Gajenje kupusa kao izvor dobre zarade

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.339
Lokacija
Apatin
Kupus (Brassica oleracea) je veoma popularna biljka na ovim prostorima , kako za jelo tako i za gajenje. Na ovim prostorima, bar kod nas u Apatinu kada se prodaje kupus, svi tvrde da je to Futoški kupus i da je najbolji. Kod nas se slabo gaje u većim količinama, pa nebih mogao reći ni ništa posebno dali se isplati ili ne.

Kakva je situacija kod vas i imate li vi nekoga iskustva sa gajenjem kupusa?
 
To sto kod nas u Apatinu svi tvrde da je Futoski, e to svi lazu jer kupci ko zadrti svi pitaju kad kupuju "Jel to Futoski?" jer su culi da je to naj za kiseliti, i onda naravno trgovac da bi prodao svi samo klimaju glavom.. A nema ni F of Futoskog.. Ne znam da li si mozda video na sajmu stand www.futoskikupus.org? Oni pokusavaju da ga prociste i vrate delom na trziste.. Ali uglavnom su tu zastupljeni kod nas holandski hibridi (Rijk Zwaan, Nunhems, S&G...)

Sto se tice isplativosti, sve zavisi od godine do godine.. Jedne godine nemas racuna nego da ga zaores, a jedne extra prodjes.. Malo je u zadnje vreme problem suse, tako da bez dobrih uslova za navodnjavanja pa cak i orosavanje (dolazi pri velikim vrucinama do pucanja glavica) proizvodnju ne vredi zapocinjati..
 
Eh, tu sam ja doma. Negdje 100 tona kupusa godišnje, od kraja svibnja pa sve do studenog. Evo, situacija je trenutno takva da me sram proći kraj polja, jer sve smrdi, a još uvijek se nađe za berbu, tak da mi šteta orati. Nejde nikako. Jućer sam baš pitao otkupljivača i rekao mi da je cijena 0,50 kn (7 euro centi) za kg. Mislim da je to totalno neisplativo brati i da ću ipak uzeti plug i preorati sve. Ima još nekih 15 tona na toj njivi.
Inače, ja bez navodnjavanja uspijem dobiti prinos između 40 i 80 tona po hektaru, ovisno o kultivaru i godišnjem dobu.
 
i u srbiji su zaoravali masovno..otkupna cena bila 2din/kg. to mu dođe 0.25 centi.
 
ti i ja igore računamo ko nogama. 2 din je 2.5 centa.
a 11 din je oko 14 centi.
 
ja sam sadio 0.5 ha jučer i to bravo(clauss) i 0.25 ha pructor i još ću za koji dan nekih 1 ha :ppozdrav: :kisa: :kisa: :kisa:
 
Sadio sam oba: bravo je dobar hibrid, jedino je skupo serma
pruktor je rani kupus glavica je od 1 do 2 kg, mana mu je sto voli da ipuca ako je
kisovita jesen.
 
ŽELELA BIH DA MI PREPORUČITE NAJEFIKASNIJE SREDSTVO PROTIV BUVAČA KOJI NAPADA KUPUS :bravo:
 
Pruktor sadim poslednje 2-3 godine i zadovoljan sam njim. Jedino nisam zadovoljan cenom koja je trenutno u Kraljevu na pijaci, gde ga uglavnom prodajem(6-7 dinara).
Protiv buvača dobar je Nurell, a ujedno je dobar i za zelenog crva.
 
Protiv buvaca koristim vantex, dimetogal,fastak - obavezno dodati lepak ( moze i mleko ili pivo )
 
Protiv buhaća koristite potapanje rasada u Confidor, Dali ili Prestige. Drži tri tjedna nakon sadnje, pa čak i mjesec dana. Dalje jedno prskanje Rogorom (dimetoat) i to opet drži nekih dva tjedna. Obavezno dodavanje okvašivaća pri prskanju da se sve lijepo zalijepi na listove i bilo bi dobro koristiti što sitnije kapljice pri prskanju. Količina vode bi bila optimalna nekih 400 litara na hektar, 300 najmanje. Ali kažem, što sitnija magla, tako da se uvuče svuda, ne samo da se odozgora poprska. Ja trenutno berem kupus, sorta Quisor F1, S&G sjeme. Prinos 70 tona hektar, bez navodnjavanja. Cijena je 0,17 eura za kg.
 
Na pijaci 15 din/kg već dve nedelje
Post je spojen: [time]1258394307[/time]
_________________________________________________
Jel proizvodiš direktnom setvom ili iz rasada?
 
Svakako da kada se generalno pogleda,nema neke finansiske dobiti gajiti kupus,jer jedne godine ima cenu,a onda naredne 3 nema.A takodje i cena troska po hektaru,je neuporedivo manja u odnosu na neke druge povrtarske kulture,tako da nema nekih velikih gubitaka..Jedini je problem je to sto kupus nije bas preporucljivo zaoravati(bar ne stalno),zbog zemljista.Takodje je veliki problem sto kada kupus jedne godine ima cenu,onda ga naredne tri svi sade i tako se u neku ruku stvara monokultura,koja ni za jednu kulturu iz familije Brassicaceae nije preporucljiva.
 
Nazad
Vrh