору" - неђу. ако се добро сећам, питао си раније нешто за замену "сток" ваздушног филтера за неки други. код мене је направљена нека таква замена - сада имам стандардни уљни/уљани ваздушни филтер са "беларуса". ако ти је то питање још увек актуелно, добићеш фотку и у пар реченица појашњено како је направљена та конверзија.
 
Poslednja izmena:
Pozdrav. I ja sam takodje preradio na uljani filter sa belarusa, ali moze slika da vidim, mozda imas bolje resenje.
 
Ево и тог филтера - https://imgur.com/a/Ef96tRm#k1SxygD

Колико се сећам, замена старог сувог ваздушног филтера за овај уљни је била по систему, ако не рачунамо ситну промену орјентације једне од некадашње две шелне које су носиле старо кућиште филтера, одшрафи старо - зашрафи ново. Пошто нисам сам дошао до тог решења, већ ми га је предложио тадашњи механичар "Агровојводине", мајстор Божа Марјановић, ја сам тај филтер добио на руке са већ прилагођеним "прикључком" за црево усиса ваздуха на мотору. Колико се сећам, ту је било посла за ауспух сервис да на комаду танкозидне цеви одређене дужине рашири крајеве на потребну димензију - на једном крају да на њу тесно наиђе црево усиса мотора, а на другом да се натакне на "прикључак" на "Белорусовом" филтеру и потом обвари.

И.... то би била читава мудрост.
 
Dobar dan,
Novi sam na forumu. Tražim neki traktor od 50-60 konja da kupim. Ne bavim se poljoprivredom profesionalno al imam imanje na selu i kuću sam obnovio i sad mi fali neki kolko tolko pristojan traktorčić za po malo rada u njivi, i za dovuć drva za kuću i slične seoske stvari.
E sad, u CG, odakle sam, i nije neki veliki izbor traktora. Našao sam na oglasima neki Foton 604, 2016 godište. Dakle gotovo nov.
E sad, treba mi iskren savjet jel mi pametno to kupit. Kolko se često to kvari, koliki je problem sa djelovima i jel skupo održavanje.
Pozdrav i hvala.
 
Здраво-живо!

Ако већ гледаш полован трактор, ја бих ти дао нешто као савет,. али не односи се конкретно на "Фотона", већ било који други трактор: гледај каква је ситуација са резервним деловима у твом крају за одређену марку трактора.

А о 604-ци знам мало - ја знам за две у мојој околини. Једну већ деценију, ако не и дуже, арчи локално комунално предузеће, а другу је имао један тип коме је служила за међуредну обраду, док за исти пос'о није купио дупло снажнији трактор. Нисам чуо да су имали неки крупан недостатак, али ипак је то премало информација које имам.
 
A slabo se u mom kraju bave ljudi poljoprivredom. To što ima traktora to je po neki stari IMT.
Al potpuno si u pravu. Najvažnije je vidjet za koji je najlaše nabavljat djelove.
 
Кад већ пада киша, онда бар да гледамо филмиће...

Изгледа да "Фотон" тренутно има читавих пет "дизајнерских праваца" у којима производи своје тракторе. Први је oнај а-ла "Њу Холанд" из '90-их, кога мислим да производе и дан данас, па имамо онај са заобљеном хаубом која обухвата и мотор, са оним "шкргама" по боковима и на крају, код нас су се појавили нови модели са модерном хаубом и кабином са вратима преко читавог бока.

Ал' изгледа да код ситнијих трактора имају и неке друге "дизајнерске правце". Од прошле године сам почео да виђам снимке "малокалибарских" модела "Фотона", рекао бих, из буџетног сегмента.

Ево како он изгледа: https://www.youtube.com/watch?v=RALXy0YfNuk

Нисам ни приметио да су овакви трактори "ушли у народ", кад појавише се и овакви: https://www.youtube.com/watch?v=HFzpOHvJJRw .

Овај последњи у Украјини кошта нешто мање од 6,5 кило "ојра", а занимљиво је да такав трактор, али офарбан у металик зелену и белу, продаје се као "Арбос", баш као што је случај и са "Фотоном" 504, који је после те лаке козметичке промене постао "Арбос" 3055. Да, знам да је "Фотон-Ловол" купио липсалог "Арбоса", ал' очекивао сам да ће се и њихови мањи модели разликовати од матичних "Фотон-Ловола", колико се разликују они већи.

Какогод, "кудос" за "Фотон".
 
Људи, је л' се ко заним'о "софистицираним" хидрауличним системом на "Фотону" 804 у моноблок варијанти? Пишем "софистицирани" јер је он све, само не то - има само пливајући положај, полуге горе и полуге доле, а сви остали положаји између та два су арбитрарни - зависе од тога како се договориш са трактором или ко кога превари. Разуме се да нема контроле положаја и вуче (или барем то мој "Фотон" вешто крије).

Ја јутрос стартујем трактор да га испељам из гараже и олакшам себи паковање сетвоспремача за зимски сан, окренем се да видим закачен плуг, повучем полугу за подизање, а плуг ни да мрдне горе. Пар пута сам полугу померао из горњег у доњи положај, али... "остало је ћутање".

Потом сам откачио плуг, испељао трактор напоље, осмотрио те којекакве шипкице и полугице (са мени не сасвим јасним функцијама) на десној страни блока хидраулике и изнад дифа и полуосовина и све је било на месту. Поново сам испробао полугу у кабини горе-доле и овог пута је радила то што треба. Поставио сам им баласт од пар десетина кила који ми је био при руци, да се брже спуштају доле када померим полугу у кабини на доле (значи, хидраулика је једноструког дејства - флуид подиже полуге, гравитација их спушта). ОК, ствар је радила како треба.

