Legalna sredstva za zastitu

savax2

Novajlija
Učlanjen(a)
13 Dec 2010
Poruka
15
Lokacija
Zemun
Postovane kolege,
Polako ulazim u svet organskog vocarstva ali za sada samo za potrebe uzeg kruga prijatelja. Tokom zime sam proucavao, legalna sredstva za zastitu, tako da sam pored gline koju koristim za zastitu od jabukovog smotavca, (Sloj gline maskira miris a povrsina ploda koji je prekriven brasnastom prevlakom gline iritira zenki deo tela kroz koji izbacuje i lepi jaja, pa ide dalje do komsije da proveri mozda je to drvo povoljnije.)
Svidela mi se najvise kalijeva staklena voda kao fungicid i jedva sam docekao prve prolecne dane da probam. Posto su ruze krenule prve na njima sam sproveo prvih nekoliko prskanja i rezultati su u skladu sa preporukama. Preporucujem i ostalim kolegama da prouce i pokusaju sa ovim preparatom.
Pozdram i hrabro napred.
Sava
 
Svaka čast kolega, ti pozitivni primeri iz prakse mnogo znače! Šta imate od voća i gde ste se informisali o sredstvima zaštite u organskoj proizvodnji? :ppozdrav:
 
Moje gazdinstvo krece u organik proizvodnju i bas mi je ovaj neemazal interesantan jer jedino protiv bele vaši i jabučnog crva odnosno smotavca nemamo aekvatno sredstvo. Ako ga nadjem i upotrebim pisem o tome.
 
Hajde javite ako nadjete nešto na bazi neem ili piretrin da može da se pazari kod nas. Ove godine je baš poteralo, mušice u rasadu a buvač mi za dan desetkovao kupusnjače, verovatno neće biti ništa od njih.
 
Našao sam nedavno recept za zlaticu, čaj od tuje! Probao samo jedno prskanje protiv buvača na kupusnjačama i izgleda da najzad imaju šanse da prežive prvi napad dok ne ojačaju.
Grančice tuje se preliju vrelom vodom, pokriju i ostave da se ohladi. Ja sam razredjivao sa vodom jedan na jedan, čisto zbog količine.
 
dobra tema ::svaka cast::

odoh da izrezbarim kod komse tuju - da je malo orezem - kultivisem i da probam dal ce da reaguje na insekte sto zezaju na breskvi list
 
Grančice tuje se preliju vrelom vodom, pokriju i ostave da se ohladi. Ja sam razredjivao sa vodom jedan na jedan, čisto zbog količine.

Thuja occidentalis, ili thuja orientalis? Šala, naravno.
Postoji li neki detaljniji opis, ili onako, odokativno, odrediš količine tuje i vode?
 
Nije bilo preciznijih podataka, samo čaj od tuje a ja sam nabrao kesu grančica i prelio sa par litara vode, morao sam da je nabijam da bi ogrezla. Pretpostavljam da može i jači ili slabiji, treba probati. Ne bukvalno probati :) za razliku od čaja kamilice koji treba da bude neprijatno gorak čaj od tuje ne treba probati jer je otrovan, mada se negde i koristio. Gorki pelin se takodje koristi kao insekticid i sadrži tujon kao i tuja, nekada se stavljao u Apsint i zbog kojeg je kasnije zabranjen.
I tako ja već godinama tražim pelin umesto tujon koga ima i u ulju žalfije čak 50% pa pretpostavljam da se i ona može probati.
 
Moram priznati da prošle godine nisam imao uspeha sa pripravkom od pelina, protiv buvača. Biće da sam ga previše razblažio, mali crni smarači uopšte nisu odreagovali, čak imam utisak da im se dopao (kao pelinkovac). Ako još uvek tražiš pelin, ima ga na Vidikovcu (ako ti je usput), raste kao korov, ja iskopao jesenas nekoliko busenčića, rasadio i svi se primili.
 
Pa nije baš toliko otrovan, samo nije preporučljiv, neki ga sada porede sa THC pa ti vidi.
 
Nije bilo preciznijih podataka, samo čaj od tuje a ja sam nabrao kesu grančica i prelio sa par litara vode, morao sam da je nabijam da bi ogrezla. Pretpostavljam da može i jači ili slabiji, treba probati. Ne bukvalno probati :) za razliku od čaja kamilice koji treba da bude neprijatno gorak čaj od tuje ne treba probati jer je otrovan, mada se negde i koristio. Gorki pelin se takodje koristi kao insekticid i sadrži tujon kao i tuja, nekada se stavljao u Apsint i zbog kojeg je kasnije zabranjen.
I tako ja već godinama tražim pelin umesto tujon koga ima i u ulju žalfije čak 50% pa pretpostavljam da se i ona može probati.

pelin ili artemisia vulgaris (ili tako nekako) nalazi se svuda oko nas.
 
Da ali u pitanju su različite biljke, pravi pelin je Artemisia Absinthum, eng. wormwood, dok je Artemisia Vulgaris, eng. mugwort, običan pelin koji se kod nas često pojavljuje i pravo da ti kažem stalno zaboravim kako da ih razlikujem.
Pri tom je i ambrozija, Ambrosia sp. slična pa se i ona često meša sa običnim pelinom. Prava konfuzija, a ja krečana zaboravim na šta treba obratiti pažnju kod prepoznavanja :)

@Skeb u vezi ove priče da li si siguran da je to pelin, ja sam čuo da ima puno ambrozije po vidikovcu.
 
Uf, sad si me zatekao. Kad je prepoznavanje biljaka u pitanju ni u šta nisam siguran. To mi je majka pokazala kao pelin i ja prihvatio zdravo za gotovo. Karakterističnog je mirisa, svetlih, pepeljasto-plišanih listova, baš gusto žbunolika (al ga opisah). U stvari, koliko ja znam, ambrozija je jednogodišnja biljka, a pelin višegodišnja. Ove sam preneo prošle jeseni i mada su zimus izgledale kao da su se osušile, sad na proleće svaka je olistala, baš lepi žbunčići. Ne šire se, bar za sada. I nema ga baš svuda po vidikovcu, tu i tamo poneki žbun, vidim ih na istim mestima gde i prošle godine. Uostalom, slikam pa okačim, nek presudi neko stručniji.
 
...samo još kad bih znao da okačim fotke...
45_pelin1.jpg
 
Poslednja izmena:
N' umem bolje! Al sam ga popravio...ova može da se urami u gipsani ram, ko goblen.
 
Nazad
Vrh