Prstenovanje trešanja

savax2

Novajlija
Učlanjen(a)
13 Dec 2010
Poruka
15
Lokacija
Zemun
Poštovane kolege,
Pre 4 godine sam iz rasadnika Egzotik kupio 2 komBurlat i jednu New star trešnju na srednje bujnim podlogama (ne znam tačno kojim).
Sve tri su imale isti, mislim odličan tretman i negu i razvile se u lepa stabla oko 2,5 metra visine i oko 2 metra u prečniku, sa zdravim listovima tokom cele godine.
Ali, New star je imala i prošle godine prvi solidan rod, a ove godine ima korektne "bukete " cvetova, dok obe Burlat sasvim simboličan rod (par komada), a i ove godine do 10 skromnih buketića sa po 2 do 3 cveta.
Dosta sam čitao o prstenovanju (upravo je izašla tema na PSSS), pa me interesuje da li ima neko iskustva, obzirom da se predlozi razlikuju i po mestu prstenovanja (grane ili stablo), i po vremenu prstenovanja (april - juni ili maj - septembar). Spasite život voćkama jer ne mogu više da ih gledam kako nekorektno vraćaju za uloženi trud i ljubav.
Hvala za svaki predlog
Sava
 
Pitanje je koliko je New Star dobar oprašivač za Burlat. Možda bi bilo dobro da posadite još jednu trešnju, sorta Suvenir, koja se odlično oprašuje sa Burlatom, a sličnog je kvaliteta ploda.
 
PoŠtovani Majstor Gero,
Nije u pitanju oprašivanje jer voćka uopšte ne formira cvet. Inače u blizini ima puno divljih trešanja koje su sjajni oprašivači (kako mi je objašnjeno).
Pozdrav
Sava
 
A koliko si upoznat sa prstenovanjem trešnje? Misliš da će to uticati da počne da rađa?
 
Delimično samooplodna.
http://werkosagro.com/rasadnik/tresnja/burlat/

Možda bi mogli da pokušate sa dovođenjem grana na ugao od 45-60°.
Ja ne bih radio rovašenje na trešnji, niti na bilo kojoj koštičavoj voćki, bez obzira na preporuke stručnjaka.
Obavijte stablo komadom unutrašnje gume, desetak cm. iznad zemlje, i stegnite debljom žicom, ali ne prejako.
U toku godine povremeno popuštati žicu, da se ne useče u stablo.
 
Ne znam šta ti nije jasno iz mog pitanja, ali ok, u linku koji si dao u zadnjoj poruci vidim da je inženjer dao konkretno i slike. U svakom slučaju zanimljiva pomotehnika. Može li se to primjeniti i na višnji?
 
Može se primeniti i na višnji, nije greda. Iz gore navedenog linka može se videti da je autor jasno i detaljno prikazao sam postupak ove operacije. Pored ovog načina sa žicom, postupak se može uraditi i na način da se napravi isečak širine 0,5-1cm oko celog obima debla kojim se uklanja kora do drveta. Ako je isečak širi rana sporo zarasta, i postaje mesto prodora parazita. Ako je suviše uzana rana brzo zaraste i efekat prstenovanja se gubi ili je veoma slab. Još bolje je primeniti neko savijanje grana i ovu operaciju.
 
savo, burlat je sorta koja kasno počinje da rađa, ako si jeposadio pre 4 godine i pustio da se slobodno formira onda ćeš sačekati sigurno bar još godinu dve. tu je trebalo odraditi povijanje grana i orezati onu suvišnu ali.... a za prstenovanje je kasno, trebalo je da se odradi mesec dana pre punog cvetanja... pozz
 
inače, sorta newstar je samooplodna i kao takva ona je oprašivač drugim sortama koje cvetaju u tom razdoblju, burlat nije samooplodan...
 