И поново закачим плуг, хидраулика га подигне и као све ОК. Пробам још неколико пута горе-доле и као све ради, али... Приметим да се подигнути плуг лагано спушта. Проверио сам најбаналнију ствар - да нешто није запало у прорез у кабини лево од седишта седишта у коме се креће полуга команде хидраулика, па да она не иде пун ход - рекло би се да је све у реду.

Обзиром да је последње што сам радио трактором пре неких три недеље, било тањирање комшијином вученом тањирачом, којој је мој трактор лане малчице допунио хидрауличну инсталацију, ја сам поведен тим лањским искуством, досуо по' литре уља у хидраулику трактора. После те допуне, разлике у понашању хидраулике је било. У тих десетак или петнаестак подизања и спуштања плуга догодиле су се разне ствари. Некада се плуг подигне и онда полако крене наниже, а некада се подигне малчице више, а после одређене висине хидраулика "штуцне", а плуг падне ниже, не до земље, већ до неких два'естину сантима од земље.

Колико се сећам, у доба док је трактор био нов, имадосмо рекламацију на рад хидраулике, тј. на споро и недовољно високо подизање. Дошао је механичар из Новог Сада и без пресвлачења у радно одело, узео пар ситних клучева, засукао рукав и у свим тим поменутим полугицама и шипкицама и практично без гледања, подешавао дужину некакве полугице, која практично иде од топ линка, па до разводника хидраулике, која која је из два дела и спојена некаквим затезним вијком/затезницом/затезном спојком, или какогод да назовемо оно што на једном крају има леви, а на другом крају десни навој, па када то окрећете, мења се и дужина те полугице.

Дакле, има ли неко искуства са сличним проблемом, зна ли неко шта се конкретно подешава продужавањем или скраћивањем вишепоменуте полугице, може ли некаквим њеним самосталним подешавањем да се направи штета и квар на хидрауличном систему. И наравно - имате ли за препоруку некога ко се дознаје у Фотоне и њихову хидраулику, ако евентуално самостално прчкање не уроди плодом?
 
Update (или нешто налик томе): полугицу са затезним вијком сам продужио окретањем тог затезног вијка за пун круг. Нисам мерио корак навоја, али пошто је тај затезни вијак израђен у виду продужене матице за кључ 14, а контрирајућа матица за кључ 16, не би ме изненадило да је то ипак цоловни навој. Какогод, навој ми се чини да је корака 1,25 или 1,5 мм (или нешто приближно томе ако је цоловним мерама, па испада да сам полугицу продужио само за 2,5 до 3 милиметра и да је то, док се не докаже да нисам био у праву, изгледа да сам решио проблем - плуг се подиже и стоји подигнут.
 
Da, ta polugica služi za podešavanje hidraulike. Loše mu je baš rešena hidraulika.
Nemoj da zaboraviš da podmažeš one dve mazalice, iznad leve i desne poluge, tu kod kućišta gde se meri nivo ulja.
 
Хе "колеза"... Да се нисам замајав'о са досипавањем уља и претходним детаљним чишћењем те површине око мерача/чепа, не бих се ни сетио да и ту има пар мазалица. ;)

Него, си им'о посла на твом трактору са хидрауликом? Имаш неки користан савет у вези подешавања или унапређења читавог склопа?
 
Koliko sam video Jinma 454 kod mene ima jako slican sistem. Polugica je povezana sa podiznom rukom i toplingom. Kada se podizna ruka pomeri u nazad povlaci polugicu na ventilu i prestaje da podize. Kada kontrola vuce reaguje gura polugicu napred i podize hidrauliku. Cak se i isti kljucevi koriste za podesavanje produzene i kontrirajuce matice (14 i 16).
To godinama nije radilo kako treba, a sad uopste ne podize. Posto je traktor bez kabine osovinica na razvodnom ventilu je zardjala i ne moze da se okrene. Upravo sada to popravljam pa cu videti kako ce se ponasati.
 
Poslednja izmena:
Петре, не било ти заповеђено, када будеш радио, направи пар фотки онога што је битно да се види и напиши неку реч шта си урадио.
 
Evo pisao sam u temi Jinma, da ovde ostane o Fotonu. Ali koliko vidim ima mnogo slicnosti, ceo zadnji kraj Jinma Yto i Fotona izgleda kao preslikan. Cak i hidraulika na ranim YTO 454 ima identican ventil kao na Jinmi, a noviji se koliko vidim razlikuju
 
Један украјински блогер отишао на екскурзију у Кину и између осталог, посетио један од погона за производњу "Фотон/Ловол" трактора. Тип је малчице дилетант, па је снимио онако добро и информативно клико и дете из основне школе, али свеједно, ево тог снимка:

 
Evo par slika kako mali 504 lepo izgeda sa sirokim gumama.
Slike su sa Facebook profila AgroMini-Extremena.
79272629_3545679588777269_4279870730767695872_o.jpg

75388129_3444833255528570_5054138972142305280_n.jpg

60315226_2941297222548845_9084337116485255168_o.jpg
 
Koje su ovo gume napred? Moj standardno ima 8.3-20 gume napred cini mi se (pozadi su 14.9-24), ali ovo su puno vece definitivno... Jel mora da se menja felna za vece gume, ili mogu i na postojecu felnu? I gde mogu da se nadju takve vece gume kod nas ako znas?
 
Nazad
Vrh