Boranija - Opšta tema

to su sorte koje se vuku godinama unazad skolena na koleno....a niko nece da seme dok neupadnes sam i nakidas mauna:osmeh:



Ta sorta se i zove puterica dužine oko 20cm a široka ok 2 cm bjeložute boje i to je mahuna broj jedan. Sve ostalo su mahune ali ovo je puterica koja nema konkurenciju, u proizvodnji moraš dobro pazit vrlo lako se iskriža a sjeme je pola bjelo pola smeđe.
 
Da li je rano za setvu boranije u kontejnere,koju bih kasnije rasadio u plastenike bez grejanja
\
 
Nije rano moja je deset centimetara visine .
ja sam posejao pre dva dana u kotnejnere,a prostoriju grejem.interesuje me,posto sam nov u ovome na kom rastojanju rasadjujes biljke u plastenikui ,da li imas grejanje,pokrivas li agrilom....inace planiram da zasadim 4 plastenika po 100m2
 
Da li je neko koristio metalne stubove u ove svrhe i kolika debljina je dovoljna? Da li moze zadovoljiti fi 40, s tim da preko pola metra ide u zemlju zajedno sa betonom?
 
Cao svima
Ako sadim boraniju u spalir od cega je najeftinije da napravim mrezu po kojoj ce boranija da se plete.....Ja sam pravio od manile za baliranje ali ima li neki drugi materijal da je jeftinije ....za jednu sezonu ....Ne znam kako se zove ono sto vezu luk u vezice ...da li se to prodaje na kotur...??-.Zna li neko?...Nemam gde da vidim u mom kraju niko nista ne radi...
 
Najlakse ti je da kupis mrezu za kornisone,ona je oko 25 din po metru duznom,a visinu stelujes sam,a mozes da je koristis najmanje 4/5 godina
 
Molila bih da mi neko kaze kako uspeva boranija na otvorenom? Da li postavljanje mreze za sencenje mogu da sprece ozegotine?Zasto se plodovi uvijaju u polumesec?
 
Dobro rodila boranija ove godine. Kako je kod vas?
Ja gajim samo za sebe. Ima li neko ko gaji za prodaju, da nas hobi klasu malo poduči?
 
Druže, daj malo saveta.
Koju sortu gajiš (žuta, zelena ili šarena)? Čim đubriš... Da dignem proizvodnju sa 10 kila na 15 za isti rad.
 
Osnovno djubrivo nista,prihranim je kan-om u startu i posle samo vode.Najvise sarenu,naravno pored nje i putericu (tackanu).
Nije preterano zahtevna,kod visokih sorti treba samo povesti racuna o biljnim vasim
 
Ja žutu sadim (to seme tašta kupi) i zadovoljan sam. Šarenu nikad nisam jeo.
A đubrim sa 15-15-15 čim seme bacim.
Nisko raste, mada, nikad nisam navodnjavao, pa valjda i ne može jadna da više poraste.
Prošle godine mi nikako nije ni rodila zbog suše. Imao jedva za 3 ručka.
Ta šarena jel treba žica da joj se rastegne da raste u visinu? I kolko rađa?
 
Netreba,u pitanju je niska sorta.Radja obilno ali nemogu tacno da ti kazem jer ne berem nikada celu površinu od jednom i samo dok je ok cena i prodaja.Bilo je godina da je samo jednom oberem i zbog lose cene nakon toga istanjiram

- - - - - - - - - -

Za jelo je po meni jedna od najboljih
 
Sejem šarenu nisku (Palanačku) kao i penjačicu italijansku žutu i nisku zelenu. Imam i domaću putericu žutu (šareno seme) ali mi samo malo semena ostalo ove godine pa ću sledeće godine da je gajim samo za seme. Sejem na proleće za rano letnju potrošnju, i u julu za septembarsku. Počeli smo da je beremo već. Znaju vaši baš da je napadnu, i nisku i penjačicu. Ne djubrim je nikako. Zalivamo na više načina ali se najbolje pokazalo kap po kap. Mnogo zavisi i od godine. Visoke tempreature joj baš ne pogoduju. Opada joj cvet. Uz sušu idu i vaši, mnogo vaši. Napadaju stablo, pa list, pa i plod.
 
Ma ništa specijalno, šarenu smo već brali, a ove italijanske sam kasnije posejao

scgsqf.jpg


3520owp.jpg


4rvjv9.jpg
 
Nazad
Vrh