Podloga

Да ли је неко сијао коштице стенлија за подлогу или неке друге шљиве? Прочитао сам да у Њујорку стенли успијева на сопственом коријену.
 
kod nas se stalny kalemi na dzenku... ja imam zasad crvene ranke na sopstvenom korenu al to je bilo nekad. Sad se sve uglavnom kalemi iz mnogosturkih prednosti. Dal moze stenly iz kostice hmmm nebih reko nije on cista stara sorta... a da je koristis ko podlogu zasto ??? kad imas boljih podloga od nje ?
 
Мислио сам да ми на стенли накалеме кајсију да видим може ли. Нисам неки стручњак, али у књизи проф. Петра Д. Мишића сам пронашао да стенли није увијек подударан за џанариком, а управо стенли користе као посредник код кајсије и џанарике. Није ми јасна ни прича о шарки - бјелошљива је осјетљива на шарку, али какве то везе има - ваши ако долете оне једу лишће са онога што је накалемљено на подлогу.
 
Stenlej je najbolji posrednik za kajsiju a sto se tice podloge najbolja je belosljiva mada je problem naci podlogu belosljive,pa zato svi kaleme na dzenariku,skoro sam imao priliku da nekom tipu kalemim kajsiju na podlogu kajsije on kaže da je cuo da je to najbolja kombinacija.
 
Ко ће знати. Ја ћу посијати следеће године коштице бијеле шљиве, сад немам сјемена. Ове године ћу калемити на крупну зелену ренклоду као посредника. да имам коштице ренклоде и њих би посијао. Покушаћу и са ожиљавањем ренклоде. У књизи "Шљива", проф. Петра Д. Мишића за стенли пише: "Није увек довољно компатибилна са џанариком као подлогом." Е, сад како на стенли калемити кајсију ако ни она није увијек подударна са џанариком. Мислим ја да џанарику сви користе као подлогу за све и свашта јер одлично клија и на њу је могуће дуго калемити.
 
Ne razumem ako stenlej nije kompitabilan sa stenlejom, sta je onda vise kompitabilno, milioni sadnica sljiva iskalemljenih na dzenariku je posadjeno u Srbiji.Mislim da je to najprostiji nacin i da ne treba komplikovati previse... A na dzenariku može da se kalemi sljiva, kajsija i eventulano ,eventualno badem
 
Komadara, ako podloga boluje od šarke, virus će se prenijeti i na plemku u ovom slučaju kajsiju.
 
Воћар, то си у праву. Али шта да радим, не могу више да саднице возим из Новога Сада и размишљам о граници. Пронашао сам на интернету, код нас је у неком истраживању утврђено око трећине позитивних узорака на шарку узетих из расадника! Ништа не значи здрава подлога када су калем гранчице заражене. Пронаћи ћу ти везу на интернету да погледаш, мислим да је пољ. факултет БЛ вршио истраживање. Мени је само питање времена кад ће стићи шарка. Овамо што сам садио поред куће на пет метара су комшијине савке уредно заражене. Ово што ћу садити ове године је трњина на 100 метара, а савке на 200 метара.

---------- Poruka napisana u 23:25 ---------- Prethodna poruka je at 23:20 ----------

Комшија на бјелици шљиви има кајсију стару преко 40 година и још рађа, а код мене мађарска најбоља на џанарици посађена у новембру 2009. прошле године већ пустила смолу.
 
Apsolutno tacno nema veze da li je zarazena podloga ili pelcer opet se dobija zarazena sadnica, dakle treba se birati pelcer od cistog drveta a to se gleda u sred leta prema listu,to je jedna varijanta a druga je da dobijes zdravu sadnicu a da u okolini imas zarazena stabla ili neki zarazeni divlji rasad i onda ti se u prvoj ili drugoj godini zaraze stabla. A danas se u rasadnicima prema zakonu tolerise do 10% zarazenih sadnica.
 
Данас сам добио коштице бијеле шљиве. Човјеку остала једна канта шљива коју није испекао за ракију. Да ли ће моћи да клијају и како да их посадим.
 
teorija bi rekla da ne moze, vrenje utice negativno na klijanje a to im se dogodilo. a pre sadjenja bi trebalo da se izvrsi stratifikacija semena u normalnim uslovima to traje nekoliko meseci u vlaznom pesku i niskim temperaturama. sad da se ne uplasis odmah. iz licnog iskustva jedne godine sam nakon pecenja rakije rasturio po njivi i sledece prolece sam imao lepu livadu malih sljiva a bilo je i vrenje i par sati kuvanja. a stratifikacija se moze obaviti i hemiskim putem. sve u svemu ja bih probao i tako nista nemozes da izgubis
 
Ја сам коштице прекјуче опрао и ставио у саксијице са земљом за цвијеће. Једну сам сломио и изгледа да је језгра здрава. Што се тиче хладноће комина није била у топлом, а вјероватно није ни свака коштица измрзла. Шта је врење учинило то не знам.
 
Vadiću sutra košpice magrive iz stratifikacije pa namjeravam da ih posijem u rasadniku. Šta mislite na koji razmak da ih sadim? Ja sam nešto mislio na 15cm u redu i 30cm između redova, i tako znači 2 reda u grupi kao jedan red. Imam oko 500 košpi u gruboj procjeni.
 
8. марта сам побо гранчице неке љубичасте ренклоде. Листале су боље него саднице које сам посадио исти дан, мада сумњам да ће се и једна ожилити.
 
Nedavno sam pricao sa jednim kalemarom is Osijeka
U pitanju je kalemljenje kajsije - pisem ovo bas zato sto mi je neobicno to sto mi je rekao a kaze da joj produzava zivot do nekih 30 godina
Podloga dunja-stablo sljiva (kaze bilo koja) i visoko kalemljenje kajsije
Ima li ko informacija o ovome?
 
Meni nije jasno kako moze da se kalemi sljiva na podlogu dunje ?...

Ok je sve to sto ide kao preko posrednika ali ova kombinacija bar po meni ne funkcionise :)
 
nisam siguran, ali čini mi se da sadnice kajsije preko posrednika šljive koje sam video da prodaju, idu baš na dunju...ali nisam siguran
 
Nazad
Vrh