Poštovani kolega sa simpatičnim imenom Fakir,
Nakon 2 meseca vašodgovor mi deluje najlogičnije. U prilogu je fotos koji bi trebao da potvrdi da je sve ili skoro sve oko voćke uradjeno relativno korektno.
Hvala na savetima.
Sava
 
Hvala na odgovoru.Gledao sam dosta i vecina misli da ih secem na oko 80 cm visine mene zanima sta bi bilo da se sece(skrati) na 50-60 cm visine.I jos jedno pitanje cuo sam (nisam video)da moze da se tresnja u drugoj godini sadnje samo deblo raspara sa nozem(KALEMARSKIM) po duzini od oko 40 cm jedam centimetar dubine i da tad gura u deblo a ne u krosnju.Znam za prstenovanje tresnje ali ovo jos nisam video,a samo mesto otvaranja tj urezivanja bilo bi pogodno za parazite i pucanje debla a mozda i susenje drveta.Ako neko zna nesto o ovome neka napise bio bih zahvalan da cujem i vase misljenje.


Pa nemaš potrebe za tim. Prstenovanje se najbolje pokazalo baš kod trešnje i višnje! Pored toga što obuzdavaš bujnost, takođe pospešuješ razvitak rodnih pupljaka za narednu godinu, kojim ćeš na godinu voćku malo više opteretiti, te neće toliko ići u porast. Znaš kako se radi prstenovanje?

A sadnice prekrati na ne manje od 80-90 cm, možda čak i na 1m od zemlje! Nemaš potrebe za tako niskim stablom!
 
FruitBoy kad da pocnem sa prstenovanjem, mislim koje godine, tresnje sam zasadio pre 15 dana.Znam da treba u aprilu ali od koje godine da pocnem to ne
znam.Citao sam o prstenovanju bas na forumu pa mislim dacu se snaci,ima li efekta da se prstenuju tresnje stare 12god.isto burlat na magrivi mada nisu nesto velike 5 max(visoke)
 
5 max? 5m hoćeš da kažeš?

Pa ako su ti slabije rađale onda možeš da ih prstenuješ. Čak i određene grane, pojedinačno. Da bi imao preve efekte ove operacije, moraš i dobru rezidbu da uradiš, da izbaciš starije rodno drvo, hoću reći starije majske kitice, da podmladiš malo svoje voćke.
Prstenovanje se zapravo izvodi po potrebi, samo ako je vegetativni habitus u znatnoj meri narastao. Time se bujnost malo obuzdaje, voćka se optereti rodom, i kasnije je njen porast na neki način ograničen!
 
Hvala fruitboy.Mislio sam 5 metara visoke malo sam ih orezo ove godine,probacu da ih prstenujem na granama u aprilu.Nisam jos uradio analizu zemlje naprolece radim to pod hitno da vidim sta fali zemlji pa da prehranimo.Mada nisam skonto za mlade ili bi trebalo da se prstenuju po potrebi ali ne znam kad da pocnem u kojoj godini od sadnje.U svakom slucaju probacu na par komada pa cu da vidim razliku.
 
Poslednja izmena:
darko 1973, mislim da bi trebao prvo formirati krošnju kroz 3-4 godine pa onda se baviti prstenovanjem... ili možda griješim?
 
Prstenovanje se zapravo može uraditi i na taj način da se oko stabla ili grane uveže komad žice, malo stegne i tako postavljen u proleće posle kretanja vegetacije, drži do najkasnije sredine juna.
Krošnja može u međuvremenu da se formira, nije nikakav problem. A samo prstenovanje izvodiš ako rezidbom ne možeš obuzdati biljku, ako je prebujna i slabo stvara rodne pupoljke za narednu godinu! Kad se voćka optereti rodom, automatski nema značajnijeg porasta, samim tim i problema sa bujnošću!
 
Slažem se sa @FruitBoy.
Ako ona prorodi jedne godine ona kasnije sama sebe "kontroliše".
Ni podvezivanje uvijek ne pomaže, zbog toga ja sam više za teoriju da se odmah od početka pazi da se sadnica ne "preforsira" jer ako joj se puno da onda pobjesni i vrlo je teško natjerati na rod, pogotovo ako se radi o bujnim podlogama tipa magrive isl.
Ovo pričam iz ličnog iskustva.
 
Nazad
Vrh